- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Witamina A - sekret urody. Jak działa i jak ją stosować?
Witamina A nazywana jest witaminą urody, ponieważ oprócz pełnienia wielu ważnych funkcji w naszym organizmie, korzystnie wpływa na stan naszej skóry i włosów. Jakie inne właściwości posiada witamina A? Jakie są skutki jej niedoboru i nadmiaru w organizmie? Jak suplementować witaminę A?
Witamina A
Witamina A to potoczne określenie kilku związków chemicznych, zaliczanych do grupy retinoidów. Retinoidy powstają z prekursorów i prowitamin, a są to m.in. retinol, jego pochodne oraz alfa- i beta-karoten i karotenoidy. Wraz z witaminami D, E i K zalicza się ją do grona witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W naszym organizmie witamina A gromadzi się przede wszystkim w tkance tłuszczowej i wątrobie.
Witamina A - właściwości, działanie
Jak każda witamina, witamina A nie jest materiałem budulcowym i nie dostarcza nam energii koniecznej do życia, jednak odpowiednia jej ilość w naszym organizmie jest konieczna dla przebiegu wielu istotnych procesów biochemicznych. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Wzmacnia nasz układ immunologiczny, przez co poprawia ogólny stan organizmu. Uczestniczy w syntezie białek i przemianach lipidów oraz hormonów, a także bierze udział w wytwarzaniu progesteronu u mężczyzn. Wraz z witaminą C i E tworzy grupę tzw. naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników i ich przedwczesnym starzeniem się.
Witamina A na urodę
Oprócz wszystkich wymienionych wyżej zalet i właściwości witaminy A nie wolno zapominać o jej zbawiennym wpływie na urodę. Witamina A jest nazywana witaminą urody - dzięki niej nasza skóra staje się gładsza i bardziej miękka, a włosy mocne i lśniące. Witamina A pobudza wzrost tkanki nabłonkowej skóry, przez co wpływa na polepszenie kondycji cery, skóry i włosów. Poprzez przyspieszanie procesów regeneracyjnych tkanek jest składnikiem wielu kosmetyków wzmacniających ogólny stan skóry. Stosowanie witaminy A poprawia koloryt skóry, wyrównuje także przebarwienia i redukuje powstawanie zmian trądzikowych. Witamina A warunkuje także dobrą kondycję naszych włosów, wpływając na właściwy stan skóry głowy. Wśród kosmetyków zawierających w swoim składzie witaminę A znaleźć możemy m.in. kremy do twarzy przeznaczone do cery dojrzałej, które niwelują oznaki zmęczenia i wygładzają zmarszczki, kremy redukujące przebarwienia czy kremy dedykowane cerze trądzikowej.
Źródła witaminy A
W naszym organizmie witamina A wytwarzana jest z prowitamin, zawartych w produktach roślinnych, które każdy z nas musi dostarczyć z pożywieniem. Bogatym źródłem prowitamin są warzywa i owoce o żółtej, pomarańczowej i zielonej barwie, takie jak marchew, dynia, szpinak, sałata, papryka żółta, czerwona i zielona. Mogą to być także pomidory, morele, brzoskwinie czy pomarańcze. Duże ilości witaminy A są także zawarte w produktach mlecznych - dojrzewających serach, mleku i maśle. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów witaminy A warto także do swojej diety wprowadzić podroby, np. wątróbkę, a także tuńczyka, węgorza czy cielęcinę. Dużych ilości witaminy dostarczy także spożywanie śledzi, makreli i łososi. Ponieważ witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, ich obecność jest konieczna do prawidłowego wchłaniania witaminy. Przyrządzając posiłek należy o tym pamiętać, np. dodając łyżkę oliwy do przygotowanej sałatki. Jeżeli ułożenie właściwej diety sprawia problem, można udać się po poradę do dietetyka. Dogodny termin wizyty zarezerwujemy on-line na LekarzeBezKolejki.pl.
Niedobór i nadmiar witaminy A
Niedobór witaminy A w organizmie może skutkować m.in. zaburzeniami widzenia, czyli wystąpieniem tzw. kurzej ślepoty. Jest to choroba, która objawia się niedowidzeniem o zmierzchu. Oprócz tego zbyt niska ilość spożywanej witaminy A może przyczynić się do powstawania zwyrodnienia nabłonka wyściełającego błony śluzowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Niedobór witaminy A może także sprawić, że nasze włosy będą suche i łamliwe.
Jednak w przypadku tej witaminy wskazany jest zdrowy rozsądek. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, a jej nadmierne spożycie może doprowadzić do kumulacji witaminy w wątrobie. To natomiast może skutkować powiększeniem wątroby, nadmierną pobudliwością, osłabieniem czy bólem głowy.
Jak suplementować witaminę A?
Zapotrzebowanie na witaminę A różni się w zależności od wieku, płci, a także stanu fizjologicznego organizmu. Dla zdrowej dorosłej kobiety zalecane dzienne spożycie witaminy A powinno wynosić 500 mikrogramów, a dla mężczyzn 630 mikrogramów. Zapotrzebowanie na witaminę A wzrasta m.in. u osób z chorobami układu pokarmowego, narażonych na długotrwały stres i infekcje oraz u pacjentów spożywających małe ilości tłuszczu. Pacjent, który zdecyduje się na suplementację witaminy A ma do wyboru w aptekach wiele preparatów z tą witaminą. Należy jednak pamiętać o tym, że zawartość witaminy A w suplementach podawana jest zazwyczaj w jednostkach międzynarodowych (IU). W takich sytuacjach z pewnością z pomocą przyjdą farmaceuci, którzy dobiorą odpowiednią dawkę, w zależności od potrzeb. Ponieważ witamina A może się kumulować w organizmie, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.