- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?
Każda ciąża przynosi ogromne zmiany w organizmie kobiety. Jej pierwsze objawy mogą być odczuwalne i zauważalne już na początku I trymestru. Jak je rozpoznać? Które z nich można złagodzić? W jaki sposób ze stuprocentową pewnością potwierdzić ciążę?
Rodzaje objawów ciąży
Objawy ciąży możemy podzielić na przypuszczalne, prawdopodobne oraz pewne. W rzeczywistości jedynie objawy pewne, które potwierdza lekarz, stanowią ostateczne potwierdzenie ciąży. A jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa?
Objawy przypuszczalne
Objawy przypuszczalne rozwijają się w ciągu pierwszych kilku tygodni ciąży, jako następstwo zmian hormonalnych. Jednym z nich jest charakterystyczna awersja do niektórych zapachów i smaków. Kobiety często odczuwają niechęć do produktów spożywczych, które wcześniej jadły regularnie, z przyjemnością. Brak apetytu mogą nasilać dokuczliwe mdłości i wymioty. Wbrew powszechnej opinii, niekoniecznie muszą pojawiać się w godzinach porannych - wiele kobiet skarży się na nudności także w innych porach dnia. Bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać wtedy odpowiedniego nawodnienia organizmu. W celu łagodzenia mdłości stosowany jest imbir, lekarz może zalecić również włączenie suplementacji witaminą B6.
Kolejnym przypuszczalnym objawem ciąży jest osłabienie i przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się pomimo optymalnej ilości snu i wypoczynku. Wynika z adaptacji organizmu do nowej sytuacji i nie stanowi powodu do niepokoju. Wręcz przeciwnie, warto wtedy pozwolić sobie na dodatkowe chwile relaksu i ograniczyć forsowanie swojego organizmu.
Innym, częstym objawem ciąży jest bolesność i tkliwość piersi. Wynika ona ze zmian, jakie zachodzą w obrębie tkanki gruczołowej, w celu przygotowania jej do produkcji pokarmu dla dziecka. Konieczne jest wtedy zadbanie o odpowiedni biustonosz podtrzymujący piersi, bez zbędnego ucisku nasilającego dolegliwości.
Zmiany hormonalne oddziałują także na układ nerwowy, przez co obserwuje się wahania nastrojów i zwiększoną wrażliwość emocjonalną. Innym objawem przypuszczalnym jest częstsze oddawanie moczu. Wymienione symptomy nie są specyficzne tylko i wyłącznie dla pierwszych tygodni ciąży, dlatego nie można jej potwierdzić bez wizyty u ginekologa.
Objawy prawdopodobne
Objawy prawdopodobne cechuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży, jednak wciąż nie dają one całkowitej pewności. Pierwszym z nich jest brak planowego wystąpienia miesiączki. Ponieważ zdarza się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprawidłowa dieta, choroby lub stosowane leki, konieczna jest wtedy konsultacja z ginekologiem i wykonanie odpowiednich badań.
Nieraz pacjentki podejrzewające ciążę udają się do apteki, w celu zakupu testów ciążowych. Ich działanie opiera się na pomiarze stężenia β-gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Ten sam parametr oznaczyć można w surowicy krwi w laboratorium analitycznym. Nie należy zapominać, że w niektórych stanach chorobowych, np. nowotworach jajnika wyniki mogą być pozytywnie dodatnie.
Pacjentki w pierwszym trymestrze ciąży często odnotowują przebarwienie linii środkowej brzucha, hiperpigmentację brodawek sutkowych oraz zasinienie pochwy i przedsionka pochwy. Dodatkowo, zaobserwować można powiększenie piersi, a pomiędzy 12. a 14. tygodniem ciąży wzrasta także obwód brzucha, w wyniku powiększania się macicy i przemieszczenia jelit. Kobiety regularnie monitorujące temperaturę ciała, odnotować mogą jej nieznaczne podwyższenie, zazwyczaj do ok. 37 stopni Celsjusza.
Objawy pewne
Jak więc jednoznacznie stwierdzić lub wykluczyć ciążę? Najlepiej udać się do lekarza ginekologa. Dzięki badaniu USG, możliwe jest uwidocznienie zarodka, a około 6. tygodnia ciąży wykrywalna staje się także praca jego serca. W 9.-10. tygodniu ciąży zauważalne stają się zawiązki kończyn oraz tzw. sznur pępowinowy. Inną techniką jest badanie głowicą przezpochwową, które potwierdza obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy już w 4. tygodniu ciąży. Termin u wybranego lekarza zarezerwować można za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl.
Opieka lekarza przede wszystkim
Kobieta podejrzewająca u siebie ciążę, powinna udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Jeśli przypuszczenia okażą się prawdziwe, zleci on niezbędne badania i suplementację. W przypadku, gdy odczuwalne objawy nie są wynikiem ciąży, konieczna będzie dalsza diagnostyka w celu ustalenia, czy w organizmie pacjentki nie dzieje się nic niepokojącego.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.