Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Liposukcja — na czym polega i czy jest bezpieczna? Metody, przeciwwskazania, efekty

Publikacja:
2025-07-17 15:26
Aktualizacja:
2025-07-17 15:26

W obecnych czasach zabiegi mające na celu poprawę wyglądu skóry ciała są coraz bardziej popularne, a osoby, które się im poddają to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zabiegi te to nie tylko kosmetyczne korekty w obrębie twarzy, ale także modelowanie sylwetki — najczęściej poprzez aspirację tłuszczu, czyli liposukcję. Na czym polega zabieg odsysania tłuszczu? Czy liposukcja jest bezpieczna? Ile kosztuje zabieg liposukcji?

Symboliczne przedstawienie na modelce możliwych efektów liposukcji.

Liposukcja – co to? Na czym polega liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem chirurgii plastycznej polegającym na aspiracji (odsysaniu) nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą podciśnienia z wybranych partii ciała. Zabieg liposukcji nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie możliwością wymodelowania sylwetki. Efektem liposukcji jest zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej oraz modelowanie poddanych zabiegowi partii ciała.

Na jakich obszarach ciała najczęściej wykonuje się liposukcję?

Operację odsysania tłuszczu najczęściej wykonuje się w miejscach, w których pomimo stosowania ujemnego bilansu kalorycznego oraz aktywności fizycznej utrzymuje się nadmierna tkanka tłuszczowa. Często zabieg ten można również łączyć np. z plastyką powłok brzusznych (abdominoplastyka).

Z jakich rejonów usuwa się tłuszcz? Najczęściej zabieg obejmuje:

  • brzuch i talię;
  • zewnętrzną i wewnętrzną stronę ud;
  • okolice kolan, łydek;
  • biodra, pośladki;
  • linię żuchwy, podbródek;
  • ramiona.

Rodzaje liposukcji

Istnieje wiele rodzajów liposukcji, ale najpopularniejszymi metodami odsysania tłuszczu są opisane poniżej.

Liposukcja iniekcyjna — charakteryzuje się stosunkowo małą inwazyjnością. Polega na wstrzyknięciu w miejsce planowanej liposukcji substancji mającej na celu rozpuszczenie komórek tłuszczowych, a następnie ich usunięcie z organizmu. Ze względu na możliwość usunięcia tłuszczu z niewielkiego fragmentu, zaleca się odbycie kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Liposukcja laserowa — częsty rodzaj liposukcji brzucha, ramion oraz nóg. Polega na wprowadzeniu pod skórę wiązki laserowej, której zadaniem jest rozbijanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Następnie, za pomocą kaniuli, może zostać odessana lub pozostawiona do samoistnego usunięcia z organizmu.

Liposukcja ultradźwiękowa — inaczej zwana kawitacyjną. Polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć skóry oraz wprowadzenie sondy emitującej fale dźwiękowe. Efektem jest rozpad oraz upłynnienie tłuszczu, a następnie jego usunięcie z organizmu.

Odpowiednią metodę zabiegową dobiera lekarz — chirurg na podstawie wywiadu z pacjentem.

Wizytę u specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z witryny LekarzeBezKolejki.pl

Czy liposukcja boli?

Liposukcja, w zależności od metody oraz partii ciała, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dlatego podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Niewielkie zaczerwienienie, obrzęk czy dyskomfort po zabiegu zwalczany jest zazwyczaj lekami przeciwbólowymi.

Efekty uboczne odsysania tłuszczu

Liposukcja, jak każdy zabieg, wiąże się z możliwością wystąpienia efektów ubocznych. Wśród najczęściej występujących opisuje się krwiaki, zasinienia i obrzęki pooperacyjne, które w większości wypadków ustępują po około 3 miesiącach. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić przebarwienia oraz zmniejszenie elastyczności skóry. Najrzadszymi, choć bardzo niebezpiecznymi efektami ubocznymi, są zatory płucne lub zakrzepica żył głębokich. Prawidłowa higiena ran pooperacyjnych jest również ogromnie ważna, aby nie doprowadzić do infekcji rany.

Na możliwość wystąpienia efektów ubocznych ma wpływ nie tylko sam zabieg, ale także postępowanie pooperacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń chirurga oraz wprowadzać profilaktykę przeciwzakrzepową. Ogromne znaczenie ma również kontakt z zespołem operacyjnym i wsparcie lekarza, w trakcie pojawienia się jakichkolwiek objawów niepokojących konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu liposukcji?

Każde rozważania na temat wykonania zabiegu odsysania tłuszczu należy dokładnie skonsultować ze specjalistą, który po analizie badań oraz wywiadzie określi możliwość wykonania zabiegu. Należy pamiętać, że zabieg liposukcji nie jest metodą leczenia otyłości a zabiegiem estetycznym, poprawiającym wygląd danej partii ciała. 

Istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Wśród nich wyróżnia się:

  • nowotwory;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zaburzenia krzepliwości;
  • niewyrównane choroby przewlekłe.

Ile kosztuje zabieg liposukcji?

Cena zabiegu liposukcji jest zależna od wielu parametrów: okolicy poddawanej zabiegowi, metody, którą jest przeprowadzany zabieg, ale także od własnego cennika danej kliniki. Z tego powodu w różnych miastach ceny mogą się od siebie znacząco różnić. Jednak średni koszt zabiegu odsysania tłuszczu szacuje się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Bibliografia

  1. Bartow, M., Raggio, B. (2023). Liposuction, nr 14
  2. Janda, K., Tomikowska, A. (2014). Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 60, 1, s. 29–38.
  3. Comerci, A., Arellano, J., Alessandri-Bonetti, M. (2024). Risks and Complications Rate in Liposuction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Aesthet Surg, 14, 44(7).

Autor

Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja lekarzebezkolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Medycyna estetyczna

Więcej artykułów