- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Rumianek pospolity - właściwości, działanie, zastosowania w lecznictwie
Rumianek pospolity jest powszechnie występującą i znaną rośliną leczniczą. Na pewno każdy z nas dobrze zna jego przeciwzapalne właściwości. Rumianek świetnie sprawdza się przy zaburzeniach trawienia i dolegliwościach z nimi związanych. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Na co jeszcze pomaga rumianek? Kto może go stosować?
Jak wygląda rumianek pospolity?
Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to niewielka roślina występująca praktycznie na każdym terenie. Można go spotkać na łąkach, miedzach czy nieużytkach. Ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego jest bardzo powszechny. Charakteryzuje się malutkimi, nitkowatymi listkami oraz koszyczkiem kwiatowym zbudowanym od zewnątrz z języczkowatych białych płatków, od wewnątrz zaś z żółtych rurek. Cechą charakterystyczną, pozwalającą odróżnić rumianek od innych podobnych roślin, jest puste dno kwiatowe. Można go łatwo rozpoznać rozrywając główkę rumianku na pół - jeśli będzie pusta w środku, mamy do czynienia z rumiankiem pospolitym. Rumianek ma również charakterystyczny zapach w odróżnieniu od innych bliźniaczych gatunków.
Surowcem, jaki używany jest w lecznictwie, jest koszyczek rumianku wysuszony w odpowiedniej temperaturze.
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Jakie związki czynne ma rumianek pospolity?
Rumianek pospolity to bardzo bogata w związki aktywne roślina. Główną substancją czynną jest olejek eteryczny, w którego skład wchodzi chamazulen. Ze względu na jego obecność olejek z rumianku ma niebieską barwę. Inne związki czynne występujące w rumianku pospolitym to flawonoidy, kumaryna, garbniki oraz cholina.
Jakie właściwości posiada rumianek pospolity?
Rumianek pospolity dzięki zawartości wielu składników aktywnych posiada właściwości:
- przeciwzapalne i ściągające;
- spazmolityczne;
- lekko uspokajające;
- przeciwdrobnoustrojowe;
- ułatwiające gojenie się ran.
Powyższym właściwościom zawdzięcza się możliwość szerokiego wykorzystania rumianku w lecznictwie.
Na co możemy stosować rumianek?
Rumianek pospolity dzięki swoim nieocenionym i licznym właściwościom leczniczym jest stosowany w wielu dolegliwościach różnego pochodzenia.
Rumianek na ból brzucha
Napary z rumianku świetnie sprawdzą się przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, takimi jak ból brzucha, kolki, wzdęcia, nadkwasota czy stany zapalne. Można go również zastosować jako herbatkę w przypadku problemów z trawieniem czy uczuciem pełności po posiłku. Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują mimo zastosowanego naparu z rumianku, powinniśmy się skontaktować z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem.
Rumianek na przeziębienie
Rumianek pospolity można stosować w przeziębieniu w postaci naparów do picia lub jako inhalacje parowe olejku eterycznego. Ze względu na działanie ściągające i przeciwzapalne, rumianek pospolity można stosować w bólach gardła oraz stanach zapalnych jamy ustnej, takich jak afty czy pleśniawki oraz podrażnienia śluzówki. Do tego celu najlepiej sprawdzą się płukanki z naparu z rumianku.
Rumianek na oczy
Napary z rumianku w postaci okładów można stosować wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oczu. Ich użycie zmniejsza stan zapalny i łagodzi podrażnienia. Pamiętajmy jednak, że oczy to bardzo delikatny narząd, dlatego z każdym poważniejszym stanem chorobowym należy zgłosić się do okulisty lub lekarza rodzinnego.
Nasiadówki z rumianku
Właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne rumianku pospolitego można wykorzystać w przypadku stanów zapalnych i infekcji dróg rodnych i moczowych, a także przy żylakach odbytu. Tu dobrze sprawdzą się nasiadowki z naparu z rumianku.
Rumianek na problemy skórne
Napary z rumianku lub ekstrakty alkoholowe można zastosować w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik, podrażnienia skóry czy stany zapalne. Dobrze sprawdzi się przy trudno gojących się zadrapaniach czy otarciach. W przypadku ran przewlekłych przebiegających z infekcją lub ran trudno gojących się należy niezwłocznie zgłosić się do chirurga, lekarza rodzinnego czy poszukać poradni leczenia ran.
Rumianek pospolity - na co uważać?
Rumianek pospolity, jak i inne rośliny z rodziny Asteraceae, może powodować uczulenia, dlatego w przypadku osób wrażliwych należy go stosować ostrożnie. Może on również wchodzić w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, oraz lekami uspokajającymi. Dochodzi wówczas do nasilenia działania środków leczniczych.
Rumianek w ciąży i dla dzieci?
Rumianek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Kobiety w ciąży mogą stosować rumianek, jednak w rozsądnych ilościach. Przed zastosowaniem warto skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- European Medicines Agency (2015). European Union herbal monograph on Matricaria recutita L. flos. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Dostępne na: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-matricaria-recutita-l-flos-first-version_en.pdf.
- Kohlmünzer, S. (2007). Farmakognozja: Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 550–553.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.