Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dolegliwości i zagrożenia w 1. trymestrze ciąży

2020-05-25 15:39
Dolegliwości i zagrożenia w 1. trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest wyjątkowym czasem dla przyszłej mamy. Liczne zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie mogą być jednak przyczyną różnych dolegliwości. Warto wiedzieć, które objawy nie są powodem do obaw oraz umieć rozpoznać sytuacje potencjalnie niebezpieczne dla matki i dziecka.

Co zmienia się w organizmie kobiety w 1. trymestrze ciąży?

Już w pierwszym trymestrze ciąży w organizmie zachodzą liczne zmiany, mające na celu przystosowanie się organizmu do odmiennego niż dotychczas stanu. Przede wszystkim dochodzi do licznych zmian hormonalnych, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój i utrzymanie ciąży. Charakterystycznym objawem potwierdzającym ciążę jest uelastycznienie i rozpulchnienie szyjki macicy. Obserwuje się także zwiększenie produkcji wydzieliny pochwowej, która bez towarzyszącego pieczenia lub świądu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Odczuwalne staje się powiększenie piersi oraz brodawek sutkowych oraz ich ciemnienie wskutek nasilonej pigmentacji. Już od początku ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej, częstotliwość rytmu serca oraz pojemność oddechowa. Ma to na celu zaopatrzenie płodu w odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Zmienia się także praca układu moczowego i ilość krwi filtrowanej przez nerki.

Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Mdłości i wymioty

Najpopularniejszą dolegliwością związaną z początkiem ciąży są mdłości. Wbrew powszechnej opinii, mogą występować nie tylko rano, ale także o innych porach dnia. Nadwrażliwość na niektóre zapachy dodatkowo nasila nieprzyjemne odczucia. Dużą pomocą dla kobiety może okazać się stosowanie imbiru, witaminy B6 oraz przygotowanie przekąski (np. krakersów) do spożycia bezpośrednio po przebudzeniu. Ciążowe mdłości i wymioty same w sobie nie są zagrożeniem, jednak mogą okazać się niebezpieczne, gdy stają się bardzo nasilone i dochodzi do odwodnienia organizmu oraz niedostatecznej podaży składników odżywczych. 

Układ moczowo-płciowy

Kolejną zmianą jaka zachodzi w organizmie jest zmiana odczynu pochwy. Zmniejszenie jej kwasowości może sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby w razie potrzeby jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie. Wiele kobiet już w pierwszym trymestrze ciąży skarży się na częstszą potrzebę oddawania moczu, co wiąże się z wpływem zmian hormonalnych na pracę układu moczowego. 

Bolesność piersi

Proces przystosowywania się organizmu do karmienia dziecka wiąże się z odczuwalną bolesnością i obrzmieniem piersi. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie biustonosza, aby nie powodował ucisku i dodatkowo nie nasilał objawów. W tym celu warto skorzystać z porady doświadczonej braffiterki. 

Ból brzucha

Jednym z najbardziej niepokojących objawów dla przyszłej mamy są bóle brzucha. W pierwszym trymestrze związane są ze zmianami hormonalnymi, implantacją zarodka i stopniowym rozciąganiem się rosnącej macicy. Temat bólu zawsze należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę, jednak jeśli nie towarzyszy mu plamienie lub krwawienie, nie musi oznaczać powodu do zmartwień.

Zmiany nastroju

Huśtawka hormonów powoduje także wahania nastrojów u ciężarnej kobiety. Bardzo często  problem ten potęgują początkowe obawy przed wejściem w rolę matki, strach o bezpieczeństwo dziecka lub zbliżającym się porodem. Dodatkowo, reakcją organizmu jest senność i zmęczenie, mogące być dodatkowym powodem rozdrażnienia. Bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie najbliższych osób i zapewnienie przyszłej mamie psychicznego komfortu.

Pamiętaj, że przebieg ciąży i towarzyszące jej dolegliwości zawsze powinnaś skonsultować z lekarzem ginekologiem. Wizytę możesz umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Zagrożenia w 1. trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest okresem największego zagrożenia poronieniem oraz powstania wad u płodu. Wtedy też jego wrażliwość na czynniki szkodliwe jest największa. Do objawów alarmujących, wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskich zaliczamy przede wszystkim silne bóle brzucha oraz krwawienie. Niekorzystny wpływ na przebieg ciąży mogą powodować różnego rodzaju infekcje, np. wirusem grypy, dlatego leczenie chorób powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Warto także rozważyć odpowiednie szczepienia.

Jak zadbać o siebie w 1. trymestrze ciąży?

Każda przyszła mama powinna pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie oraz odpowiedniej suplementacji. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż kwasu foliowego, jodu, witaminy D, żelaza oraz kwasów DHA. Wskazana jest odpowiednia ilość snu i odpoczynku oraz unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Absolutnie niedozwolone jest stosowanie używek, takich jak papierosy lub alkohol. Kluczowe jest także pilnowanie terminów wizyt kontrolnych u ginekologa i badań profilaktycznych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów