Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kwasica: rodzaje, objawy, leczenie

2021-01-12 09:43
Kwasica: rodzaje, objawy, leczenie

Organizm każdego człowieka dąży do utrzymania równowagi, czyli homeostazy. Jednym z parametrów regulowanych przez organizm jest pH krwi, które naturalnie utrzymuje się w granicy 7,35 – 7,45 i zależy od stężenia jonów wodorowych w surowicy. Z kwasicą mamy do czynienia wtedy gdy równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest zaburzona. Wskazuje na nią pH, które obniża się poniżej wartości 7,35. Jakie rodzaje kwasicy można wyróżnić? Jakie objawy wskazują na rozwijającą się kwasicę w organizmie? Jak wygląda leczenie osób zmagających się z tym schorzeniem?

Kwasica – rodzaje

Ze względu na rodzaj kwasicy dzielimy ją na:

 • oddechową,
 • metaboliczną (nie oddechową).

Dodatkowo, każdy rodzaj kwasicy może być ostry lub przewlekły oraz może występować w różnym stanie wyrównania.

Kwasica oddechowa powstaje w wyniku gwałtownego nagromadzenia się w organizmie dwutlenku węgla na skutek upośledzonej eliminacji go przez płuca. Przyczyną tego schorzenia są choroby dróg oddechowych, płuc i opłucnej, zaburzenia regulacji oddychania oraz ograniczenia ruchomości klatki piersiowej. Kwasicę oddechową możemy podzielić na ostrą i przewlekłą. W ostrej kwasicy oddechowej dochodzi do gwałtownego zatrzymywania dwutlenku węgla w organizmie. Odmiana przewlekła rozwija się wolniej i staje się zauważalna po 2-5 dniach. 

Kwasica metaboliczna powstaje w wyniku nadmiernej podaży lub wytwarzania kwasów w organizmie. Przyczyniają się do tego nerki lub przewód pokarmowy, gdy dochodzi do zwiększenia utraty wodorowęglanów lub do ich upośledzonej regeneracji.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są objawy kwasicy?

Do objawów, które mogą wskazywać na występowanie kwasicy oddechowej w organizmie zalicza się:

 • charakterystyczny zapach acetonu z ust,
 • drgawki,
 • utrata przytomności,
 • sinica,
 • duszności,
 • oddech Kussmaula polegający na szybkich głębokich oddechach.

Do objawów kwasicy metabolicznej należą:

 • wielomocz,
 • suchość w jamie ustnej,
 • ból w klatce piersiowej, ból brzucha,
 • objawy wstrząsu i odwodnienia,
 • zaburzenia świadomości,
 • nudności i wymioty.

Do najczęstszych przyczyn kwasicy metabolicznej należą: nagłe zatrzymanie krążenia, cukrzyca oraz biegunka. Może ona wystąpić także podczas poważnych chorób wątroby lub nerek.

Typy kwasicy metabolicznej 

Wyróżniamy dwa typy kwasicy metabolicznej: ketonową oraz mleczanową. Ta pierwsza, charakteryzuje się zaburzeniami metabolicznymi wynikającymi z dużego stężenia glukozy we krwi, które prowadzą do nadmiernej produkcji ciał ketonowych. Występuje ona częściej w przebiegu cukrzycy typu 1, a znacznie rzadziej w cukrzycy typu 2. Przyczyną kwasicy ketonowej jest niedobór insuliny powodujący znaczne zwiększenie stężenia glukozy we krwi, nazywane hiperglikemią. Kwasica mleczanowa jest jednym z rzadziej spotykanych, ostrych powikłań cukrzycy. Powstaje w wyniku nadmiernego nagromadzenia się kwasu mlekowego w organizmie. Może również powstać w konsekwencji sepsy, wstrząsu, ciężkiego krwotoku, a także problemów sercowo-naczyniowych.

Kwasica – leczenie

Leczenie kwasicy jest zawsze leczeniem przyczynowym. W zależności od rodzaju kwasicy, stosuje się odpowiednie metody leczenia, które pozwalają na powrót pacjenta do zdrowia.

W przypadku ostrej kwasicy metabolicznej leczenie przeprowadzane jest w warunkach szpitalnych. Wymagane jest leczenie przyczynowe – podawanie insuliny w przypadku cukrzycy, dializa w przypadku niektórych zatruć, leczenie ostrych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Pacjenci wymagają intensywnego nawadniania i wyrównywania zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Leczenie ostrej kwasicy oddechowej musi być przyczynowe i dąży do usunięcia czynnika sprawczego. Może zajść potrzeba zastosowania oddychania wspomaganego lub sztucznego. W leczeniu przewlekłej kwasicy oddechowej wskazana może być również tlenoterapia.

Nie należy bagatelizować pierwszych objawów kwasicy. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleci konieczne badania, a następnie skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Zachowanie homeostazy jest niezbędne do właściwego funkcjonowania komórek w ciele człowieka, a każde jej zaburzenie może prowadzić do ich śmierci.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów