- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kamica żółciowa - etiologia, objawy, leczenie, powikłania
Kamica żółciowa to występowanie złogów utworzonych z wytrąconych elementów żółci w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Choroba ta w ⅔ przypadków przebiega bezobjawowo i znacząco częściej pojawia się u kobiet. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak ostre zapalenie trzustki. Jak objawia się kamica żółciowa? Czy można ją wyleczyć farmakologicznie?
Kamica pęcherzyka żółciowego
Kamica pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się obecnością kamieni żółciowych w pęcherzyku. Najczęstszym typem złogów są złogi cholesterolowe, występujące aż u 75% pacjentów z kamicą. Głównym badaniem pozwalającym na rozpoznanie obecności kamieni w pęcherzyku jest badanie USG jamy brzusznej, dające 95% szans na prawidłową diagnozę.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Jak powstaje kamica pęcherzyka żółciowego?
Kamienie żółciowe powstają w wyniku wytrącania się substancji zawartych w żółci. W zależności od elementów przeważających dzieli się je na:
- kamienie cholesterolowe (spotykane najczęściej), których powstawaniu sprzyjają:
- stany przebiegające ze zwiększonym stężeniem cholesterolu w organizmie, takie jak otyłość, szybkie chudnięcie, płeć żeńska, ciąża, starszy wiek, hipertriglicerydemia;
- zmniejszona motoryka pęcherzyka, m.in. w ciąży, podczas głodówki lub w trakcie żywienia pozajelitowego;
- zmniejszone stężenie soli żółciowych i fosfolipidów w ciąży lub u osób przyjmujących estrogeny;
- kamienie barwnikowe:
- czarne - powstające w przypadku nadmiaru bilirubiny niesprzężonej w żółci, m.in. w stanach hemolizy, przy marskości wątroby czy chorobie Crohna;
- brązowe - mogące pojawić się przy zakażeniu bakteryjnym dróg żółciowych.
Objawy ataku kamicy żółciowej
Kamica żółciowa może przebiegać objawowo lub bezobjawowo. U pacjentów z symptomami występuje napadowy ostry ból brzucha, trwający zwykle do 2 godzin, który pojawia się najczęściej po spożyciu tłustych posiłków. Dodatkowymi objawami ataku mogą być nudności, wymioty i wzdęcia brzucha.
W przypadku wystąpienia objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, który w badaniu przedmiotowym stwierdza bolesność podczas dotyku w okolicy prawego podżebrza. Dodatkowo specjalista może wywołać dodatni objaw Chełmońskiego, czyli ból przy lekkim uderzeniu w okolicy pęcherzyka oraz objaw Murphy’ego, charakterystyczny dla ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej powinna być bogata w błonnik oraz produkty zawierające duże ilości β-karotenu, takie jak marchew lub szpinak. Bardzo istotna jest także odpowiednia podaż:
- witaminy D - zawartej w rybach, mleku czy jajach kurzych;
- witaminy E - znajdującej się w orzechach, pestkach dyni lub produktach pełnoziarnistych;
- witaminy K - jej źródłem są brokuły, jarmuż czy brukselka.
Kluczowe w kamicy żółciowej jest ograniczenie spożycia potraw tłustych i smażonych na rzecz posiłków gotowanych i lekkostrawnych. Pacjenci powinni jeść regularnie niewielkie porcje jedzenia. Ważne jest także, aby posiłki miały miejsce o stałych porach.
Sposoby leczenia kamicy żółciowej
Leczenie objawowe kamicy żółciowej polega na podaniu leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i paracetamolu, a przy bólu o większym natężeniu - petydyny lub pentazocyny. Ulgę przynosi również przyjęcie leków rozkurczowych, np. drotaweryny.
Kwas ursodeoksycholowy może być zastosowany w celu rozpuszczenia małych złogów (do 10 mm). Wykorzystuje się go także w ramach profilaktyki, w stanach przebiegających z podwyższonym ryzykiem powstawania kamicy żółciowej, takich jak operacja bariatryczna.
Leczenie operacyjne kamicy żółciowej
Zabiegiem wykonywanym przez chirurga ogólnego w przypadku kamicy objawowej lub powikłanej jest cholecystektomia. Operacja polega na wprowadzeniu laparoskopu (urządzenia z kamerą) oraz narzędzi przez niewielkie nacięcia w ścianie brzucha i usunięciu pęcherzyka. Cholecystektomia bywa również przeprowadzana u pacjentów bezobjawowych, m.in. przed planowaną ciążą, przy leczeniu immunosupresyjnym lub polipach pęcherzyka powyżej 1 cm.
Wizyty u lekarzy specjalistów możesz z łatwością umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Powikłania kamicy żółciowej
Kamica żółciowa może prowadzić do wielu schorzeń. Wśród potencjalnych powikłąń kamicy warto wymienić m.in.:
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego;
- przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, które sprzyja rozwojowi raka pęcherzyka żółciowego;
- kamicę przewodową, będącą najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki.
Bibliografia:
- Janczak, D. (2017). Kamica pęcherzyka żółciowego. Chirurgia Po Dyplomie, 05.
- Gąsiorowska, A., Małecka-Wojciesko, E., Szczepanek, M. (2022). Kamica pęcherzyka żółciowego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.6.2.1. (Dostęp: 03.2023).
- Gąsiorowska, A., Małecka-Wojciesko, E., Szczepanek, M. (2022). Kamica przewodowa. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.6.2.2. (Dostęp: 03.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.