Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ginekolog – specjalista od zdrowia intymnego

2018-08-01 15:55
Czym się zajmuje ginekolog?

Wiele kobiet decyduje się na wizytę u ginekologa dopiero w przypadku dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Tymczasem wizyty w gabinecie ginekologicznym należy odbywać regularnie. Pozwalają one nie tylko na ocenę stanu zdrowia, ale mogą również uchronić przed rozwojem groźnych dla zdrowia i życia chorób. Czym właściwie zajmuje się ginekolog i jak przebiega wizyta u tego specjalisty?

Ginekolog – czym się zajmuje?

Ginekolog specjalizuje się w diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu chorób układu płciowego kobiet. Istotną częścią jego pracy jest również profilaktyka, w zakresie schorzeń układu płciowego, która pozwala uchronić pacjentki przed groźnymi dolegliwościami. Ginekolog skupia się przede wszystkim na opiece nad kobietami w okresie rozrodczym, jednak do jego gabinetu przychodzą pacjentki w każdym wieku. Wykonuje różne badania diagnostyczne (cytologia, badanie dwuręczne, ultrasonografia) oraz dobiera właściwe dla pacjentek metody antykoncepcji. 

Praca ginekologa nierozerwalnie wiąże się z położnictwem, które skupia się na okresie ciąży, porodzie oraz połogu. Oznacza to, że każdy ginekolog może świadczyć opiekę lekarską nad kobietą ciężarną, odebrać poród oraz zająć się świeżo upieczoną mamą i jej dzieckiem po porodzie.

Ginekologia jest szeroką dziedziną medycyny, nie dziwi więc, że w jej ramach powstało kilka podspecjalizacji:

 • Ginekologia endokrynologiczna – diagnozuje i leczy zaburzenia hormonalne u kobiet, w tym nieregularne miesiączkowanie oraz objawy związane z okresem menopauzy,
 • Ginekologia onkologiczna – skupia się na chorobach nowotworowych układu rozrodczego kobiet,
 • Ginekologia dziecięca – zajmuje się problemami ginekologicznymi dzieci i nastolatek do ukończenia 18. roku życia,
 • Ginekologia estetyczna - dziedzina medycyny skupiająca się na poprawie wyglądu i funkcjonalności kobiecych narządów płciowych. Ginekolodzy estetyczni wykonują zabiegi chirurgiczne, a także z wykorzystaniem nowoczesnych laserów.

Kiedy należy iść na wizytę do ginekologa?

Mimo wielu krążących mitów należy jasno podkreślić, że każda kobieta powinna odbywać regularne wizyty u ginekologa. Pierwsza powinna się odbyć po ukończeniu 16. roku życia lub gdy rozpoczęto współżycie. Również jeżeli planujemy rozpocząć współżycie, warto wybrać się do tego specjalisty, aby sprawdzić stan swojego zdrowia i dobrać odpowiednią formę antykoncepcji.

Wiele kobiet zgłasza się do ginekologa, gdy odczuwa dolegliwości ze strony układu rozrodczego, takie jak:

 • ból w podbrzuszu,
 • pieczenie i świąd sromu i pochwy,
 • upławy,
 • bóle piersi,
 • nieregularne krwawienia,
 • zbyt obfite krwawienia,
 • bardzo bolesne miesiączki,
 • ból podczas współżycia,
 • kłopoty z zajściem w ciążę.

Wizytę u ginekologa powinno się odbywać przynajmniej raz w roku, jednak częstotliwość spotkań powinien określić lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Inaczej sprawa wygląda u kobiet w ciąży, które odbywają nawet kilkanaście wizyt kontrolnych w tym czasie.

Wiele kobiet z obawy przed możliwą negatywną diagnozą unika wizyt u ginekologa. To błędne koło, gdyż odwlekanie tego momentu może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, opóźniając rozpoczęcie terapii i zmniejszając szanse na wyzdrowienie. Dlatego jeszcze dzisiaj warto zapisać się na wizytę kontrolną. W tym celu pomocny będzie serwis LekarzeBezKolejki.pl, który szybko wyszuka najbliższe dostępne terminy w ramach NFZ lub gabinetach prywatnych.

Jakie choroby leczy ginekolog?

Lekarz ginekolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu rozrodczego kobiety, w tym schorzeń pochwy i sromu, jajników i jajowodów, macicy, a także piersi. Pacjentki najczęściej skarżą się na takie dolegliwości jak infekcje i stany zapalne miejsc intymnych, nieregularne miesiączki czy dosyć powszechny zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak paleta chorób układu rozrodczego jest znacznie szersza. Jakimi innymi schorzeniami zajmuje się ginekolog?

 • endometrioza,
 • zespół policystycznych jajników,
 • polipy i mięśniaki macicy,
 • nadżerka szyjki macicy,
 • zapalenie przydatków,
 • torbiele jajników, 
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • choroby nowotworowe (rak jajnika, rak szyjki macicy).

Oprócz diagnozowaniem chorób, ginekolog zajmuje się także diagnozowanie i leczeniem przyczyn niepłodności. Pełni także opiekę nad kobietami ciężarnymi oraz interweniuje w przypadkach patologii ciąży. 

Przebieg wizyty u ginekologa

Wizytę u ginekologa, zwłaszcza tę pierwszą, rozpoczyna dokładny wywiad medyczny, w trakcie którego lekarz zadaje wiele pytań dotyczących zdrowia i życia pacjentki. Warto zatem przypomnieć sobie datę pierwszej oraz ostatniej miesiączki, długość trwania cyklu, wszelkie dolegliwości dotyczące układu rozrodczego, a także choroby, które występowały w rodzinie. Trzeba będzie również podać informacje na temat współżycia oraz ewentualnych nieprawidłowości, które mogą się z nim wiązać. Nie zaszkodzi również, by przed wizytą wykonać podstawowe badania diagnostyczne, jak morfologia, lipidogram czy hormony tarczycy.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji lekarz może przystąpić do badania ginekologicznego. W jego trakcie pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Badanie wykonuje się z użyciem wziernika, metalowego lub plastikowego, który ma ułatwić dostęp do szyjki macicy. Następne lekarz może przystąpić do tzw. badania dwuręcznego, które służy ocenie rozmiarów oraz ruchomości macicy i przydatków. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie per rectum, czyli badanie proktologiczne odbytnicy i odbytu.

W trakcie wizyty ginekolog może wykonać także palpacyjne badanie piersi oraz USG w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, a także USG przezpochwowe lub USG powłok brzusznych. Rutynowo raz w roku wykonuje się także badanie cytologiczne. U kobiet, u których istnieje ryzyko nowotworu szyjki macicy, badanie to wykonuje się częściej.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.