Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zgaga - gdy pali i piecze w przełyku. Apteczne i domowe sposoby na zgagę

2023-09-11 16:19
Rysunkowy mężczyzna męczy się ze zgagą, odczuwa pieczenie w przełyku.

Zgaga spowodowana jest refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Często powoduje niekomfortowe pieczenie i palenie w przełyku. Jakie są objawy oraz przyczyny zgagi? Jakie są apteczne i domowe sposoby na zgagę?

Zgaga - objawy

Częsta zgaga jest głównym objawem choroby refluksowej. Dolegliwość ta powoduje piekący ból umiejscowiony za mostkiem lub w nadbrzuszu. Promieniuje on w obrębie jamy ustnej. Zgaga pojawia się zazwyczaj po posiłku, nachyleniu ciała lub w pozycji leżącej. Do objawów możemy także zaliczyć:

Większość objawów pozaprzełykowych spowodowana jest zarzucaniem treści z żołądka do dróg oddechowych.

Od czego jest zgaga – przyczyny

Przyczyn wystąpienia u pacjenta zgagi może być wiele. Można do nich zaliczyć wrzody żołądka i dwunastnicy, nadmierne nadużywanie antybiotyków, a także:

  • stres;
  • nadwagę;
  • spożywanie posiłków zbyt szybko;
  • tłuste i smażone potrawy;
  • przejadanie się;
  • alkohol;
  • kawę i inne napoje zawierające kofeinę;
  • ostre potrawy.

Przyczyną zgagi może być również ciąża oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży jest powszechnym problemem spowodowanym działaniem hormonów, narastającym ciśnieniem w obrębie jamy brzusznej i opóźnieniem opróżniania żołądka ciężarnej. Aby złagodzić dolegliwości związane ze zgagą, należy pracować nad stylem życia. Kobieta w ciąży powinna unikać ciężkich i obfitych porcji jedzenia. Lekkostrawne posiłki powinny być zjadane małymi porcjami. Preparaty na zgagę stosowane u kobiet w ciąży powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. 

Zgaga u dzieci 

Zgaga to dolegliwość dotycząca głównie osób dorosłych, ale zdarza się, że może wystąpić również u dzieci. Może być spowodowana niedojrzałością mięśni przełyku u małych dzieci. Ponadto, u najmłodszych może wystąpić problem z całkowitym zamykaniem się zwieracza przełyku, co skutkuje cofaniem się pokarmu, ulewaniem i zgagą. U starszych dzieci do występowania zgagi może przyczyniać się niewłaściwa dieta.

Domowe i apteczne sposoby na zgagę – jak leczyć?

W leczeniu zgagi stosuje się różne metody terapii, do których zaliczamy modyfikację stylu życia, leczenie nieinwazyjne, leczenie chirurgiczne czy leczenie endoskopowe. Jak pozbyć się zgagi? Sprawdź poniżej.

Co jeść na zgagę?

Dużą rolę w złagodzeniu i cofnięciu objawów uporczywej zgagi jest odpowiednio skomponowana dieta. Podczas spożywania kwaśnych potraw oraz pokarmów pobudzających wydzielanie kwasu solnego w żołądku (np. kawa), następuje podrażnienia błony śluzowej żołądka. Prowadzi to do pojawienia się zgagi po jedzeniu. Dobrym wyborem jest stosowanie zaleceń diety lekkostrawnej z eliminacją substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jej głównym zadaniem jest neutralizowanie soku żołądkowego, aby nie podrażniać błony śluzowej żołądka. Dieta ta polega na ograniczeniu produktów takich jak: mocne rosoły, tłuste wyroby cukiernicze, produkty typu fast food, mocna kawa i herbata, owoce cytrusowe, żywność smażona i przetworzona. Jeśli zgaga występuje po wszystkim, co zjesz – warto udać się do dyplomowanego dietetyka. Dzięki fachowej opiece pozbędziesz się uporczywych dolegliwości. 

Naturalne sposoby na zgagę 

Aby zmniejszyć dolegliwości związane ze zgagą, pomocne mogą okazać się gumy do żucia. Żucie zwiększa produkcję śliny, która neutralizuje kwasy w przełyku. Warto sięgnąć po migdały jako źródło magnezu i wapnia. Zalecany jest także napar z siemienia lnianego, który łagodzi podrażnienia przełyku i powleka go warstwą ochronną. Kłącze imbiru również korzystnie wpływa na proces trawienia. Można go stosować w ciąży, ponieważ ma działanie przeciwwymiotne. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich ziół do picia takich jak rumianek, mięta, kminek, koper włoski. Pobudzają one wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci i przyspieszają procesy trawienne. 

Apteczne sposoby na zgagę

Jeśli zgaga pojawia się rzadko, warto sięgnąć po leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Pomocne mogą okazać się również preparaty ziołowe, które wpływają na uregulowanie trawienia i uspokajają przewód pokarmowy. Preparaty na zgagę dostępne bez recepty to wyroby powlekające śluzówkę, produkty hamujące wydzielanie nadmiaru kwasu solnego w żołądku oraz preparaty zobojętniające kwas solny. Jeżeli zgaga jest przewlekła, długotrwała, nawracająca i pojawia się prawie po każdym posiłku –  jest to dla Ciebie sygnał, aby udać się do lekarza gastroenterologa. Zgaga może wskazywać na poważne schorzenia, takie jak: choroba refluksowa, zespół jelita nadwrażliwego, kamica pęcherzyka żółciowego, a nawet cukrzyca

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Korzonek, M. i in. (2014). Choroba refluksowa przełyku (GERD)-problem wciąż aktualny. Forum Medycyny Rodzinnej, tom 8, nr 5, s. 201-203. 
  2. Pietrzak, A. (2022). Rozpoznanie i leczenie choroby refluksowej - wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii 2022 w pigułce. Lekarz POZ 2/2022, s. 92-93.
  3. Chmiel, K. i in.(2009). Pozaprzełykowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Nowiny Lekarskie, 78,3-4, s. 216-217.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów