- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Oregano – właściwości i zastosowania tego popularnego zioła
Oregano, inaczej lebiodka, jest powszechnie stosowaną przyprawą kulinarną. Wykorzystywana jest od wieków i aż po dziś dzień cieszy się dużą popularnością wśród społeczeństwa. Ale czy tylko w kuchni możemy wykorzystać oregano? Jakie właściwości ma to popularne zioło? Gdzie jeszcze oregano znalazło swoje zastosowanie?
Oregano - charakterystyka
Oregano to roślina występująca powszechnie w Europie, Ameryce Północnej oraz Południowej, a także w Azji. Należy do rodziny jasnowatych. Oregano preferuje miejsca mocno nasłonecznione, z żyzną, dobrze przepuszczalną glebą. Na skalę przemysłową oregano uprawiane jest we Włoszech i Hiszpanii. W Polsce lebiodkę spotkać można na łąkach czy obrzeżach pól i lasów. Ma charkatestyczny aromat oraz smak. Posiada właściwościach miododajne, cenne dla pszczelarzy.
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Jak i kiedy najlepiej zbierać oregano?
Oregano należy zbierać, gdy roślina zakwitnie. Ścina się wówczas całe pędy wraz z kwiatami. Tak pozyskany surowiec suszymy na świeżym powietrzu lub w suszarniach, gdzie temperatura suszenie nie będzie wyższa niż 35°C. Po etapie suszenia należy oddzielić łodygę od liści i kwiatów - które przechowuje się w szczelny pojemnikach, aby nie zachodziło utlenianie, prowadzące do pogorszenia smaku i zapachu oregano.
Jakie właściwości wykazuje oregano?
Oregano wykazuje wiele właściwości:
- działa przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz grzybobójczo;
- wspomaga pracę układu pokarmowego;
- działa rozkurczowo;
- skutecznie przeciwdziała biegunkom;
- wspomaga wydalanie szkodliwych metabolitów;
- działa łagodząco na wzdęcia;
- reguluje wydzielnicze funkcje gruczołów potowych.
Oregano - zastosowanie
Oregano stosowane jest nie tylko w kuchni jako przyprawa. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości zioło to wykorzystywane jest również w medycynie i w przemyśle kosmetycznym.
Oregano w kuchni
Większości z nas oregano kojarzy się głównie z przyprawą wykorzystywaną w kulinariach. To niesamowicie aromatyczne zioło stanowi ważny element dań kuchni włoskiej, hiszpańskiej oraz meksykańskiej. Można nim przyprawiać dania mięsna np. jagnięcinę, jak również stosować do wypieków chlebków ziołowych. Nadaje się również do aromatyzowania alkoholi oraz stanowi pożytek dla pszczół, których miód nabiera ziołowego aromatu. Oregano kojarzy się również z pizzą oraz rybami i owocami morza.
Oregano w medycynie
Już w starożytności uczeni wiedzieli o leczniczych właściwościach oregano. Wykorzystywali je jako środek odkażający, po ukąszeniach, a także na ból brzucha, niedrożność płuc i kaszel. Po oregano sięgali również ludzie z zakażeniami pasożytniczymi, grzybiczymi, bakteryjnymi oraz wirusowymi. Oregano stosuje się również do inhalacji, przez co wspomaga udrożnienie dróg oddechowych.
Oregano w kosmetyce - olejek z oregano
Dzięki intensywnemu aromatowi, olejek z oregano wykorzystywany jest do masażu ciała i kąpieli. Zapach lebiodki działa odprężająco oraz kojąco na nasze zmysły. Olejek z oregano jest częstym składnikiem dodawanym do mydeł, żeli pod prysznic, jak i również wody kolońskiej czy pasty do zębów. Olejek z oregano wykorzystywany jest także w leczeniu trądziku. Poprzez swoje bakteriobójcze właściwości skutecznie leczy zmiany zapalne o charakterze bakteryjnym. Jeśli zmagamy się z problemem trądziku od dłuższego czasu, niezbędna będzie wizyta u lekarza dermatologa. Dzięki specjalistycznemu podejściu dobrana zostanie odpowiednia pielęgnacja oraz leki, które skutecznie wyeliminują problem trądziku. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wspomagająco można stosować preparaty z wyciągiem lub olejkami z oregano, które spotęgują walkę z nieprzyjacielami.
Oregano – podsumowanie
Już w czasach starożytnych oregano zostało docenione zarówno za swoje walory prozdrowotne, jak i kulinarne. Po dziś dzień wiele kuchni świata nie może istnieć bez tej przyprawy. Niesamowity aromat oraz właściwości oregano spowodowały, że sięgamy po nie bardzo często. Poprzez szereg właściwości korzystnie oddziałujących na organizm człowieka, dodatek oregano do preparatów kosmetycznych wzmacnia działanie pielęgnacyjne oraz lecznicze. Pamiętajmy jednak, że należy zachować umiar, a oregano należy stopniowo wprowadzać do rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli zauważymy, że nasz organizm źle toleruje produkty z oregano, prawdopodobnie wystąpiła reakcja alergiczna. W takiej sytuacji należy odstawić produkt i skonsultować się z lekarzem dermatologiem, w celu dalszej diagnostyki.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Suska O., Turkot O., Sikorska-Zimny K. (2020). Oregano - właściwości i wykorzystanie przez ludzi. Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 2(4).
- Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Grzegrzółka O. (2012). Ocena aktywności przeciwbakteryjnej oregano (Origanum vulgare L.). Bromatologia i chemia toksykologiczna,3, str 308-314.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.