Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy) – schorzenia. Jak rozpoznać i leczyć problemy z woreczkiem żółciowym?

2020-12-15 15:50
Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy)

Pęcherzyk żółciowy jest potocznie określany jako woreczek żółciowy. Jest to organ położony poniżej wątroby, a jego głównym zadaniem jest magazynowanie produkowanej w wątrobie żółci, która uwalniana jest po spożyciu tłustego posiłku. Objawy wskazujące na nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego mogą być nieprzyjemne dla chorego, a nawet bolesne, dlatego warto zapoznać się z najpopularniejszymi schorzeniami pęcherzyka żółciowego.

Co to jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy, z łac. vesica fellea, potocznie jest określany jako woreczek żółciowy, a to ze względu na kształt gruszkowatego woreczka. Organ ten położony jest pod wątrobą oraz ma do 10 cm długości. Woreczek żółciowy jest połączony z wątrobą oraz z dwunastnicą za pomocą dróg żółciowych. Anatomicznie pęcherzyk żółciowy można podzielić na trzy części: dno, trzon i szyjkę. Głównym zadaniem woreczka żółciowego jest gromadzenie nawet do 60 ml żółci produkowanej w wątrobie. Podczas posiłku, nagromadzona i zagęszczona żółć, jest uwalniania do dwunastnicy, gdzie ułatwia proces trawienia pokarmu poprzez emulgowanie tłuszczów. Działanie żółci ułatwia zatem wchłanianie zawartych w pożywieniu tłuszczów, jak i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Umów się do lekarza rodzinnego

Schorzenia pęcherzyka żółciowego

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów schorzeń woreczka żółciowego należą kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz rak pęcherzyka żółciowego.

Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego jest dość częstym problemem, z którym pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego. Znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną schorzenia są złogi, które blokują odpływ żółci.

Kamienie mogą mieć zróżnicowaną wielkość. Stwierdza się złogi bardzo małe bądź tak duże, że mogą one wypełnić całe wnętrze pęcherzyka. Mogą być także pojedyncze lub mnogie, a powstają wskutek wytrącania się z żółci np. złogów cholesterolu, węglanu wapnia czy bilirubiny. Najczęściej mają one skład mieszany, choć zdarzają się także jednorodne. 

Objawy

Głównym objawem kamicy żółciowej jest ostry ból brzucha (atak kolki żółciowej promieniujący w okolicy podżebrowej prawej bądź w nadbrzuszu środkowym). Objaw ten pojawia się po spożyciu tłustego pokarmu i może trwać od pół godziny do nawet 5 godzin. Oprócz ostrego bólu brzucha, wystąpić mogą także wymioty, nudności, brak apetytu oraz wzdęcie. 

W momencie wystąpienia niepokojących objawów, warto zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi z nami wywiad oraz wykona badanie USG jamy brzusznej, dzięki któremu będzie w stanie określić ilość, jak i wielkość patologicznych złogów.

Leczenie

Leczenie ostrego napadu kolki żółciowej polega na podaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz środków rozkurczowych. Decyzję o usunięciu pęcherzyka żółciowego podejmuje lekarz w momencie wystąpienia powikłań lub w sytuacjach zwiększonego ryzyka wystąpienia raka pęcherzyka żółciowego. Cholecystektomia, czyli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, może być przeprowadzony metodą klasyczną – chirurgiczną lub metodą laparoskopową. Metoda laparoskopowa jest obecnie bardziej preferowana, ze względu na mniejszą liczbę powikłań oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Operacje usunięcia pęcherzyka żółciowego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie woreczka żółciowego jest powikłaniem kamicy pęcherzykowej. W wyniku zaczopowania przewodu żółciowego, złogi zawarte w pęcherzyku doprowadzają do uszkodzenia jego błony. W kolejnym etapie może dojść do nadkażenia bakteryjnego, co prowadzi do obrzęku oraz zmian zapalnych w ścianie pęcherzyka.

Pacjent odczuwa silny ból w prawym nadbrzuszu, utrzymujący się ponad 6 godzin. Może pojawić się także gorączka. Zapalenie pęcherzyka jest najczęściej wskazaniem do cholecystektomii. Chirurg na podstawie całego obrazu klinicznego decyduje o konieczności zabiegu.

Rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego jest nowotworem rzadko występującym. Jednak ze względu na długi bezobjawowy przebieg jest to schorzenie źle rokujące. Do rozpoznania dochodzi najczęściej przypadkowo podczas wykonywania innych rutynowych badań. 

Leczenie zwykle polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego, a w cięższych przypadkach na zastosowaniu chemioterapii. Sugeruje się, że kamica pęcherzyka żółciowego może być przyczyną nowotworu. Stwierdza się, że im większy rozmiar kamienia, tym ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe.

Pamiętaj, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów warto zasięgnąć opinii specjalisty, a na wizytę możesz umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów