Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Artykuł sponsorowany

depilacja vichy

Laserowe usuwanie niechcianego owłosienia jest metodą stosunkowo nową, która jednak zdążyła już zyskać wielu zwolenników. Wciąż jednak znajdują się osoby, które mają wątpliwości co do skuteczności czy bezpieczeństwa tego zabiegu. W internecie można znaleźć naprawdę wiele nieprawdziwych informacji dotyczącej zabiegów depilacji laserowej w salonie czy przeprowadzonych za pomocą domowych depilatorów. Jakie są fakty i mity na temat depilacji laserowej? Czy jest ona na pewno bezpieczna dla naszego zdrowia?

Czy depilacja laserowa jest zdrowa i bezpieczna?

Wbrew wielu obawom mówi się, że laser jest jedną z najbezpieczniejszych metod depilacji. Jego prawidłowe stosowanie nie powoduje uszkodzeń skóry, nawet w tak wrażliwych miejscach jak okolice bikini, pachy czy twarz. Oczywiście warto sprawdzić, czy salon, w którym zamierzamy wykonać zabieg, ma dobre opinie, a sprzęt, który jest w nim używany, posiada wszelkie niezbędne atesty. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo depilacji domowej, również należy sprawdzić jakość sprzętu. Nie warto próbować szukać urządzeń do użytku profesjonalnego – są one zbyt silne do domowego użytku, co zwiększa ryzyko nieprawidłowego zastosowania. Jeśli szukasz naprawdę dobrego domowego depilatora, koniecznie sprawdź  ranking depilatorów laserowych na homelook.pl

O czym należy pamiętać przy depilacji? Kilka porad

Aby depilacja laserowa była skuteczna, warto zastosować się dokładnie do zaleceń producenta danego lasera. Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od wybranego modelu, ale jest kilka reguł, o których warto pamiętać przed każdą depilacją laserową. Przed rozpoczęciem depilacji należy zrezygnować z przyjmowania suplementów diety i preparatów ziołowych, które mogą być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Należy powstrzymać się tez od innych form depilacji na 4-6 tygodni przed zabiegiem. Nie należy też opalać się (także na solarium), stosować samoopalaczy czy kosmetyków z retinolem lub kwasami. Po zabiegu przez kilka dni najlepiej powstrzymać się od peelingów i zrezygnować z basenu.

Jak depilatory laserowe wpływają na skórę?

Dość często można spotkać się z opinią, że laser, podobnie jak solarium, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Nie ma jednak żadnego medycznego potwierdzenia. Zabiegi z wykorzystaniem domowych czy kosmetycznych laserów są całkowicie bezpieczne i przy poprawnym stosowaniu nie powinny spowodować w żadnym stopniu pogorszenia stanu zdrowia. Niewskazane jest jednak stosowanie depilacji laserowej przy podrażnieniach skóry, chorobach skórnych czy aktywnych infekcjach. Jeśli przestrzega się tych zasad i odpowiednio przygotuje skórę do zabiegu, laser nie powinien mieć wpływu na jej stan.

Czy depilacja laserowa powoduje ból?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy człowiek posiada inny stopień tolerancji bólu, więc dla jednych zabieg może być prawie nieodczuwalny, a dla innych bolesny w stopniu niemal nie do wytrzymania. Najczęściej odczuwanymi reakcjami jest delikatne pieczenie lub szczypanie skóry. Warto sprawdzić, jakie są sposoby na zmniejszenie reakcji bólowej, na przykład systemy chłodzące w depilatorach lub maści chłodzące o działaniu znieczulającym. Nie należy się jednak nastawiać, że zabieg będzie całkowicie bezbolesny – dla większości osób jest to zabieg odczuwalny, ale w granicach wytrzymałości.

Jakie są wady i zalety depilacji laserowej?

Głównymi zaletami depilacji laserowej jest jej trwałość i skuteczność. Jest to także metoda skuteczna, która nie powoduje skutków ubocznych, takich jak podrażnienia czy wrastanie włosków. Można ją więc stosować na każdej partii ciała, także w okolicach bikini i na twarzy. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Jak każda metoda depilacji, laser ma też swoje wady. Jest to dość kosztowna metoda, co można jednak zrozumieć, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że po zakończonej serii depilację wystarczy powtarzać raz w roku. Depilacja laserowa może być też bolesna, to zależy od wytrzymałości na ból konkretnej osoby. Laser może też okazać się nieskuteczny w przypadku jasnych włosów lub ciemnej karnacji. Warto dokładnie rozważyć ten fakt przed zakupem.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów