Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak odwrócić stłuszczenie wątroby?

Artykuł sponsorowany

2021-02-23 14:53
Problemy z wątrobą

Słysząc o stłuszczeniu wątroby, myślimy o schorzeniu wywołanym przez alkohol. Jednak nie jest to jedyna przyczyna problemów. Często dolegliwość ta spotyka również osoby zażywające niektóre leki czy mające problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz prowadzące niezdrowy tryb życia. Gdy lekarz zdiagnozuje u nas stłuszczenie wątroby, zastanawiamy się, czy - i w jaki sposób- można wyleczyć to schorzenie. Z tego artykułu dowiesz się, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, podpowiemy Ci także, co możesz zrobić dla polepszenia swojego stanu zdrowia.

Dlaczego wątroba jest tak ważnym organem?

Wątroba ma ogromne możliwości regeneracyjne. Jednak gdy uszkodzenia są zbyt duże, może dojść do zaburzeń jej funkcji, stan taki nazywamy marskością wątroby. Organ ten pełni ważną rolę w naszym organizmie. Zbudowany jest z hepatocytów, czyli komórek wątrobowych biorących udział m.in. w produkcji żółci. Dzięki żółci emulgowane są tłuszcze oraz dochodzi do powtórnego użycia soli żółciowych. Ponadto, wątroba syntezuje cholesterol, trójglicerydy oraz heparynę, a także produkuje białka i detoksykuje organizm. Mało tego, wątroba również jest magazynem dla witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D oraz K. Magazynuje też żelazo, rozkłada węglowodany, a amoniak zostaje w niej przemieniony w mocznik i wydalony z organizmu. Zdarza się jednak, że wątroba nie może poradzić sobie z niektórymi zadaniami.

Gdzie znajduje się wątroba?

Wątroba to organ położony w prawym podżebrzu, w górnej części jamy brzusznej. Swoim zasięgiem obejmuje również lewe podżebrze, a od przodu oraz od góry graniczy ona z przeponą. Od tylnej oraz od dolnej strony sąsiaduje z jelitami i żołądkiem. Zbudowana jest z miękkiej, czerwonobrązowej tkanki. Krew doprowadzana jest do niej za pomocą tętnicy wątrobowej oraz żyły wrotnej.

narządy wewnętrzne człowieka

Na czym polega stłuszczenie wątroby?

Najprościej mówiąc, u osób, u których zdiagnozowano chorobę, dochodzi do odkładania się tłuszczu w komórkach narządu, podczas gdy tłuszcz ten powinien być wykorzystany w procesie przemiany materii. Dlatego też, kiedy dotknie nas stłuszczenie wątroby, należy dołożyć wszelkich starań, by pomóc wątrobie przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Spożywanie alkoholu może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, ponieważ to w niej zachodzi proces metabolizmu alkoholi. Na skutek nadmiernego lub przewlekłego nadużywania alkoholu, we wnętrzu hepatocytów gromadzą się krople tłuszczu, a to niestety jest już stan stłuszczenia wątroby. Ponadto, alkohol bardzo szybko uzależnia, warto więc zadbać, by nie był on elementem naszego stylu życia.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Brak aktywności fizycznej, otyłość, niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków, choroby takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny oraz insulinooporność, to niektóre czynniki sprzyjające powstaniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Chorobę diagnozuje się przy niewystępowaniu przyczyn związanych z nadużywaniem alkoholu, a obraz histopatologiczny pozwala na określenie czy powstało zwykłe niealkoholowe stłuszczenie wątroby, czy też niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Drugi rodzaj charakteryzuje się dodatkowo uszkodzeniem hepatocytów. Choroba może przebiegać w sposób prosty lub z dodatkowym zapaleniem marskości. Jednak do schorzenia może również dojść gdy zbyt gwałtownie się odchudzamy, mamy niedożywienie białkowe czy uraz wątroby. Znaczenie mają również geny.

Więcej informacji o stłuszczeniu wątroby znajdziesz w artykule dr Marcina Inglota, specjalisty radiologii i diagnostyki obrazowej, eksperta USG w Centrum Medycznym Port Zdrowia we Wrocławiu.

Jak rozpoznać stłuszczenie wątroby?

Podstawowym badaniem, które może potwierdzić chorobę, jest USG jamy brzusznej. Kiedy jednak lekarz nie jest pewien diagnozy, może ją potwierdzić poprzez badanie wycinka wątroby. Jednak istnieją również mniej inwazyjne metody na wykrycie schorzenia - biochemia krwi.

Diagnostyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby wygląda tak samo. Ponadto, oprócz badania obrazowego oraz histopatologicznego, należy wykluczyć nadmierne spożycie alkoholu oraz inne przyczyny i choroby dające podobne objawy.

Charakterystyczne objawy choroby

Sygnałami, które mogą świadczyć o stłuszczeniu, są m.in. zaburzenia snu, ogólne osłabienie i zmęczenie oraz uczucie pełności w brzuchu i złe samopoczucie. Może wystąpić również ból, spowodowany powiększeniem wątroby, która uciska na inne narządy. Warto zaznaczyć, iż w początkowych etapach choroby, pacjent może nie mieć żadnych objawów.

Czy da się wyleczyć stłuszczenie wątroby?

ćwiczenia

Choroba dzieli się na trzy etapy kliniczne. Jeżeli nasz stan nie wymaga hospitalizacji, możemy podjąć domowe leczenie. W tym celu musimy bezwzględnie odstawić alkohol (jeżeli to on jest przyczyną). Objawy powinny się wtedy cofać po ok. 5 do 6 tygodni. W przypadku niealkoholowego stłuszczenia, spowodowanego otyłością, ważna jest redukcja masy ciała i stosowanie odpowiedniej diety. Najlepszy lek, to ruch. Na początek należy wprowadzić go w formie długich spacerów, roweru, basenu czy innych, lekkich aktywności i stopniowo zwiększać. Aby wyleczyć wątrobę, warto zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia, dieta powinna być dobrana przez specjalistę i bezwzględnie przestrzegana. Powinniśmy zrezygnować z tłuszczów nasyconych oraz urozmaicić dietę owocami i warzywami. Ważne jest, by unikać węglowodanów prostych, ponieważ to one sprzyjają odkładaniu tłuszczu. W pozostałych przypadkach, oprócz leczenia za pomocą diety, trzeba poddać się kuracji, która wspomoże, poprzez leczenie chorób prowadzących do stłuszczenia narządu. Ważne jest, by wszystkie decyzje podejmować w konsultacji z lekarzem.

Konsekwencje nieleczonego stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby odpowiada za szereg powikłań, których możemy być nieświadomi, gdy choroba nie daje wcześniej żadnych objawów. Jednym z nich jest marskość narządu, zapalenie, włóknienie lub nawet rak wątrobowokomórkowy. Niekiedy potrzebny jest przeszczep.

Według informacji, opublikowanych w czasopiśmie edukacyjnym "Forum zaburzeń metabolicznych", stłuszczenie wątroby to najczęstsza jej patologia, a dane pokazują, że aż 40% chorób tego organu spowodowane jest spożyciem alkoholu. Należy więc dbać o wątrobę, ponieważ mimo zdolności regeneracyjnych, nasze złe nawyki mogą w dowolnym momencie zaburzyć jej funkcjonowanie, a wtedy narażamy się na problemy zdrowotne i niekiedy długie i trudne leczenie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów