Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Kobieta cierpi na przepukline rozworu przelykowego, pije wodę.

Przepukliną rozworu przełykowego nazywamy stan, w którym część żołądka ulega przeniesieniu do klatki piersiowej. Głównymi objawami przepukliny jest ból w klatce piersiowej, zgaga, ciągłe odbijanie się, a także chrypka. Jakie są przyczyny przepukliny rozworu przełykowego? W jaki sposób się ją leczy, a także jakie są jej powikłania?

Przepuklina rozworu przełykowego – co to jest?

Przepukliną rozworu przełykowego nazywamy chorobę przewodu pokarmowego, w wyniku której dochodzi do przesunięcia się fragmentu żołądka poprzez rozwór przepony do klatki piersiowej. 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje przepukliny rozworu przełykowego:

  • przepuklinę wślizgową – mówimy o niej, kiedy dochodzi do przesunięcia jedynie wpustu żołądka za linię przepony. Obserwuje się wówczas ból w klatce piersiowej oraz nadbrzuszu, duszność, chrypkę i zgagę, a także kaszel, wymioty oraz trudnościami z przełykaniem;
  • przepuklinę okołoprzełykową – w tym przypadku dochodzi do przesunięcią wpustu, a także głównej części żołądka za linię przepony. Wówczas bardzo często nie ma żadnych objawów, jednak z powodu przemieszczenia się żołądka do śródpiersia, mogą wystąpić duszności czy zaburzenia pracy serca.

Do przepukliny rozworu przełykowego dochodzi przeważnie w wyniku osłabienia przepony. Przepona jest cienkim mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od śródbrzusza, a także utrzymującym żołądek we właściwym miejscu. Rozworem przełykowym nazywamy miejsce, w którym przełyk przechodzi przez przeponę, dlatego w momencie, kiedy przepona jest osłabiona może dojść do rozwoju przepukliny.

Umów się do lekarza rodzinnego

Przyczyny przepukliny rozworu przełykowego

Za główną przyczynę sprzyjającą powstawaniu przepukliny rozworu przełykowego uważamy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Jest on obserwowany w trakcie takich czynności jak np.:

  • podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • wymioty,
  • oddawanie stolca w trakcie zaparć,
  • ciąża i poród.

Co więcej, zwiększone ryzyko powstania przepukliny rozworu przełykowego obserwuje się u osób otyłych, długotrwale pozostających w pozycji siedzącej i pochylonej do przodu, a także u osób noszących ciasną odzież roboczą. W niektórych przypadkach predyspozycje do przepukliny mogą być wrodzone, a samą przepuklinę najczęściej obserwuje się u kobiet po 50. roku życia.

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Warto pamiętać, że przepuklina rozworu przełykowego może mieć bezobjawowy przebieg. Jeżeli objawy występują to najczęściej mamy do czynienia z:

  • bólem zlokalizowanym w nadbrzuszu, a także pod sercem (często jest nazywany przez pacjentów kłuciem w sercu),
  • uczuciem odbijania się,
  • zgagą,
  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • chrypką,
  • dusznością.

Do wzmocnienia objawów dochodzi przeważnie po obfitym posiłku. Niestety same objawy często przypominają te, które możemy zaobserwować w przebiegu innych dolegliwości, co utrudnia postawienie trafnej diagnozy.

Diagnostyka przepukliny rozworu przełykowego

Z powodu niespecyficznych objawów, w celu postawienia trafnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, a także wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie endoskopowe, tomografia komputerowa, manometria przełyku (badanie ciśnienia w przełyku), badanie RTG czy próba wysiłkowa z EKG.

W celu uzuskania diagnozy należy udać się do lekarza POZ, który w razie potrzeby skieruje nas do gastroenterologa. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie

W celu leczenia przepukliny rozworu przełykowego stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych, a także leki regulujące motorykę przewodu pokarmowego. Co więcej, często zalecane jest stosowanie leków zapobiegających zaparciom. W przypadku zaawansowanej przepukliny stosuje się interwencję chirurgiczną.

Istotne jest zapobieganie wzrostowi ciśnienia śródbrzusznego, a co za tym idzie m.in. unikanie podnoszenia ciężarów oraz zadbanie o redukcję masy ciała.

Dodatkowo, osoby które borykają się z przepukliną rozworu przełykowego muszą pamiętać o unikaniu:

  • picia herbaty, coca-coli, kawy i alkoholu,
  • słodyczy,
  • ciasnej odzieży,
  • pochylania się i leżenia po obfitym posiłku.

Powikłania przepukliny rozworu przełykowego

Przepukliny rozworu przełykowego nie powinno się ignorować. Jeżeli nie będziemy stosować się do zaleceń lekarza, może dojść do owrzodzeń, a także do powstania stanów zapalnych błony śluzowej przełyku. Przewlekły charakter wyżej wymienionych zmian może skutkować nawet rozwojem choroby nowotworowej.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów