Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wyniki są wiarygodne?

2018-11-02 11:05
Kiedy zrobić test ciążowy?

Domowe testy ciążowe są najtańszą i jednocześnie najchętniej wybieraną metodą wykrywania ciąży. Można je kupić w aptece, drogerii lub supermarkecie. Wykrywają one w organizmie gonadotropinę kosmówkową (hCG), czyli tzw. hormon ciążowy, świadczący o tym, że doszło do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. By jednak taki test był wiarygodny, trzeba wiedzieć kiedy go wykonać.

Test ciążowy - jak działa?

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem produkowanym w naszym organizmie w trakcie ciąży. Dzieje się to wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy. Z początku hCG  produkowana jest przez rozwijający się zarodek, a następnie przez łożysko. Zadaniem hCG jest produkcja progesteronu - hormonu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży - oraz podtrzymanie funkcji ciałka żółtego.

Gdy komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, poziom hCG w organizmie zaczyna gwałtownie wzrastać. Najwyższą wartość osiąga około 10. tygodnia ciąży. Potem wartość ta zaczyna spadać, aż do momentu rozwiązania. Jak domowe testy ciążowe wykrywają poziom hCG w moczu? Nanosi się na nie monoklonalne przeciwciała anty-hCG, reagujące na obecność hormonu hCG. W przypadku testów laboratoryjnych (z krwi i moczu) sprawdza się stężenie hCG w przekazanej do badania próbce.

Rodzaje tekstów ciążowych

Domowe testy ciążowe cieszą się dużą popularnością. Są niedrogie, łatwo dostępne, a uzyskany wynik jest nawet w 90% wiarygodny. Dostępnych jest kilka ich typów:

  • test paskowy - ma formę niewielkich pasków, które zanurza się w próbce moczu,
  • test strumieniowy - kształtem przypomina flamaster, należy go umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu lub zanurzyć w próbce moczu,
  • test płytkowy - dołączona jest do niego pipeta, którą pobiera się próbkę moczu i dozuje na specjalną płytkę.

Testy płytkowe i strumieniowe sprzedawane są także w formie testów cyfrowych. Mają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik testu.

Domowe testy ciążowe mają różną czułość. Im jest on bardziej czuły, tym szybciej dowiemy się, czy doszło do zapłodnienia. Te o czułości mniejszej niż 500 IU/l mogą dać dodatni wynik już 10 dni po zapłodnieniu. W przypadku czułości 500-800 500 IU/l dodatni wynik możliwy je po około 14 dniach od zapłodnienia. Najdłużej na wynik będziemy czekali przy testach o czułości powyżej 800 IU/l, nawet do 3 tygodni od momentu zapłodnienia. O jakie porze dnia należy wykonać taki test? Najlepiej rano, na porannej próbce moczu, gdyż właśnie o tej porze dnia stężenie hCG jest wyższe.

Jeżeli zależy nam na dokładnym wyniku, możemy zdecydować się na testy laboratoryjne. Wykonuje się je na próbce krwi lub moczu. Badanie z krwi pozwala ocenić poziom gonadotropiny kosmówkowej w przekazanej do analizy próbce. Jeżeli stężenie hCG przekroczyło 25 mIU/ml, to niemal na pewno ciąża. Przy pomocy badania krwi ciążę można wykryć już nawet 7 dni po zapłonieniu. Skierowanie na takie badanie można uzyskać od ginekologa. Można je również wykonać prywatnie w laboratorium diagnostycznym.

Test z moczu działa na tej samej zasadzie, co testy domowe, jednak jest bardziej czuły. Ciąże może wykryć już około 10 dni po zapłodnieniu.

Rodzaje testów ciążowych LekarzeBezKolejki.pl

Kiedy wykonać test ciążowy?

Nie dziwi fakt, że każda kobieta chciałaby jak najszybciej poznać wynik testu ciążowego. Z tego powodu wiele pań wykonuje nawet do kilku testów ciążowych zaledwie parę dni po stosunku. Nie ma to sensu, gdyż wynik najprawdopodobniej i tak wyjdzie negatywny. Gonadotropina kosmówkowa produkowana jest dopiero po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, a to nie następuje w ciągu kilku godzin. Dlatego domowy test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej, niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu.

Test ciążowy, a wynik fałszywie dodatni

Wynik testu ciążowego jest pozytywny? Gratulacje, to najprawdopodobniej ciąża! Jednak nie zawsze dodatni wynik świadczy o rozwijającej się ciąży. Żaden test ciążowy nie da nam całkowitej pewności, gdyż możliwy jest fałszywie dodatni wynik. Może się on zdarzyć, gdy:

  • niedawno doszło do poronienia, lub rozwija się ciąża pozamaciczna,
  • przyjmujemy leki psychotropowe i przeciwpsychotyczne, silne środki przeciwbólowe, zastrzyki hormonalne, leki antyhistaminowe, preparaty wspierające płodność,
  • zmagamy się z chorobami tarczycy lub nerek, torbielami na jajnikach, chorobą nowotworową,
  • organizm wchodzi w okres menopauzy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów