Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak przygotować się do ciąży?

2019-09-20 12:32
Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas, w trakcie którego musi myśleć nie tylko o swoim zdrowiu, ale przede wszystkim o zdrowiu dziecka. Każda przyszła mama chce, jeszcze przed jego narodzinami, zagwarantować mu najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Ale czy do samej ciąży także możesz się przygotować? Okazuje się, że tak! Zmieniając styl życia nie tylko zwiększysz szansę na zapłodnienie, ale również na jej prawidłowy przebieg. Poniżej przygotowaliśmy mały poradnik dla przyszłych mam, w którym podpowiadamy jak przygotować się do ciąży.

Odwiedź ginekologa

Przygotowania do tej rewolucji najlepiej zacząć z dużym, nawet 12 miesięcznym, wyprzedzeniem. Bardzo ważne, aby już na etapie planowania ciąży wybrać ginekologa, który będzie ją prowadził. Musi to być osoba, którą obdarzysz całkowitym zaufaniem. Umów się na wizytę, podczas której lekarz zbierze wywiad, wykona podstawowe badania dające mu pełny obraz stanu Twojego zdrowia, wykluczy wszelkie przeciwwskazania do ciąży, a w razie konieczności zleci dodatkową diagnostykę. Z jego pomocą będziesz miała pewność, że jesteś jak najlepiej przygotowana na pojawienie się dziecka.

Zaplanuj wizytę u stomatologa

Zadbaj o swoje zęby jeszcze przed ciążą. Umów się na wizytę kontrolną i porozmawiaj ze stomatologiem o swoich planach. Ważne jest, aby wyleczyć wszystkie ubytki i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania nowych, już w trakcie ciąży. Warto także wykonać dodatkowe zabiegi z zakresu higieny zębów, takie jak skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Takie działanie zwiększy szansę na to, że do końca ciąży będziesz cieszyła się pięknym i zdrowym uśmiechem. Jednak w ciąży unikaj dentysty. U przyszłych mam wzrasta ryzyko próchnicy, do czego przyczynia się częstsze spożywanie pokarmów oraz towarzyszące ciężarnej wymioty (treść pokarmowa ma zdolność uszkadzania szkliwa). W takich sytuacjach konieczne będzie podjęcie leczenia, bo zaniedbane zmiany próchnicze mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia, zagrażającego nawet poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Zadbaj o dietę

Dostarczaj swojemu organizmowi wszystkiego, co najlepsze z pożywieniem. Dbaj o to, co znajduje się na Twoim talerzu. Jedz lekkie, ale urozmaicone posiłki, w regularnych odstępach czasu. Powinny być tak skomponowane, aby zawierały odpowiednią dawkę składników energetycznych, budulcowych, witamin i minerałów. A jakie produkty są szczególnie polecane przyszłej mamie? Podstawą Twojej diety powinny być warzywa i owoce, które dostarczą Ci witamin i mikroelementów. Im bardziej kolorowo tym lepiej. Szczególną uwagę zwróć na zielone warzywa - źródło kwasu foliowego. Zaś główne źródło energii powinny stanowić produkty pełnoziarniste, kasze, płatki owsiane, jęczmienne, żytnie. Wybieraj chude mięso, a dwa razy w tygodniu staraj się zastąpić je rybami (śledź, makrela, dorsz, łosoś, halibut), bogatymi w kwasy omega-3 i omega-6.

Zaplanuj wizytę u stomatologa LekarzeBezKolejki.pl

Zacznij się ruszać

Wybierz taką formę aktywności fizycznej, która sprawi Ci przyjemność. Ważne, aby ruszać się regularnie. Poprawi to Twoją kondycję i samopoczucie, a także wzmocni mięśnie przed ciążą i porodem. A jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych warto ruszać się także w ciąży. W wielu klubach fitness znajdziesz propozycje zajęć przygotowanych specjalnie dla przyszłych mam.

Unormuj wagę

Zwróć uwagę na BMI, ponieważ Twoja waga wpływa na szansę na zapłodnienie. Jeśli masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą, w okresie planowania ciąży podejmij walkę z nadmiernymi kilogramami. Wpłynie to nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale także zwiększy szansę na zapłodnienie. 

Rzuć używki

I to jak najszybciej. Chyba nie ma lepszej motywacji do zrobienia tego kroku niż ciąża. I chyba nie trzeba nikogo przekonywać o szkodliwości wpływu palenia i picia alkoholu na rozwijający się płód. Najlepiej, gdybyś pozbyła się nałogu już w okresie starań o dziecko. Zrób to dla siebie i dla malucha.

Pomyśl o dodatkowej suplementacji

Niektóre składniki diety odgrywają niesłychanie ważną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży, a najważniejszym z nich jest niewątpliwie kwas foliowy. Naturalnie występuje on w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, pełnoziarnistym pieczywie i podrobach, ale traci swoje cenne właściwości podczas obróbki termicznej i z tego powodu pokrycie dziennego zapotrzebowania, opierając się wyłącznie o zdrową dietę, jest praktycznie niemożliwe. 

A dlaczego jest taki ważny? Kwas foliowy zmniejsza ryzyko poronienia, wad cewy nerwowej, wad zaporowych układu moczowego, rozszczepu podniebienia i wargi. Dlatego planując ciążę zapytaj o suplementację kwasem foliowym swojego ginekologa. Najlepiej rozpocznij ją już na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem i kontynuuj w trakcie ciąży, ale o szczegółach porozmawiaj z lekarzem. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujesz przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Do innych ważnych witamin, których możesz mieć niedobór w organizmie, a które są ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży jest witamina D. Wpływa ona prawidłowy rozwój kości u dziecka oraz na funkcje układu odpornościowego. Ograniczona synteza skórna, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych oraz mało popularne w naszej kulturze jedzenie tłustych ryb powodują, że łatwo nabawić się jej niedoborów. Warto poddać się badaniu i sprawdzić jej poziom we krwi, aby mieć pewność jaka dawka suplementu będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów