Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Różne problemy żołądkowe u kobiet w ciąży

2023-12-29 13:47
Ciężarna kobieta trzyma się za ciążowy brzuch.

Kobiety w ciąży stanowią wyjątkową grupę pacjentek. Leczenie kobiet w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Leki należy dobierać z dużą ostrożnością, biorąc pod uwagę ich możliwości przenikania przez łożysko i wpływ na rozwijający się płód. Częstymi problemami, z którym muszą się mierzyć kobiety w ciąży są dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunki, zaparcia czy zgaga. Jakie są nietypowe sposoby na zaparcia w ciąży? O czym może świadczyć biegunka na początku i w trakcie trwania ciąży? Jakie są nietypowe objawy wczesnej ciąży?

Zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy w ciąży

Zgaga to uczucie pieczenia zlokalizowane za mostkiem, spowodowane zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną zgagi u kobiet w ciąży jest przede wszystkim nacisk łożyska na żołądek, który powoduje cofanie się zawartości pokarmowej i kwasu żołądkowego do dolnego odcinka przełyku. Długo trwająca zgaga wiąże się nie tylko z silnym uczuciem bólu i dyskomfortu, ale przede wszystkim z możliwością uszkodzenia nabłonka wyścielającego przełyk i rozwojem gruczolakoraka.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jakie leki na zgagę w ciąży?

Lekami stosowanymi w ciąży w celu zmniejszenia kwaśności treści pokarmowej, są leki zobojętniające: związki glinu lub kwas alginowy. Leczenie antagonistami receptora H2 np. ranitydyną powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę — ginekologiem.

W przypadku konieczności konsultacji ze specjalistą wizytę możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Niestrawność i wymioty w ciąży

Nudności i wymioty to problem dotyczący aż do 90% kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Niepowściągliwe wymioty występują u około 0,5 - 2% pacjentek i w ekstremalnych przypadkach ich konsekwencją jest utrata masy ciała, zaburzenia gospodarki elektrolitowej czy nawet rozwój kwasicy ketonowej.

Podstawowym postępowaniem w przypadku pojawienia się nudności i wymiotów jest zmiana diety, unikanie nieprzyjemnych zapachów i ciężkostrawnych pokarmów. Warto zmniejszyć objętość posiłków i zwiększyć częstotliwość ich przyjmowania. Przy wystąpieniu zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia w trakcie hospitalizacji podawana jest kroplówka z 0,9% NaCl i preparaty potasu. 

Leki na problemy żołądkowe w ciąży

W domu pacjentkom z nudnościami i wymiotami najczęściej zaleca się stosowanie:

  • pirydoksyny;
  • prometazyny;
  • antagonistów receptora H1;
  • metoklopramidu.

Przy niepowściągliwych wymiotach stawia się głównie na metoklopramid lub prometazynę. Większość leków przeciwwymiotnych należy jednak do kategorii B lub C, co oznacza, że nie jest w pełni sprawdzone ich bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży.

Antagoniści receptora H1 to leki dopuszczone w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast trzeba pamiętać, że w trzecim trymestrze mogą doprowadzić do depresji oddechowej u noworodka i w tym czasie są przeciwwskazane. 

Sposoby na zaparcia w ciąży

Progesteron, którego stężenie zwiększa się w ciąży, jest przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni w przewodzie pokarmowym. Prowadzi to do osłabienia perystaltyki i zaparć. Co więc można zastosować na zaparcia w ciąży? Stosunkowo bezpiecznymi lekami są preparaty roślinne takie jak babka płesznik czy siemię lniane oraz laktuloza. Unikać natomiast należy antrachinonów, solnych środków osmotycznych i pochodnych parafiny.

Biegunka w ciąży

Biegunka jest rzadko występującą dolegliwością, ze względu na spowolnioną przez progesteron perystaltykę. Pojawienie się biegunki w ciąży może być związane z zatruciem pokarmowym, nadczynnością tarczycy czy nawet przełomem tarczycowym. Sama biegunka doprowadzić też może do pojawienia się zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia. Z tych powodów rozwolnienie powinno być zatem powodem konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha w ciąży

Lekami przeciwbólowymi zalecanymi w ciąży są;

Paracetamol może być stosowany w ciągu całego czasu trwania ciąży. Należy jednak pamiętać, że powinno się go stosować jedynie do krótkotrwałej terapii. Ibuprofen natomiast może być zażywany przez pacjentkę przy przewlekłym leczeniu, ale z ograniczeniem stosowania w trzecim trymestrze ciąży.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz, G. (2015). Położnictwo i ginekologia. Położnictwo, tom 1. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa. s. 53-60, 115-118, 216-217, 
  2. Servey, J, Chang, J. (2016). Stosowanie leków dostępnych bez recepty u kobiet w ciąży. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/ginekologia/poloznictwo/129235,stosowanie-lekow-dostepnych-bez-recepty-u-kobiet-w-ciazy,1 (Dostęp: 10.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów