Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból po lewej stronie brzucha − co może oznaczać?

2020-09-03 14:01
Ból po lewej stronie brzucha

W jamie brzusznej zlokalizowanych jest wiele narządów wewnętrznych, które cechują się odmienną budową oraz pełnią zróżnicowane funkcje w organizmie. Z tego też powodu ból brzucha jest bardzo niespecyficznym objawem wielu schorzeń. Szczególnie często dolegliwości bólowe są zlokalizowane po lewej stronie jamy brzusznej. Co może oznaczać ból po lewej stronie brzucha i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny bólu po lewej stronie brzucha

Pojawienie się bólu w lewej części jamy brzusznej może wskazywać na wiele różnorakich chorób, np.:

Charakter bólu zlokalizowanego po lewej stronie brzucha

W przypadku bólu po lewej stronie brzucha, obok dokładnego umiejscowienia bólu, dla postawienia diagnozy ważny jest także jego charakter i natężenie. Ból może być punktowy lub „rozlewać się” po jamie brzusznej. Może być ostry i bardzo silny − sprawiający, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Ostry ból jest bardzo niebezpiecznym stanem, może bowiem świadczyć np. o ostrym zapaleniu trzustki, które wymaga pilnej interwencji lekarskiej. 

Nie należy lekceważyć także bólu przewlekłego o nieco słabszym natężeniu. Taka dolegliwość również wymaga prawidłowego rozpoznania i leczenia przyczyny jego powstawania. Podczas konsultacji, warto powiedzieć lekarzowi o ewentualnych okolicznościach towarzyszących pojawieniu się bólu lub wywołujących jego nasilenie (być może towarzyszy on konkretnym, stresującym sytuacjom?). Takie informacje, pozornie nieistotne, mogą okazać się bardzo pomocne w rozpoznaniu przyczyny powodującej ból po lewej stronie brzucha.

Alarmujące objawy dodatkowe

Istnieje kilka objawów, których pojawienie się (podczas bólu) skłania do szybkiej interwencji lekarskiej. Dolegliwości towarzyszące bólowi często wskazują na poważne stany chorobowe. 

Do objawów, które mogą towarzyszyć bólowi po lewej stronie brzucha, zalicza się:

  • szybką i znaczną utratę wagi,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • gorączkę,
  • zmianę rytmu wypróżnień, 
  • zażółcenie skóry,
  • niedokrwistość,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki tłuszczowe.

Powinniśmy także zachować szczególną czujność, jeśli jesteśmy po 50. roku życia, a w naszej rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych (zwłaszcza narządów zlokalizowanych po lewej stronie brzucha).

O wszystkich objawach (bez wyjątku) należy poinformować lekarza podczas wizyty.

Ból po lewej stronie brzucha − co robić?

Z bólem lekkim, pojawiającym się okresowo, możemy zgłosić się do lekarza POZ, który po wstępnym rozpoznaniu może skierować nas do specjalisty (gastroenterologa, ginekologa itd.). Wizytę u wybranego lekarza można w łatwy sposób umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

W przypadku ostrego i bardzo silnego bólu konieczne jest szybkie udanie się na konsultację lekarską. Ostry ból po lewej stronie brzucha może być bowiem spowodowany zapaleniem trzustki lub innym stanem zagrażającym życiu.

Diagnostyka bólu po lewej stronie brzucha

Zarówno w przypadku ostrego, jak i łagodnego bólu prawdopodobnie zostanie zlecone wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, takich jak: CRP, wskaźniki trzustkowe, badanie poziomu bilirubiny, kreatyniny oraz test na obecność Helicobacter pylori.  W przypadku wykrytej za pomocą badań nieprawidłowości zasadne jest wykonanie dokładniejszych badań narządu będącego prawdopodobną przyczyną dolegliwości. W celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki można wykonać USG jamy brzusznej, tomografię komputerową, badanie żołądka pod kątem obecności wrzodów czy jelit pod kątem uchyłków i wiele innych.

Leczenie bólu po lewej stronie brzucha

Leczenie bólu zlokalizowanego po lewej stronie jamy brzusznej jest zróżnicowane, zależy od choroby wywołującej ból. Terapia może obejmować stosowanie np. leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, antybiotyków lub leków na nadkwasotę. W ciężkich przypadkach chorobowych konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji bądź innego zabiegu chirurgicznego. O rodzaju wdrożonego postępowania decyduje lekarz prowadzący pacjenta.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów