Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból brzucha - najczęstsze przyczyny i możliwe schorzenia

2023-06-07 18:00
Kobieta cierpi z powodu bólu brzucha.

Bóle brzucha są bardzo częstą przyczyną zgłaszania się do gabinetu lekarskiego. Najczęściej wynikają z nieprawidłowości żywieniowych lub schorzeń układu pokarmowego. Mogą być również wywołane stresem czy małą aktywnością fizyczną. Złe samopoczucie wpływa bowiem na problemy gastryczne. Istotne jest, że bólów brzucha nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą świadczyć o poważnych sytuacjach zdrowotnych.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Istnieje bardzo wiele przyczyn bólu brzucha. Mogą wynikać one z fizjologicznych oraz patologicznych zmian zachodzących w organizmie. Poniżej opisane przykładowe z nich.

Bóle brzucha po jedzeniu

Zbyt szybkie przyjmowanie pokarmów, często ciężkostrawnych, powoduje bóle brzucha i ociężałość. Najczęściej objawy te ustępują samoistnie po kilkunastu minutach, lecz aby je zmniejszyć warto pomóc sobie wykonując delikatny masaż brzucha (zgodny z ruchem wskazówek zegara) oraz wypić napar z ziół ułatwiający trawienie.

Bóle związane ze schorzeniami gastrycznymi

Dosyć często bóle wynikające ze schorzeń układu pokarmowego lokalizują się w okolicy żołądka, nad pępkiem lub w dole brzucha. Bóle w nadbrzuszu występujące po tłustym posiłku i nasilające się w pozycji leżącej wskazywać mogą na refluks żołądkowy. Polega on na zarzucaniu treści pokarmowych do przełyku, czemu towarzyszy ból, pieczenie oraz puste odbijanie. Wówczas warto zgłosić się do gastroenterologa, gdyż leczenie refluksu opiera się na modyfikacji diety oraz odpowiedniej farmakoterapii.

Ból brzucha po prawej stronie

Bóle po prawej stronie brzucha mogą dotyczyć m.in. zaburzeń pracy jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, chorób wątroby, zapalenia dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego. Wszystkie wymienione przyczyny wymagają konsultacji lekarskiej i często pilnej interwencji chirurgicznej.

Ból brzucha po lewej stronie

Bóle brzucha z lewej strony mogą wskazywać na wiele schorzeń. Wśród nich wyróżnia się zapalenie trzustki, zapalenie lub wrzody żołądka, zapalenie dwunastnicy, choroby śledziony, a nawet choroby jajnika. W tym przypadku również należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o formie leczenia.

Ból brzucha u dzieci

Zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci bóle brzucha często związane są z zaburzeniami gastrycznymi spowodowanymi pokarmem, który przyjmują. U niemowląt i dzieci, gdy układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, mówi się o kolkach oraz często rozpoznaje się alergie pokarmowe czy różnego rodzaju nietolerancje. Tego rodzaju schorzenia mogą objawiać się bólami brzucha, wzdęciami i zaparciami.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Bóle brzucha u kobiet

U kobiet, oprócz wyżej opisanych przyczyn bólu brzucha, dochodzą dodatkowo pewne niedogodności związane z fizjologią. Dolegliwości ze strony brzucha mogą bowiem wynikać z miesiączki lub ciąży.

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha towarzyszą nieraz kobietom w ciąży. Mogą mieć wówczas różne pochodzenie i świadczyć np. o wzmożonym napięciu mięśni czy więzadeł. Taki stan często ma miejsce, gdyż wynika z powiększających się rozmiarów dziecka. 

Do innych przyczyn bólu brzucha w ciąży należą również zaburzenia gastryczne czy zaparcia. Najczęściej ustępują po małej aktywności fizycznej lub odpoczynku. Jeśli jednak bóle utrzymują się dłuższy czas lub towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych, należy pilnie zgłosić się do ginekologa.

Bóle menstruacyjne

Są to bóle o zróżnicowanym nasileniu zlokalizowane w dole brzucha, często o charakterze skurczowym. Towarzyszą kobietom tuż przed miesiączka lub występują w jej trakcie. Warto zaznaczyć, że z bólem tym można walczyć. Konieczna jest wówczas wizyta u ginekologa i fizjoterapeuty ginekologicznego. Ból menstruacyjny może również wskazywać na schorzenia związane z zaburzeniami hormonalnymi, wzmożonym napięciem mięśni w okolicy miednicy, a także problemy jelitowe.

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Leczenie bólu brzucha

W przypadku jednorazowych sytuacji bólowych, szczególnie zauważalnych np. po spożyciu tłustych posiłków, warto skorzystać z domowych sposobów leczenia bólu brzucha. Wykorzystać można do tego domowe zioła i napary, np. z kopru włoskiego, rumianku czy siemienia lnianego. Przydatne są również ciepłe okłady, które świetnie sprawdzają się również u dzieci i delikatny masaż brzucha.

Jeśli jednak ból brzucha jest przewlekły, przyczyna jest trudna do ustalenia lub występuje w ciąży - należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Odpowiednia diagnostyka pomoże znaleźć przyczynę i rozpocząć właściwe leczenie.

Bibliografia:

  1. Putowski, M., Podgórniak, M., Piróg, M., i inni, (2016). Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu. Journal of Education, Health and Sport, 6(7), s. 359-366.
  2. Wiercińska, M. (2021). Ból brzucha: skąd się bierze i w jakich przypadkach należy się zgłosić do lekarza. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68344,bol-brzucha. (Dostęp: 05.2023).
  3. Małecka-Panas, E. (2022). Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks. (Dostęp: 05.2023).
  4. Grata-Borkowska, U., Pokorna-Kałwak, D., Mastalerz-Migas, A. (2016). Bóle brzucha u dzieci – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ. Lekarz POZ, nr 2.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów