- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Babka płesznik – cenne źródło błonnika. Jakie właściwości i działanie wykazuje babka płesznik?
Wiele surowców roślinnych posiada udowodnione działanie prozdrowotne, dlatego chętnie wykorzystywane są w naturalnych apteczkach czy domowej kuchni. Jedną z roślin szczególnie cenionych za wysoką zawartość błonnika w nasionach jest babka płesznik. Jakie dokładnie działanie na organizm wykazują nasiona babki płesznik i kiedy warto po nie sięgnąć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Czym jest babka płesznik?
Łacińska nazwa babki płesznik brzmi Plantago psyllium. Roślina ta w niektórych regionach Polski bywa potocznie nazywana pchlim nasieniem czy pchlicą. Babka płesznik zaliczana jest do rodziny babkowatych (łac. Plantaginaceae), pochodzi z okolic Morza Śródziemnego oraz niektórych rejonów Azji i Afryki. Jej uprawa jest możliwa w Polsce, jednak w rzeczywistości bardzo rzadko hoduje się ją na ziemiach naszego kraju - wypierana jest głównie przez siemię lniane. W celach komercyjnych jej uprawa jest popularna w Indiach oraz Pakistanie, a także krajach europejskich, takich jak Hiszpania czy Francja.
Babka płesznik to jednoroczna roślina o rozgałęzionej, pionowej łodydze. Roślina wysokością sięga nawet 40 centymetrów. Owocem babłki płesznik jest torebka. Nasiona są błyszczące i charakterystycznie wydłużone (mają jajowaty kształt).
Umów się do dietetyka
Babka płesznik – surowce farmaceutyczne
Surowiec farmaceutyczny, wykorzystywany w celach leczniczych, stanowią nasiona babki płesznik. Istotne są również łuski babki płesznik, które podobnie jak nasiona są niezwykle cennym źródłem błonnika.
Nasiona babki płesznik
Śluz stanowi najważniejszy składnik obecny w nasionach babki płesznik. Złożony jest z polisacharydów, które w wyniku hydrolizy można rozdzielić na D-ksylozę, kwas glukuronowy, L-arabinozę, D-galaktozę oraz L-ramnozę. Oprócz śluzu, w nasionach babki płesznik zawarte są również składniki takie jak:
- trisacharyd - planteoza,
- tłusty olej,
- białko,
- aukubozyd (śladowe ilości),
- alkaloidy (indykaniny oraz boszniakiny),
- triterpeny,
- sterole.
Babka płesznik – właściwości
Nasiona babki płesznik sprawdzą się jako środek o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Tego rodzaju aktywność wynika z faktu, iż nasiona nie są trawione w organizmie, lecz dostają się do jelita, gdzie pęcznieją i pobudzają perystaltykę układu pokarmowego. Dodatkowo, spożywanie nasion babki płesznik odpowiada za zmniejszenie stopnia wchłaniania tłuszczów oraz niweluje uczucie głodu, co chętnie wykorzystywane bywa w naturalnych kuracjach odchudzających.
Z uwagi na fakt, iż analogiczne działanie wykazują nasiona lnu, surowiec ten często zastępuje nasiona babki płesznik w naszych domach.
Sytuacje, w których w powodzeniem wykorzystuje się cenne właściwości surowców babki płesznik są:
- biegunki - z uwagi na działanie regulujące pracę jelit i normalizujące częstość defekacji oraz konsystencję stolca;
- zaparcia - ułatwianie wypróżniania przez regulację perystaltyki jelit;
- problemy z wypróżnianiem - np. okres ciąży lub obecność guzków krwawniczych odbytu;
- choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego oraz różnego rodzaju podrażnienia w obrębie układu pokarmowego – z uwagi na wysoką zawartość związków śluzowych w nasionach i ich działanie przeciwzapalne oraz nieco powlekające.
Babka płesznik a babka jajowata
Babka jajowata, o łacińskiej nazwie Plantago ovata, to także roślina o podobnych do babki płesznik właściwościach (głównie przeczyszczających). Nasiona babki jajowatej stanowią surowiec farmaceutyczny, który wykorzystywany jest zwykle jako oddzielona łupina nasienna.
Samodzielne stosowanie babki płesznik
Choć nasiona i łupiny babki płesznik stanowią sprawdzony surowiec farmaceutyczny o udowodnionym działaniu, przed jego przewlekłym stosowaniem warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, iż schorzenia w obrębie układu pokarmowego wymagają szczegółowej diagnostyki oraz zazwyczaj specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Z wszelkiego rodzaju problemami związanymi z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa.
Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Król, D. (2009). Babka płesznik ( Plantago psyllium L.) – wartościowa roślina lecznicza. Postępy Fitoterapii, 4, s. 256-259.
- Kohlmünzer, S. (1998). Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie V. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 94-96.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.