Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zespół Barlowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Barlowa inaczej zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej jest jedną z najczęstszych wad zastawkowych występujących u dorosłych. Czym charakteryzuje się zespół Barlowa? Jakie są przyczyny oraz objawy tego zespołu? Jak wygląda leczenie osób zmagających się z tym schorzeniem?

Mężczyzna chwyta się za klatę piersiową, cierpi na zespół Barlowa.

Zespół Barlowa – charakterystyka

Zespół Barlowa to wada serca charakteryzująca przemieszczaniem się podczas skurczu płatka lub płatków zastawki mitralnej serca. Zastawka ta nazywana jest inaczej dwudzielną, która znajduje się między lewym przedsionkiem, a lewą komorą serca. Jej zadaniem jest zapobieganie cofania się krwi z komory lewej do przedsionka serca. Wada ta powoduje nieszczelność zastawki. Nazwa zespołu pochodzi od lekarza Johna Barlowa, który opisał tę przypadłość. Wypadania płatka zastawki mitralnej przebiega zwykle łagodnie jednak powikłania niosą za sobą spore konsekwencje, które obejmują zapalenie wsierdzia, zerwanie zastawki czy zakrzepicę z zatorami. 

Umów się do kardiologa

Zespół Barlowa – przyczyny

Wyróżnić możemy kilka przyczyn powstawania zespołu Barlowa. Może on być spowodowany zarówno przyczynami pierwotnymi jak i wtórnymi.

Przyczyny pierwotne:

  • nieprawidłowości w budowie płatków zastawki mitralnej;
  • nieprawidłowości w budowie strun ścięgnistych;
  • zwyrodnienie śluzowate;
  • zaburzenie proporcji miedzy lewą komorą serca, a zastawka mitralną;
  • choroby tkanki łącznej (zespół Marfana, zespół Ehlersa-Danlosa);
  • uwarunkowania genetyczne;
  • dysfunkcja mięśni brodawkowatych serca.

Przyczyny wtórne:

Przypadłość ta może być spowodowana zwyrodnieniem spowodowanym przez śluz gromadzący się w okolicy zastawki mitralnej oraz akordów ścięgnistych. Wypadanie zastawki mitralnej często wykrywane jest u pacjentów cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa, niedokrwistość sierpowatą czy syndrom von Willebranda. 

Zespół Barlowa – objawy

Zespół Barlowa jest zazwyczaj wykrywany przypadkowo, podczas kontrolnego osłuchiwania pacjenta lub podczas wykonywania badania echokardiograficznego. Wyróżniamy kilka niepokojących objawów zespołu Barlowa do których należą:

  • palpitacje serca oraz kłucie w jego okolicy,
  • arytmie różnego typu,
  • uczucie duszności, omdlenia,
  • szybkie męczenie się,
  • drżenie dłoni,
  • niedokrwienie kończyn,
  • przyspieszone tętno,
  • kaszel o różnym nasileniu,
  • zawroty głowy oraz omdlenia – zazwyczaj są pierwszym objawem, które skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Ponadto, może występować kaszel o różnym nasileniu oraz zaburzenia neurologiczne. Objawy często mogą uaktywniać się podczas wykonywania wysiłku fizycznego.

W trakcie osłuchiwania serca może być wyczuwalny szmer. Wykonywane USG serca ma decydujące znaczenie w wykryciu tego schorzenia. Jeśli występuje uczucie kołatania należy zgłosić się do lekarza kardiologa aby dokładnie zbadać przyczynę dolegliwości. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Zespół Barlowa – leczenie

Wadę tę można leczyć za pomocą preparatów argininy oraz leków beta-adrenolitycznych.

Zespół Barlowa zazwyczaj nie powoduje zaburzeń w krążeniu krwi dlatego zwykle nie wymaga leczenia. W przypadku gdy występują istotne zmiany w tym zakresie konieczna jest operacja wymiany zastawki mitralnej. U pozostałych pacjentów zaleca się okresowe kontrole u kardiologa. Warto pamiętać o tym, aby osoby ze stwierdzonym zespołem Barlowa, u których obserwuje się niskie nasilenie objawów prowadziły normalny, spokojny i zdrowy styl życia. Leczenie powinno obejmować odpowiednio zbilansowaną zdrową dietę, rezygnację z używek oraz wysiłek fizyczny dostosowany do osobniczych możliwości. Osoby te powinny zrezygnować z sportów ekstremalnych. 

Wypadanie zastawki mitralnej zdarza się stosunkowo często. Rozwija się zwykle po okresie pokwitania. Procentowa zapadalność wśród zdrowych osób wynosi 1-5%. Powszechnie szacuje się, że zespół ten może występować u większej liczby osób. Częstotliwość występowania tej przypadłości jest porównywalna zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów