Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

O szkodliwym działaniu słońca mówi się dużo. I nie bez powodu. Udowodniono, że promieniowanie UV stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy odpowiedzialny za powstawanie czerniaka oraz innych nowotworów skóry. Szczególnie wrażliwe na działanie słońca są kobiety w ciąży, u których dużo łatwiej o niebezpieczny w skutkach udar słoneczny, niż w przypadku innych osób. Dodatkowo brak ochrony przeciwsłonecznej w okresie ciąży może doprowadzić do pojawiania się nieestetycznych przebarwień na skórze (tzw. ostuda). Dlatego przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Z drugiej strony, słońce odpowiada za skórną syntezę witaminy D, tak ważnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Czy więc niedobór słońca jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar?

Czy niedobór słońca w ciąży może być szkodliwy?

Dlaczego witamina D w ciąży jest tak ważna?

Kobiety ciężarne i karmiące piersią stanowią grupę osób szczególnie narażonych na wystąpienie niedoboru witaminy D, a jej niski poziom u matki przekłada się na jej niski poziom u dziecka. W trakcie ciąży witamina D odgrywa niebagatelną rolę, a jej stosowanie uważa się za bezpieczną profilaktykę powikłań ciąży i okresu noworodkowego. Jest niezbędna do jego prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju płodu oraz utrzymania zdrowia matki. Odpowiada za utrzymanie gospodarki mineralno-wapniowej i fosforowej, prawidłowy rozwój kośća, hamowanie nadmiernej proliferacji i stymulowanie różnicowania komórek w układzie krwiotwórczym, a także właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Dowiedziono, że suplementacja witaminą D podczas ciąży obniża ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bacterial vaginosis - zespołu zaburzeń ekosystemu pochwy, korelującego z niektórymi powikłaniami ciąży. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do hipokalcemii, która może doprowadzić do pojawienie się krzywicy u niemowląt i małych dzieci. Z kolei organizm matki zostaje narażony na wzmożoną utratę wapnia z kości, ich rozmiękczenie i zwiększoną podatności na złamania.

Jaka jest rekomendowana dzienna dawka witaminy D w ciąży?

Według najnowszych Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących dzienna dawka witaminy D3 dla tych osób powinna wynosić 2000 j.m.

Źródła witaminy D w diecie LekarzeBezKolejki.pl

Jak pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D u ciężarnych?

Jednym ze sposobów na pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminę D, nie tylko u ciężarnych, jest jej skórna synteza przy udziale promieniowania UVB. Ma ona szczególne znaczenie zwłaszcza w miesiącach letnich. W naszej szerokości geograficznej taka synteza skórna jest możliwa właściwie tylko w okresie od kwietnia do września (w pozostałych miesiącach praktycznie nie zachodzi). Aby wyprodukować dawkę witaminy D odpowiadającą dziennemu zapotrzebowaniu dla kobiety ciężarnej (2000 j.m) konieczne jest spełnienie kilku warunków. Taką ekspozycję na działanie promieni słonecznych należy prowadzić przez co najmniej 15 min, w godzinach pomiędzy 10-15, mając odsłonięte ramiona i częściowo nogi oraz bez wcześniejszego zastosowania filtrów ochronnych. Jednak nie jest to zachęta do nierozsądnego opalania i zaprzestania codziennej ochrony przeciwsłonecznej. Nie można bagatelizować faktu, że promieniowanie UV jest odpowiedzialne za wywoływanie czerniaka i innych nowotworów skóry. A dodatkowo trzeba mieć świadomość, że zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie ciężarnej powodują, iż jest ona bardziej narażona na przegrzanie i udar cieplny, dlatego w ciąży powinno zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze słońcem.

Inne źródła witaminy D

Poza syntezą skórną witaminę D możemy dostarczać organizmowi wraz ze spożywanymi pokarmami. Jej bogatym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby, a szczególnie świeży węgorz, śledź, łosoś, makrela, tuńczyk i sardynki. Znajduje się ona także w żółtkach jaja kurzego, serach i jogurtach. Jeżeli mamy wątplwości dotyczące diety w okresie ciąży, warto omówić ten temat z dietetykiem. Dobierze on odpowiedni jadłospis do potrzeb kobiety ciężarnej, a także wskaże najlepsze źródła potrzebnych witamin. Wizytę u dietetyka możemy zarezerwować w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Dodatkowa suplementacja witaminą D w ciąży

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią powodują, że zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze zwiększa się. Zbilansowana dieta jest kluczem do zachowania zdrowia przyszłej matki i dziecka, jednak nie zawsze udaje się opierając wyłącznie na niej, czy dołączając do tego syntezę skórną, jak ma to miejsce w przypadku witaminy D, pokryć dzienne zapotrzebowanie. W przypadku witaminy D jest to o tyle utrudnione zadanie, a to ze względu na małe spożycie tłustych ryb w naszej populacji. Dlatego u wielu ciężarnych konieczne jest włączenie dodatkowej suplementacji preparatami z apteki. Jednak przed jej rozpoczęciem najlepiej upewnić się czy jest ona potrzebna. W tym celu wykonuje się badanie poziomu witaminy D, polegające na oznaczeniu jej metabolitu 25 (OH) D w surowicy krwi. Otrzymany wynik należy skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem. Na ich podstawie dobierze on odpowiednią dawkę witaminy D. O wykonaniu badania warto pomyśleć jeszcze przed ciążą, już w trakcie jej planowania, aby jak najlepiej przygotować na nią swój organizm.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów