- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Migdały – właściwości i wartości odżywcze
Orzechy dzięki bogactwu prozdrowotnych właściwości odżywczych są bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Jednym z przedstawicieli tej grupy spożywczej są migdały. Jakie właściwości oraz wartości odżywcze kryją w sobie migdały? W jakiej formie najlepiej je spożywać aby dostarczyć jak najwięcej drogocennych witamin i minerałów które w sobie skrywają?
Migdały – czym są?
Migdały to nasiona migdałowca zwyczajnego – rośliny wieloletniej, pochodzącej z Azji. Wyróżniamy dwie odmiany migdałów: słodkie oraz gorzkie. Migdały słodkie są chętnie spożywane dlatego znalazły zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Również z ich cennych właściwości korzysta przemysł kosmetyczny i farmakologiczny. Migdały gorzkie charakteryzują się obecności kwasu pruskiego – trującego dla człowieka. Po usunięciu kwasu pruskiego powstały olej migdałowy wykorzystywany jest np. do produkcji esencji zapachowych. Największa produkcja migdałów zlokalizowana jest w Kalifornii (USA).
Umów się do lekarza rodzinnego
Migdały – wartości odżywcze
Jak wszystkie orzechy migdały bogate są w tłuszcze – stanowiące 52%. Wartość energetyczna migdałów wynosi około 600 kcal / 100 g produktu, są więc wysokokaloryczne, dlatego dziennie powinniśmy spożywać kilka sztuk czyli około 15 g, co odpowiada garści migdałów. Poprzez regularne ich spożywanie dostarczany cennych składników odżywczych wspomagających organizm człowieka. Migdały zawierają również białko w ilości 20 g / 100 g produktu.
Dlaczego warto jeść migdały?
Dieta każdego człowieka powinna być zbilansowana i opierać się na wartościowych produktach spożywczych. Codziennie wraz z pożywieniem należy dostarczać do organizmu białka, tłuszcze oraz węglowodany, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować. Orzechy są bogactwem:
- wielonienasyconych oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych;
- białka;
- witamin z grupy B (witamina B6, kwas foliowy, niacyna);
- witaminy E;
- mikroelementów: selenu, cynku, potasu, magnezu oraz miedzi.
Migdały są również źródłem błonnika pokarmowego, który odpowiada za prawidłową pracę jelit oraz jest pożywieniem dla bakterii probiotycznych.
Migdały – właściwości
Orzechy posiadają szereg dobroczynnych właściwości na organizm człowieka. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że:
- wspomagają pracę układu krwionośnego;
- obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów;
- regulują wartość ciśnienia tętniczego;
- poprawiają praca mózgu;
- wspomagają funkcje seksulane;
- są pomocne w leczeniu chorób metabolicznych;
- wspomagają leczenie cukrzycy;
- pomagają w redukcji masy ciała;
- redukują poziom stresu;
- wzmacniają funkcjonowanie układu immunologicznego;
- wspomagają pracę układu moczowego.
Migdały – w jakiej formie należy je spożywać?
Orzechy poprzez wysoką zawartość tłuszczu ulegają jełczeniu. Należy wybierać migdały świeże, pozbawione przykrego zapachu zjełczałego tłuszczu, a po powrocie z zakupów trzymać je w lodówce. Migdały można spożywać zarówno na surowo jak i po blanszowaniu - jednak spożywane na surowo mają więcej witamin dlatego warto dodawać je do sałatek, jogurtów lub spożywać jako samodzielną przekąskę. Migdały można jeść w całości, pokruszone lub jako mąka wykorzystywana do różnego rodzaju wypieków. Z migdałów wytwarza się również marcepan oraz amaretto (likier).
Migdały dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka (z wyjątkiem osób na nie uczulonych). Wysoka zawartość błonnika pokarmowego oraz makro- i mikroelementów wspomaga poprawne funkcjonowanie jelit oraz całego organizmu. Należy jednak zachować umiar w ich spożyciu, gdyż są produktem wysokokalorycznym. Osoby będące na diecie redukcyjnej nie powinny rezygnować z ich spożycia, gdyż są źródłem cennych kwasów tłuszczowych utrzymujących w zdrowiu układ krwionośny. Migdały wykorzystywać można w kuchni na wiele sposobów, a ponadto spotkać je możemy również jako dodatek do kosmetyków. Dzięki właściwościom przeciwzmarszczkowym oraz ujędrniającym, chętnie dodawany jest do kremów na twarz i ciało.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.