- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kwasy żółciowe – badanie, normy
Kwasy żółciowe są związkami organicznymi produkowanymi przez wątrobę. Ich odpowiedni poziom w organizmie człowieka ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego ustroju. Jakie badania należy wykonać, aby określić zawartość kwasów żółciowych? Jakie są normy kwasów żółciowych?
Czym są kwasy żółciowe?
Kwasy żółciowe są to związki będące produktami końcowymi rozkładu wewnątrzustrojowego cholesterolu, stanowiące podstawowy mechanizm jego redukcji. Ich produkcja zachodzi w wątrobie i są to kwasy: cholowy oraz chenodezoksycholowy. Miejscem magazynowania kwasów żółciowych jest pęcherzyk żółciowy z którego są eksportowane podczas spożywania posiłku. Kwasy żółciowe są to substancje powierzchniowo czynne, mające właściwości emulgujące. W ciągu 24 godzin organizm dorosłego człowieka przetwarza około 500 mg cholesterolu w kwasy żółciowe. W żółci kwasy żółciowe występują w połączeniu z glicyną lub tauryną - tworzą wówczas pierwotne kwasy żółciowe. Dzięki bytującym w jelicie bakteriom, część pierwotnych kwasów żółciowych ulega przemianie do wtórnych kwasów żółciowych.
Umów się do lekarza rodzinnego
Do czego potrzebne są kwasy żółciowe?
Kwasy żółciowego odpowiedzialne są między innymi za:
- wchłanianie lipidów;
- pobieranie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamin: A,D,E,K);
- produkcję żółci;
- pobudzanie perystaltyki jelit.
Kwasy żółciowe – badanie
Badanie stężenia kwasów żółciowych wykonuje się, aby móc określić sprawność funkcjonowania wątroby. Odpowiednie proporcje kwasów żółciowych oraz cholesterolu we krwi zapobiegają tworzeniu się kamicy pęcherzyka żółciowego. Kwasy żółciowe wydzielane są z organizmu w około 5%, a ich niedobór jest systematycznie uzupełniany. Badanie stężenia kwasów żółciowych wykonuje się głównie w sytuacjach takich jak:
- stan zapalny dróg żółciowych;
- cholestaza wewnątrzwątrobowa;
- marskość wątroby;
- uszkodzenie wątroby;
- u kobiet ciężarnych.
Badanie należy wykonać w laboratorium diagnostycznym, będąc na czczo (minimum 8 godzin od ostatniego posiłku), po nocnym wypoczynku. W przypadku dużego pragnienia można wypić niewielką ilość czystej wody mineralnej, aby nawodnić organizm. Substancją pobieraną jest zazwyczaj krew żylna, rzadziej stolec lub sok jelitowy. Do obowiązków pacjenta należy także poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach diety, gdyż te mogą znacznie wpływać na wynik końcowy badania. Do badania nie powinny przystępować kobiety w trakcie miesiączki, osoby po spożyciu alkoholu, po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po bezsennej nocy. Jeśli jakiekolwiek z tych przeciwwskazań wystąpią, należy powiadomić o tym personel medyczny, aby wziąć pod uwagę ewentualne odchylenia wyniku od normy.
Jakie są normy kwasów żółciowych?
Stężenie kwasów żółciowych we krwi nie powinno przekraczać 2 µmol/l w ciągu od 2 do 4 godzin po spożyciu posiłku, a także nie mniej niż 0,8 µmol/l później. Jeśli poziom kwasów żółciowych we krwi jest podwyższony może to świadczyć o dysfunkcji wątroby spowodowanej np.: wirusowym zapaleniem wątroby czy marskością. Po otrzymaniu wyników badań należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą - gastroenterologiem. Tylko dzięki fachowej wiedzy oraz prawidłowemu rozpoznaniu schorzenia możliwe będzie podjęcie właściwego leczenia.
Kwasy żółciowe pełnią bardzo istotną funkcję w organizmie zwłaszcza w układzie pokarmowym. To właśnie dzięki nim tłuszcz oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mają możliwość wchłonięcia się do organizmu, gdzie zostaną odpowiednio wykorzystane. W sytuacji, gdy zauważymy, że po spożytym posiłku nie czujemy się zbyt dobrze lub dolegliwości nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, a następnie do gastroenterologa w celu diagnostyki problemu. Bagatelizowanie pierwszych objawów zazwyczaj pogarsza stan chorobowy. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym mniejsze skutki chorobowe będą widoczne w organizmie. Pamiętajmy o regularnym wykonywaniu badań krwi! Dzięki tak prostemu badaniu można w bardzo łatwy i szybki sposób zaobserwować negatywne zmiany w naszym organizmie.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.