Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból żołądka – przyczyny i możliwe choroby. Domowe sposoby na lekki ból brzucha

2021-05-25 12:50
Kobieta w średnim wieku, siedzi na ławce. Trzyma się za brzuch, bo męczy ją ból żołądka.

Ból żołądka zlokalizowany w nadbrzuszu często towarzyszy wielu schorzeniom. Może być spowodowany niestrawnością lub być pierwszym sygnałem poważnej choroby. Co może oznaczać ból żołądka? Jakie choroby często objawiają się bólami żołądka? Czy znane są domowe sposoby na lekki ból brzucha i jak można sobie z nim poradzić?

Ból żołądka – przyczyny

Wielu schorzeniom towarzyszy ból żołądka. Często są to choroby układu pokarmowego do których zalicza się: chorobę wrzodową żołądka, refluks, zgagę, zapalenie trzustki, ostre zapalenie żołądka. Może być on również przyczyną chorób nie związanych bezpośrednio z układem trawiennym, np.: zawał mięśnia sercowego, cukrzyca typu 2 czy choroby tarczycy. Krótkotrwały ból żołądka może być spowodowany ciężkostrawnymi posiłkami lub produktami, które drażniąco oddziałowują na żołądek (alkohol, kofeina, cytrusy, ostre przyprawy). Układ pokarmowy może także sygnalizować nietolerancję pokarmową na poszczególne produkty, które należy wyeliminować z diety. Warto również sprawdzić czy organizm nie jest zarażony pasożytami. Stresujący tryb życia również przyczynia się do nagłego bólu brzucha i może powodować nerwicę. Dolegliwość ta charakteryzuje się uczuciem ściskania w żołądku.

Umów się do lekarza rodzinnego

Ból żołądka – możliwe choroby

Ból żołądka charakteryzuje się różnym natężeniem: może być ostry, kłujący lub tępy. Często występuje z innymi przypadłościami takimi jak: zgaga, nudności, wymioty czy odbijanie. Dolegliwości żołądkowe mogą być sygnałem wielu chorób, których nie należy bagatelizować. Do najczęstszych zalicza się:

 • Chorobę wrzodową żołądka – wrzód żołądka charakteryzuje się ubytkiem w jego ścianie. W początkowym stadium choroby obserwuje się powierzchniowe uszkodzenie błony śluzowej, tzw. nadżerkę. W kolejnym etapie zmiana rozrasta się i wnika w głąb ściany żołądka. Nieleczone wrzody uszkadzają naczynia krwionośne w wyniku czego może dojść do krwotoku i perforacji ściany żołądka. 
 • Choroba refluksowa przełyku – w jej wyniku treść pokarmowa swobodnie przemieszcza się do przełyku i może powodować silne podrażnienia w jego obrębie. Choroba ta moża prowadzić do zapalenia przełyku, przełyku Barretta bądź też do dolegliwości poza przełykowych, takich jak ból w klatce piersiowej.
 • Zapalenie trzustki – jest to choroba charakteryzująca się bólem w jamie brzusznej. Może być spowodowana kamicą pęcherzyka żółciowego, urazem, nadużywaniem alkoholu oraz infekcją. Do czynników infekcyjnych należą bakterie, wirusy i pierwotniaki. Objawem zapalenia trzustki jest ostry i nagły ból umiejscowiony w górnej części brzucha.
 • Zawał mięśnia sercowego – ból w nadbrzuszu, głównie pod prawym łukiem żebrowym może być oznaką zawału serca. Jednak martwica mięśnia sercowego najczęściej objawia się ostrym i gniotącym bólem za mostkiem.
 • Ostre zapalenie żołądka – główną przyczyną schorzenia jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Aby rozpoznać przyczynę dolegliwości należy wykonać badanie endoskopowe w postaci gastroskopii.

Domowe sposoby na lekki ból żołądka

Kiedy dokucza nam przewlekły ból brzucha warto udać się do lekarza gastrologa, który zaleci odpowiednie badania. Aby zminimalizować lekki ból brzucha możemy skorzystać z domowych sposobów:

 • należy wyeliminować z swojej diety potrawy ciężkostrawne i wysokoprzetworzone;
 • warto wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce, które nie powodują dolegliwości;
 • na niestrawność odpowiednie będą herbaty ziołowe, np. rumianek, mniszek lekarski, nagietek lekarski, krwawnik pospolity czy kozieradka. Jedna filiżanka herbaty ziołowej kilka razy dziennie powinna zminimalizować problemy trawienne;
 • należy zrezygnować z używek takich jak alkohol czy kofeina;
 • przydatne mogą okazać się zioła dodawane do potraw: ziele przywrotnika pospolitego, ziele krwawnika, dzięgiel, kwiat lipy oraz tarczyca bajkalska;
 • osoby, które borykają się z problemami żołądkowymi powinny sięgać po siemię lniane – wchodzący w ich skład śluz chroni żołądek i pozwala zregenerować jego ścianki;
 • warto rozgrzewać brzuch ciepłym termoforem.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów