Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest libido i jak je zwiększyć?

2020-01-15 13:34
Czym jest libido i jak je zwiększyć?

Libido, czyli nasz popęd seksualny, nie jest stałe i cały czas ulega różnym wahaniom. Wpływ na poziom libido ma nasz codzienny tryb życia, narażenie na stres, choroby, stosowana dieta, czy tak prozaiczna rzecz, jak rutyna w związku i zwyczajne zmęczenie. Czy istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie libido?

Libido – co to takiego?

Libido jest słowem pochodzącym z łaciny, którym określa się popęd seksualny. U każdego człowieka libido może kształtować się na innym poziomie, co oznacza, że jedni mają większy apetyt na kontakty seksualne, zaś u innych potrzeby te utrzymują się na niskim lub wręcz zerowym poziomie. Osoby, które w sposób trwały nie odczuwają pociągu seksualnego względem innych osób, określa się mianem aseksualnych. Osoby te mogą stanowić od 0,6 do 5,5% całej populacji.

Badania mówią o tym, że to mężczyźni charakteryzują się większym libido, jednak założenie to nie jest regułą. Trzeba również wziąć pod uwagę, że na poziom libido składa się wiele czynników, biologicznych (w tym hormonalnych), psychologicznych i społecznych.

Co wpływa na spadek libido?

Libido jest wyjątkowo wrażliwe na różne zmiany zachodzące w naszym życiu. Przyczyną zmniejszonej ochoty na seks może być przewlekłe zmęczenie i ciągłe narażenie na stres, które skutecznie zmniejszają nasz popęd seksualny. Zdarza się, że przyczyna niskiego libido leży w relacji między partnerami. Wkradająca się rutyna, spiętrzenie się domowych obowiązków i ciągła opieka nad dziećmi mogą ostudzić ochotę na zbliżenie z partnerem.

Wpływ na spadek libido mogą mieć również nasze niezdrowe nawyki żywieniowe oraz skłonność do sięgania po używki. Szczególnie szkodliwe są papierosy, których negatywnie wpływają na przepływ krwi do narządów płciowych, nie mówiąc nawet o nieprzyjemnych zapachu towarzyszącemu palaczom. Ujemny wpływ na libido mogą mieć także przyjmowane leki – środki na nadciśnienie, leki przeciwdepresyjne, preparaty na problemy gastryczne, a także antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Nie bez znaczenia są również występujące choroby. Osoby zmagające się z cukrzycą, nadciśnieniem, depresją i otyłością mogą doświadczać spadku libido.

Jeżeli obserwujemy u siebie kłopoty ze spadkiem libido, warto przełamać wstyd i porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Jak zwiększyć libido? LekarzeBezKolejki.pl

Jak zwiększyć libido?

Satysfakcjonujące życie seksualne wymaga pracy i zaangażowania obojga partnerów, a libido należy stale podsycać, by cieszyć się udanym pożyciem.

W pierwszej kolejności należy zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Stres i zmęczenie mogą zniweczyć nasze starania, dlatego każdego dnia powinniśmy się wysypiać i, o ile to możliwe, unikać sytuacji stresowych. Zadbajmy również o to, co trafia na nasz talerz. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta poprawi metabolizm, usprawni gospodarkę hormonalną i dostarczy do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i pierwiastków, które wpływają na wiele procesów, w tym również na libido. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po naturalne afrodyzjaki, które zwiększają produkcję ludzkich feromonów. Znajdziemy je m.in. w orzechach, owocach morza, szparagach, truskawkach, gorzkiej czekoladzie, czerwonym winie. Ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. W trakcie ćwiczeń wydzielane są endorfiny redukujące stres, który jest jednym z głównych wrogów popędu seksualnego. 

Niskie libido powinno być pretekstem do rozmowy z partnerem lub partnerką, w końcu problem ten dotyczy obu osób w związku. Dzięki rozmowie łatwiej będzie zidentyfikować źródło tego problemu oraz podjąć odpowiednie działania. Być może przyczyną spadku libido jest rutyna w związku? Receptą może się okazać bardziej interesująca gra wstępna, wprowadzenie odrobiny pikanterii, czy skorzystanie z erotycznych gadżetów. W tej tematyce ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat jak zwiększyć libido wejdź na feromony.net.pl.

Apteczne środki większe libido

Podane wcześniej sposoby nie u każdego przynoszą satysfakcjonujące rezultaty, dlatego wiele osób szuka pomocy w aptece i środkach farmakologicznych. Większość takich preparatów skierowanych jest do mężczyzn, którzy mają problemy z osiągnięciem erekcji. Tego typu suplementy zawierają wyciągi z takich roślin, jak ashwagandha, żeń-szeń, maca, owoc buzdyganka, czy szafran,które mają wspomagać funkcje seksualne. Można znaleźć w nich również cynk, który wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu, a także selen i l-argininę, które mają wpływ n a przebieg spermatogenezy. Bardziej skuteczne od suplementów są preparaty zawierające sildenafil, który umożliwia osiągnięcie wzwodu. Choć dostępne są one bez recepty, ich stosowanie warto omówić z lekarzem. Dotyczy to szczególnie mężczyzn cierpiących na choroby układu krążenia, u których stosowanie takich preparatów stanowić może poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zaburzenia erekcji u mężczyzn po 50. roku życia są rzeczą naturalną, jednak zdarzają się one także u młodszych osób. Jeżeli powodem tego stanu nie są codzienne nawyki, stosowane leki, czy współwystępująca choroba, warto ten problem omówić z lekarzem rodzinnym lub udać się na konsultację do seksuologa.

Libido u kobiet

U kobiet kwestia popędu seksualnego jest bardziej złożona, ponieważ zależy od wielu czynników. Nie można się zatem spodziewać, że kłopot z niskim libido rozwiąże stosowanie suplementu. Poziom popędu seksualnego zmienia się wraz z kolejnymi fazami cyklu menstruacyjnego. Większą ochotę na seks przeważnie obserwuje się w czasie dni płodnych oraz na kilka dni przed krwawieniem menstruacyjnym, co związane jest ze zmianami poziomu hormonów. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną często skarżą się na spadek libido. Jeżeli obserwujemy u siebie podobny problem, warto udać się do ginekologa, by dobrać odpowiedni preparat lub zmienić formę antykoncepcji.

U kobiet w okresie menopauzy poziom hormonów spada, co ma znaczący wpływ na poziom libido. Problem ten warto omówi z ginekologiem lub endokrynologiem, aby uzupełnić niedobory estrogenów - stosując odpowiednie suplementy lub hormonalną terapię zastępczą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów