- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Lista badań przed ciążą. O czym nie możesz zapomnieć?
Ciąża jest pięknym, ale i trudnym okresem w życiu każdej kobiety. Aby mieć pewność, że jesteś do niej dobrze przygotowana wybierz się na badania. Sprawdź, jakie warto wykonać planując ciążę.
Świadome rodzicielstwo
Planowanie dziecka powinno być dokładnie przemyślane. Do ciąży trzeba podejść odpowiedzialnie i zapewnić dziecku właściwe warunki rozwoju. W takiej sytuacji zyskuje nie tylko maluszek, ale także jego rodzice, ponieważ mogą się spokojnie przygotować do przyjścia malucha na świat - psychicznie, zdrowotnie, a nawet organizacyjnie. Zdrowie mamy jest kluczową sprawą - w końcu chodzi o bezpieczeństwo jej i dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie niektórych badań przed planowaną ciążą, aby upewnić się, że to właściwy moment na powiększenie rodziny.
Jakie badania powinno się zrobić przed ciążą?
Wizyta u ginekologa
Przed planowaną ciążą warto udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który będzie ją prowadził. Ginekolog powinien w tym czasie zrobić badanie cytologiczne - jeśli nie było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy - i rozpocząć ewentualne leczenie zmian i stanów zapalnych na szyjce macicy. Istotne może być także badanie wydzieliny z pochwy. Lekarz ginekolog może wykonać badanie USG narządów rodnych kobiety, a także badanie piersi. W razie konieczności skieruje na dodatkowe badania. Dla przyszłej mamy bardzo cenne mogą się także okazać wszelkie wskazówki odnośnie ewentualnych zmian trybu życia, a także informacje na temat przyjmowanych leków czy współistniejących chorób.
Wizyta u stomatologa
Dobrze jest także zaplanować wizytę u stomatologa. Poinformowany o naszych planach, na pewno będzie się starał zakończyć leczenie i wykluczyć ewentualne stany zapalne, aby zminimalizować ilość leczenia w czasie ciąży. Jednak bez obaw - leczenie stomatologiczne w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, również z wykorzystaniem odpowiednio dobranego przez lekarza znieczulenia. Przeciwwskazane jest tylko prześwietlenie - wykonuje się je tylko w razie konieczności.
Lista badań przed ciążą
- Morfologia krwi z grupą krwi i czynnikami Rh - morfologia wskaże ogólny stan zdrowia pacjentki i zasygnalizuje ewentualne problemy zdrowotne. Badanie grupy krwi i czynnika Rh jest istotne ze względu na dziecko - lekarz ginekolog musi być świadomy potencjalnego konfliktu serologicznego (gdy mama ma czynnik Rh-, a dziecko Rh+). Na badanie należy także przyprowadzić ze sobą partnera - wiedza o jego grupie krwi i czynniku Rh da lekarzowi jasność sytuacji.
- Ogólne badanie moczu - podobnie jak morfologia, zobrazuje ogólny stan zdrowia przyszłej mamy.
- Przeciwciała odpornościowe - poinformują o stanie gotowości układu immunologicznego kobiety lub ewentualnych infekcjach.
- Próby wątrobowe i czynnik krzepnięcia krwi - badanie istotne szczególnie w sytuacji, gdy kobieta zażywała antykoncepcję hormonalną.
- Stężenie glukozy we krwi - niewykryta cukrzyca może być niebezpieczna dla płodu
- Poziom hormonów tarczycy we krwi - ich ilość może wpływać zarówno na problemy z zajściem w ciążę, jak i przedwczesny poród.
- Badania w kierunku chorób zakaźnych - wirusów cytomegalii, różyczki, toksoplazmozy, WZW typu B - zakażenie tymi drobnoustrojami w czasie ciąży może się okazać szczególnie niebezpieczne dla płodu.
Dieta przy planowaniu ciąży
Jeżeli przyszła mama stosuje jakieś diety eliminacyjne - jest wegetarianką lub weganką, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza lub udać się do dietetyka. W przypadku ciąży ilość dostarczanych składników odżywczych jest ściśle określona i musi wystarczyć i dla mamy i dla dziecka, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty.
Skontroluj zdrowie taty!
Na zdrowie malucha wpływ ma nie tylko stan zdrowia mamy, ale również i taty. Dlatego warto przekonać przyszłych ojców, aby udali się do lekarza internisty, który oceni ich zdrowie. Może m.in. zlecić rentgen płuc, aby wykluczyć gruźlicę albo badania na choroby przenoszone drogą płciową. Istotne będą także wszelkie informacje na temat urodzeń w jego rodzinie m.in. czy występowały przypadki chorób genetycznych. Wizytę u tego specjalisty można szybko zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- American Diabetes Association: Preconception Care of Women With Diabetes, Diabetes Care 2003 Jan; 26(suppl 1): s91-s93.
- Carol C. Korenbrot et al.: Preconception Care: A Systematic Review, 2002, Volume 6, Issue 2, pp 75–88
- Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat suplementacji kobiet ciężarnych i karmiących w zakresie witamin i mikroelementów. Ginekol Pol. 2010; 81: 144-148.
- http://www.lew-lew.com.pl/poloznictwo/poradnictwo-prekoncepcyjne-przygotowanie-zdrowotne-do-ciy.html [dostęp: 21.08.2019]
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.