- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Witamina K - rola w organizmie, objawy nadmiaru i niedoboru, źródła w diecie
Witamina K pełni wiele istotnych funkcji, wpływając na pracę całego organizmu. Jej niedobory mogą prowadzić do spadku gęstości kości oraz zaburzenia procesów krzepnięcia krwi. Jakie produkty są najlepszym źródłem witaminy K? Czy można ją przedawkować?
Dlaczego potrzebujemy witaminy K?
Mianem witaminy K określamy grupę związków o zbliżonej strukturze, charakteryzujących się rozpuszczalnością w tłuszczach. Największe znaczenie spośród nich wykazują:
- filochinony, czyli witamina K1,
- menachinony, czyli witamina K2 (zwłaszcza formy MK-4 i MK-7).
Witamina K jest niezbędna dla działania enzymu γ-glutamylokarboksylazy, odpowiedzialnego za przemiany reszt glutaminowych białek. W rezultacie białka zyskują zdolność do łączenia się z jonami wapnia, co prowadzi do ich aktywacji. W ten sposób witamina K przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu czynników krzepnięcia krwi, bierze udział w mineralizacji kości, a także zapobiega zwapnieniom ścian naczyń krwionośnych, pomagając zachować ich elastyczność.
Umów wizytę u dietetyka
Źródła witaminy K
Zalecane dzienne spożycie witaminy K (RDA) dla osoby dorosłej wynosi:
- 55 ug dla kobiet (także ciężarnych i karmiących piersią),
- 65 ug dla mężczyzn.
Najlepszym źródłem witaminy K1 są zielone warzywa liściaste, do których zaliczamy m.in. sałatę, brokuły, kapustę, szpinak lub jarmuż. Znajdziemy ją także w olejach pochodzenia roślinnego (np. oleju rzepakowym) oraz w wybranych owocach, np. figach.
Chcąc uzupełnić dietę w produkty bogate w witaminę K2, warto sięgnąć po żywność pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza jaja oraz wątróbkę. Ponadto występuje ona w produktach fermentowanych, np. kiszonej kapuście lub serach. Co ciekawe, zdolność do syntezy witaminy K2 posiada także mikrobiota jelita grubego.
Niedobór witaminy K
Niedobór witaminy K jest zjawiskiem niezwykle rzadkim ze względu na jej powszechne występowanie w żywności oraz endogenną syntezę przez bakterie jelitowe. W grupie ryzyka znajdują się głównie pacjenci poddani długotrwałej antybiotykoterapii, stosujący leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K, a także chorujący na mukowiscydozę lub zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.
Wśród charakterystycznych objawów niedoboru witaminy K wyróżniamy:
- skłonności do powstawania krwawień i siniaków,
- wydłużenie krwawienia miesiączkowego,
- wydłużenie czasu krzepnięcia krwi,
- spadek elastyczności naczyń, sprzyjający m.in. miażdżycy,
- spadek gęstości i zwiększenie łamliwości kości.
Nadmiar witaminy K
Przedawkowanie witaminy K jest bardzo rzadkie i wiąże się ze znacznym przekroczeniem dawkowania w trakcie suplementacji. Obserwuje się wtedy złe samopoczucie, uderzenia gorąca, a w poważniejszych przypadkach zaburzenia pracy wątroby i niedokrwistość hemolityczną.
Antagoniści witaminy K
Antagoniści witaminy K stanowią grupę leków przeciwzakrzepowych, do których zaliczamy acenokumarol oraz warfarynę. Poprzez hamowanie działania witaminy K, zmniejszają pulę aktywnych czynników krzepnięcia, redukując tym samym ryzyko zakrzepicy i powikłań zatorowych. Leczenie antagonistami witaminy K wymaga ścisłej współpracy z lekarzem kardiologiem i regularnego (przynajmniej raz w miesiącu) sprawdzania czasu protrombinowego (INR) w laboratorium diagnostycznym. Wykonanie tego oznaczenia pozwala na ocenę skuteczności leczenia i bezpieczeństwa zastosowanej dawki.
Stosowanie tej grupy leków nie wyklucza spożywania produktów bogatych w witaminę K. Warto jednak utrzymywać podaż na stałym poziomie, zgodnym z wytycznymi RDA.
Wizytę u wybranego specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Witamina K dla noworodka
Ze względu na niski poziom witaminy K we krwi u noworodków oraz związane z tym ryzyko krwawień, wytyczne zalecają jej podanie domięśniowe w dawce 1 mg do 6 godzin po porodzie. W przypadku, gdy rodzice nie wyrażają zgody na wykonanie zastrzyku, możliwe jest także podanie doustne w jednym z dwóch schematów:
- 2 mg tuż po porodzie, a następnie 1 mg co tydzień, aż do ukończenia 3 miesiąca życia:
- 2 mg tuż po porodzie, 2 mg między 4. a 6. dniem życia oraz 2 mg pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia.
W przypadku wcześniaków oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej, dawkę witaminy K ustala się indywidualnie.
Bibliografia:
- Tuszyński, P., Pałasiewicz, W. (2021). Witaminy i składniki mineralne. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, s. 31-34.
- Dobosz, A., Barnasz, N. Witaminy w pigułce. WItamina K. Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Dostępne na: https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_k.pdf. (Dostęp: 02.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.