Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Aminotransferaza alaninowa (ALT) – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

2021-11-26 16:14
Grafika 2D. rysunkowi lekarze diagnozują i leczą chorą wątrobę.

Aminotransferaza alaninowa (ALT, ALAT) to enzym występujący głównie w wątrobie, ale również w mięśniach szkieletowych, sercu i nerkach. Jest jednym z głównych wskaźników chorób wątroby, a oznaczenie jego poziomu ma znaczenie diagnostyczne. Jak wykonuje się badanie aminotransferazy alaninowej? Jakie są normy poziomu tego enzymu? O czym może świadczyć podwyższony poziom ALT?

Czym jest aminotransferaza alaninowa (ALT)?

ALT jest enzymem wewnątrzkomórkowym, pochodzenia cytoplazmatycznego. Uczestniczy w przemianach białek. Aminotransferaza alaninowa występuje przede wszystkim w wątrobie. W warunkach prawidłowych stężenie ALT we krwi jest śladowe, jednak gdy dochodzi do uszkodzenia komórek, szczególnie tych w wątrobie, poziom ALT wzrasta. Aby przeprowadzić właściwą diagnostykę, oprócz poziomu aminotransferazy alaninowej, warto również sprawdzić poziom aminotransferazy asparaginianowej (AspAT), bilirubiny, fosfatazy alkalicznej i dehydrogenazy mleczanowej.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak przygotować się do badania aminotransferazy alaninowej?

Aminotransferazę alaninową oznacza się we krwi. Do laboratorium, które wykona badanie, należy przyjść na czczo, czyli z zachowaniem ośmiogodzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Ważne jest by 24 godziny przed wykonaniem oznaczenia nie pić alkoholu. Należy też poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. 

Kiedy należy wykonać badanie aminotransferazy alaninowej?

Regularnie to badanie powinny wykonywać osoby:

Oznaczenie poziomu ALT wykonuje się także, kiedy pojawiają się objawy mogące świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Do tego rodzaju symptomów zaliczamy:

Poziom ALT oznacza się również w przypadku podejrzenia zatrucia pestycydami.

Normy poziomu aminotransferazy alaninowej (ALT)

Poziom aminotransferazy alaninowej powinien mieścić się w przedziale 5-40 U/l. U noworodków może być wyższy – od 40 do 200 U/l. Kobiety w ciąży mają czasami podwyższony poziom ALT. Również po intensywnym wysiłku fizycznym może wzrosnąć stężenie aminotransferazy alaninowej. 

Jak interpretować wynik badania aminotransferazy alaninowej?

Ważne jest, by otrzymane wyniki zawsze konsultować z lekarzem (rodzinnym, internistą lub innym specjalistą kierującym pacjenta na badanie), który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania i szerszą diagnostykę.   

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Wysokie stężenie ALT pojawia się w przypadku:

  • marskości wątroby,
  • alkoholowego zapalenia wątroby,
  • polekowego zapalenia wątroby,
  • ostrego lub przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby,
  • uszkodzenia wątroby po zatruciu grzybami,
  • stłuszczenia wątroby.

Podwyższony poziom nie tylko ALT, ale także AST (aminotransferaza asparaginianowa) może to świadczyć o martwicy mięśnia sercowego lub uszkodzeniu mięśni szkieletowych.

Również w ciąży oraz w wyniku stosowania leków obniżających poziom cholesterolu lub preparatów psychotropowych może dochodzić do takiej sytuacji. 

Obniżony poziom ALT występuje przy niedoborach witaminy B6, u osób niedożywionych oraz u chorych z zakażeniami dróg moczowo-płciowych. 

Wskaźnik AST/ALT

Oprócz badania stężenia ALT oznacza się również poziom AST. Ma to niezwykle ważne znaczenie diagnostyczne, bo istotny jest nie tylko poziom każdego z enzymów, ale też stosunek aktywności AST do ALT, zwany wskaźnikiem de Ritisa. 

Kiedy wskaźnik AST/ ALT jest wysoki może to świadczyć o:

  • marskości wątroby,
  • alkoholowym zapaleniu wątroby,
  • ostrym zapaleniu wątroby. 

Jeśli stosunek AST do ALT wynosi mniej niż 1, a aminotransferaza alaninowa jest podwyższona trzykrotnie, pozwala to podejrzewać:

Stosunek AST/ALT wyższy niż 1, a sama aminotransferaza alaninowa podwyższona pięciokrotnie, może to świadczyć o zawale serca lub miopatii.

Znaczenie aminotransferazy alaninowej (ALT)

Aminotransferaza alaninowa jest niezwykle ważnym enzymem, o dużym znaczeniu diagnostycznym. Oznaczenie jej poziomu pozwala różnicować choroby wątroby i jest często wykorzystywane do kontroli procesu leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów