- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Witamina E na twarz? Jakie jest działanie witaminy E?
Witamina E dzięki swojej potocznej nazwie “witamina młodości” chętnie wykorzystywana jest w kosmetykach do pielęgnacji zarówno całego ciała jak i twarzy. Wykazuje również szereg pozytywnych właściwości w innych aspektach zdrowia człowieka. W jaki sposób można stosować witaminę E na twarz? Jakie działanie wykazuje witamina E?
Czym jest witamina E?
Witamina E (alfa-tokoferol) zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – w nim również jest magazynowana. Jej synteza w organizmie człowieka nie jest możliwa, przez co musi zostać dostarczona z zewnątrz. Wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu, zarówno dla skóry, jak i całego ustroju. Witamina E jest silnym antyoksydantem, przez co chroni komórki przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie licznymi uszkodzeniami ich struktury. Kuracje witaminą E stosowane są w leczeniu zaburzeń mięśniowych, chorób układu krwionośnego (w tym ograniczają rozwój miażdżycy), a także w celu zapobiegania skutkom powszechnie występującego problemu z zanieczyszczeniem środowiska.
Umów się do dermatologa
Jakie jest działanie witaminy E?
Dzięki temu, iż witamina E bardzo dobrze penetruje naskórek, wpływa bezpośrednio na poprawę jędrności skóry. Poprzez działanie antyoksydacyjne ogranicza powstawanie wolnych rodników, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą ilość uszkodzeń komórek skóry. W kosmetykach witamina E stosowana jest również jako stabilizator występujących w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych. Alfa-tokoferol działa także nawilżająco na włosy oraz skórę głowy, przez co zapewnia ich piękny wygląd. Jeśli jednak borykamy się z problemami włosów oraz skóry głowy w szerszym aspekcie, pomocna będzie wizyta u dermatologa w celu zbadania przyczyny powstałych nieprawidłowości.
Witamina E na twarz
Przemysł kosmetyczny bardzo chętnie wykorzystuje dobroczynne właściwości witaminy E w swoich produktach – zarówno do pielęgnacji twarzy jak i ciała. W kremach na twarz witamina E spełnia bardzo dużo funkcji: od odżywienia poprzez poprawę elastyczności, aż do łagodzenia i hamowania rozwoju stanów zapalnych. Innymi zaletami stosowania witaminy E na twarz są takie efekty jak:
- nawilżenie skóry twarzy;
- zapobieganie oraz niwelowanie jej obrzęków;
- działanie na przebarwienia skóry – zmniejsza ich widoczność;
- działanie przeciwstarzeniowe;
- uszczelnianie naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu;
- natłuszczanie naskórka.
Witamina E stosowana w okolicach oczu łagodzi stany zapalne oraz nawilża delikatną skórę wokół oczu. Jej dodatek do pomadek do ust zapobiega suchości kącików ust oraz poprawia ich elastyczność.
W jakich preparatach kosmetycznych znajdziemy witaminę E?
Dzięki temu, że producenci kosmetyków wiedzą o dobroczynnym spektrum działania witaminy E na skórę, szeroko rozpowszechnili jej dodatek do tych produktów. Witaminę E znajdziemy w takich kosmetykach jak:
- kremy;
- sera;
- maseczki;
- balsamy do ciała;
- żele do mycia;
- szampony do włosów;
- odżywki do paznokci.
Wprowadzając nowe składniki do pielęgnacji należy obserwować bardzo dokładnie reakcję skóry. Nowe produkty na początku stosujemy raz w tygodniu, po czym zwiększamy częstotliwość, aby móc zareagować w razie złej tolerancji na kosmetyk.
Witamina E – niedobór
Aby szybko zareagować na niedobór witaminy E w organizmie musimy znać jego objawy. Są nimi:
- apatia;
- ból mięśni;
- osłabienie organizmu;
- przyspieszone starzenie się;
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego;
- kruchość naczyń krwionośnych;
- bóle stawowe;
- zmiany skórne.
Niedobory witaminy E są powszechnie spotykane u osób spożywających duże dawki kofeiny oraz nałogowo palących papierosy (poprzez obecność w nich nikotyny). Niewłaściwa dieta również przyczynia się do obniżenie alfa-tokoferolu w organizmie. W celu poprawy sposobu żywienia, który zapobiega skutkom hiperwitaminozy witaminy E należy wybrać się do dietetyka, przez co zniwelujemy błędy wpływające na obniżoną zawartość tej witaminy.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi dobroczynnych właściwości płynących ze stosowania preparatów zawierających witaminę E, wiele osób chętnie po nią sięga. Pamiętajmy jednak, że jak we wszystkim tak i w tym wypadku również najważniejszy jest umiar i odpowiednie dobranie kosmetyków do naszych potrzeb
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.