Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Lista badań przed ciążą. O czym nie możesz zapomnieć?

2019-09-27 10:30
Lista badań przed ciążą

Ciąża jest pięknym, ale i trudnym okresem w życiu każdej kobiety. Aby mieć pewność, że jesteś do niej dobrze przygotowana wybierz się na badania. Sprawdź, jakie warto wykonać planując ciążę.

Świadome rodzicielstwo

Planowanie dziecka powinno być dokładnie przemyślane. Do ciąży trzeba podejść odpowiedzialnie i zapewnić dziecku właściwe warunki rozwoju. W takiej sytuacji zyskuje nie tylko maluszek, ale także jego rodzice, ponieważ mogą się spokojnie przygotować do przyjścia malucha na świat - psychicznie, zdrowotnie, a nawet organizacyjnie. Zdrowie mamy jest kluczową sprawą - w końcu chodzi o bezpieczeństwo jej i dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie niektórych badań przed planowaną ciążą, aby upewnić się, że to właściwy moment na powiększenie rodziny.

Jakie badania powinno się zrobić przed ciążą?

Wizyta u ginekologa

Przed planowaną ciążą warto udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który będzie ją prowadził. Ginekolog powinien w tym czasie zrobić badanie cytologiczne - jeśli nie było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy - i rozpocząć ewentualne leczenie zmian i stanów zapalnych na szyjce macicy. Istotne może być także badanie wydzieliny z pochwy. Lekarz ginekolog może wykonać badanie USG narządów rodnych kobiety, a także badanie piersi. W razie konieczności skieruje na dodatkowe badania. Dla przyszłej mamy bardzo cenne mogą się także okazać wszelkie wskazówki odnośnie ewentualnych zmian trybu życia, a także informacje na temat przyjmowanych leków czy współistniejących chorób.

Wizyta u stomatologa

Dobrze jest także zaplanować wizytę u stomatologa. Poinformowany o naszych planach, na pewno będzie się starał zakończyć leczenie i wykluczyć ewentualne stany zapalne, aby zminimalizować ilość leczenia w czasie ciąży. Jednak bez obaw - leczenie stomatologiczne w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, również z wykorzystaniem odpowiednio dobranego przez lekarza znieczulenia. Przeciwwskazane jest tylko prześwietlenie - wykonuje się je tylko w razie konieczności. 

Jakie badania przed ciążą? LekarzeBezKolejki.pl

Lista badań przed ciążą

 1. Morfologia krwi z grupą krwi i czynnikami Rh - morfologia wskaże ogólny stan zdrowia pacjentki i zasygnalizuje ewentualne problemy zdrowotne. Badanie grupy krwi i czynnika Rh jest istotne ze względu na dziecko - lekarz ginekolog musi być świadomy potencjalnego konfliktu serologicznego (gdy mama ma czynnik Rh-, a dziecko Rh+). Na badanie należy także przyprowadzić ze sobą partnera - wiedza o jego grupie krwi i czynniku Rh da lekarzowi jasność sytuacji.
 2. Ogólne badanie moczu - podobnie jak morfologia, zobrazuje ogólny stan zdrowia przyszłej mamy.
 3. Przeciwciała odpornościowe - poinformują o stanie gotowości układu immunologicznego kobiety lub ewentualnych infekcjach.
 4. Próby wątrobowe i czynnik krzepnięcia krwi - badanie istotne szczególnie w sytuacji, gdy kobieta zażywała antykoncepcję hormonalną.
 5. Stężenie glukozy we krwi - niewykryta cukrzyca może być niebezpieczna dla płodu
 6. Poziom hormonów tarczycy we krwi - ich ilość może wpływać zarówno na problemy z zajściem w ciążę, jak i przedwczesny poród.
 7. Badania w kierunku chorób zakaźnych - wirusów cytomegalii, różyczki, toksoplazmozy, WZW typu B - zakażenie tymi drobnoustrojami w czasie ciąży może się okazać szczególnie niebezpieczne dla płodu.

Dieta przy planowaniu ciąży

Jeżeli przyszła mama stosuje jakieś diety eliminacyjne - jest wegetarianką lub weganką, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza lub udać się do dietetyka. W przypadku ciąży ilość dostarczanych składników odżywczych jest ściśle określona i musi wystarczyć i dla mamy i dla dziecka, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty. 

Skontroluj zdrowie taty!

Na zdrowie malucha wpływ ma nie tylko stan zdrowia mamy, ale również i taty. Dlatego warto przekonać przyszłych ojców, aby udali się do lekarza internisty, który oceni ich zdrowie. Może m.in. zlecić rentgen płuc, aby wykluczyć gruźlicę albo badania na choroby przenoszone drogą płciową. Istotne będą także wszelkie informacje na temat urodzeń w jego rodzinie m.in. czy występowały przypadki chorób genetycznych. Wizytę u tego specjalisty można szybko zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
 2. American Diabetes Association: Preconception Care of Women With Diabetes, Diabetes Care 2003 Jan; 26(suppl 1): s91-s93. 
 3. Carol C. Korenbrot et al.: Preconception Care: A Systematic Review, 2002, Volume 6, Issue 2, pp 75–88
 4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat suplementacji kobiet ciężarnych i karmiących w zakresie witamin i mikroelementów. Ginekol Pol. 2010; 81: 144-148.
 5. http://www.lew-lew.com.pl/poloznictwo/poradnictwo-prekoncepcyjne-przygotowanie-zdrowotne-do-ciy.html [dostęp: 21.08.2019]

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów