Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Aquafilling - czy jest niebezpieczny?

Bąbelki powietrza widoczne w gęstej cieczy.

Wiele kobiet marzy o idealnej sylwetce, jędrnych pośladkach i pełnym biuście. Do niedawna marzenie to mogło być spełnione poprzez wykorzystanie małoinwazyjnego zabiegu z użyciem żelu Aquafilling. Na początku całość wyglądała niezwykle obiecująco, jednak po kilku miesiącach od zabiegu pacjentki zaczęły zgłaszać masę niepokojących powikłań. Czym dokładnie jest żel Aquafilling? Czy jest on bezpieczny w stosowaniu?

Aquafilling - co to jest?

Żel Aquafilling Bodyline to preparat, który według wskazań producenta miał służyć do modelowania sylwetki. Według danych producenta, żel składa się z roztworu soli fizjologicznej (98%) oraz poliamidu (2%). Aquafilling jest wykorzystywany do modelowania i kształtowania tkanek miękkich poprzez nałożenie preparatu m.in. na piersi, pośladki, ramiona, uda czy łydki. 

Sam zabieg z użyciem tego preparatu nosi nazwę aquafilling. W trakcie jego trwania za pomocą igły lub specjalnie zaprojektowanej kaniuli następuje wstrzyknięcie żelu pod skórę. Cały zabieg trwa około 1,5 godziny i przeprowadza się go z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Producent zapewniał, że przeprowadzenie poprawnej procedury uchroni pacjentkę przed powstawaniem różnego rodzaju blizn i urazów.

Problem związany z Aquafilling

Z powodu licznych zgłoszeń działań niepożądanych przez pacjentki w Polsce, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w styczniu 2020 roku wycofał z obrotu preparat Aquafilling. Po jego wycofaniu na rynku pojawił się inny, podobny preparat pod nazwą Los Deline, który został wycofany w maju tego samego roku.

Umów się do lekarza rodzinnego

Aquafilling - czy skład preparatu był bezpieczny?

Preparat Aquafilling składał się z soli fizjologicznej i poliamidu. O ile sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna dla człowieka, o tyle wątpliwości budził drugi składnik - poliamid.

Poliamid, a dokładniej poliakryloamid, to substancja znana i wykorzystywana od lat 90. w medycynie estetycznej do wypełniania i modelowania tkanek (w głównej mierze twarzy). Uważano go za bezpieczny, jednakże po pewnym czasie zaczęto obserwować w pacjentów poddanych zabiegowi migrację wypełniacza po całym ciele.

Niestety, okazało się, że poliamid jest związkiem niezwykle inwazyjnym dla tkanek ludzkiego ciała.

Na czym polega problem z Aquafilling?

Raz wstrzyknięty Aquafilling nie może być potem w żaden sposób usunięty z ciała. Jest to spowodowane faktem, że poliamid bardzo trwale wiąże się z naszymi tkankami. Po wstrzyknięciu nacieka on tkanki i wiąże się z nimi tak bardzo, że nie da się go usunąć w późniejszym czasie bez wycinania zdrowych tkanek.

Co więcej, według producenta, efekty terapii Aquafilling miały utrzymywać się maksymalnie przez 5 lat. Niestety, nie jest to prawdą. Poliamid łączy się z tkankami na tyle trwale, że działania niepożądane nim spowodowane mogą wystąpić na długo po okresie deklarowanym przez producenta.

Dodatkowo, poliamid jest odpowiedzialny za powstawanie różnego rodzaju stanów zapalnych, zwłóknień tkanek, infekcji czy ziarniaków.Skala pojawiających się działań niepożądanych jest ogromna - bardzo duży odsetek pacjentek zgłasza wystąpienie różnego rodzaju powikłań po zabiegu Aquafilling.

Aquafilling - powikłania po zabiegu

W związku z bardzo licznymi zgłoszeniami działań niepożądanych i powikłań, żel Aquafilling został wycofany z obrotu. 

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych Aquafilling zaliczyć możemy:

 • rozwój stanów zapalnych tkanek miękkich;
 • deformacje i ból piersi;
 • rozwój ran i przetok opornych na leczenie;
 • wysięki z piersi;
 • pęknięcia piersi;
 • sepsę;
 • stan zapalny prowadzący do konieczności mastektomii;
 • zmiany martwicze piersi;
 • migracje żelu w okolice jamy brzusznej wraz z jej deformacją.

Co, jeśli nie Aquafilling?

W chwili obecnej lekarze są zgodni, że żel Aquafilling Bodyline nie powinien być stosowany. Zamiast tego lekarze medycyny estetycznej proponują dużo bezpieczniejsze metody poprawy wyglądu. Np. w przy konieczności modelowania biustu zaleca się implanty silikonowe lub metodę lipotransferu, czyli przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej z innego miejsca w ciele.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (2020). Decyzja w sprawie wycofania z obrotu i z używania hydrofilowego żelu do endoprotetyki miękkich tkanek ludzkich Los Deline, którego wytwórcą jest Biotrh s.r.o., Lyčkovo námĕsti 508/7, 186 00 Praha 8, Republika Czeska. Dostępne na:  https://urpl.gov.pl/pl/decyzja-w-sprawie-wycofania-z-obrotu-i-z-u%C5%BCywania-hydrofilowego-%C5%BCelu-do-endoprotetyki-mi%C4%99kkich.
 2. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (2018). Informacje o preparacie AQUAfilling / Los Deline. Dostępne na: https://www.ptchprie.pl/aktualnosci_i_komunikaty,informacja-o-preparacie-aquafilling-los-deline,42.html.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów