Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co warto suplementować w czasie ciąży?

Ciąża to dla kobiety rewolucyjny czas. W jej ciele zachodzi wiele zmian, konsekwencją których jest zwiększenie zapotrzebowania na składniki budulcowe, energetyczne, witaminy i minerały. Jak zadbać o ich prawidłowy poziom w ciąży i zapobiec wystąpieniu niedoborów? Co szczególnie warto suplementować w ciąży?

Co warto suplementować w czasie ciąży?

Dlaczego suplementacja w ciąży jest tak ważna?

Podstawowym i zarazem najlepszym źródłem wymienionych wyżej składników jest odpowiednio zbilansowana dieta. To z codziennymi posiłkami powinniśmy dostarczać organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje on do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz utrzymania zdrowia. Jednak ciąża, jak już wspominaliśmy, jest wyjątkowym stanem. W trakcie jej trwania wzrasta stężenie progesteronu, co prowadzi do zmian, w wyniku których wchłaniania niektórych składników diety zostaje ograniczone. Dodatkowo w ciąży następuje wzrost dziennego zapotrzebowania na nie. Dlatego sama zdrowa, prawidłowo skomponowana dieta może okazać się ich niewystarczającym źródłem. A warto podkreślić, że dostarczenie ciężarnej odpowiednich ilości składników budulcowych, witamin i minerałów jest konieczne do prawidłowego przebiegu ciąży i porodu, rozwoju płodu, do zapobiegania wadom rozwojowym oraz utrzymania dobrego zdrowia przyszłej mamy.

Witaminy i minerały, które warto suplementować w ciąży

Trzy składniki, których suplementacja w ciąży jest bezspornie konieczna to kwas foliowy, jod oraz witamina D3. Wynika to z potwierdzonego dużego ryzyka występowania ich niedoborów w populacji. Natomiast żelazo, DHA, magnez i inne witaminy suplementuje się w zależności od poziomu niedoboru, bądź ryzyka jego wystąpienia. A dlaczego to właśnie te składniki są ważne?

Kwas foliowy 

Zalecana dawka to 400 mcg/ dobę, jednak wśród kobiet z niedokrwistością megaloblastyczną, przyjmujących wcześniej antykoncepcję hormonalną, leki przeciwpadaczkowe i palących papierosy dawkę należy odpowiednio zwiększyć. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i łożyska. Zmniejsza ryzyko poronienia oraz wad cewy nerwowej - zawiązku układu nerwowego, z którego wykształca się mózg i rdzeń kręgowy; rozszczepu wargi  i podniebienia, wad serca, wad zaporowych układu moczowego.

Jak rozpocząć suplementację w ciąży? LekarzeBezKolejki.pl

Jod 

Zalecana dawka to 200-500 mcg/ dobę. Niedobory jodu zagrażają niedoczynnością tarczycy i pojawieniem się wola tarczycowego u ciężarnej. Zwiększają ryzyko poronień, porodu przedwczesnego, a także wystąpienia niedoczynności tarczycy u płodu i noworodka. Przyczyniają się do niedorozwoju umysłowego dziecka, uszkodzenia układu nerwowego na skutek zaburzenia mielinizacji włókien nerwowych oraz wystąpienia zaburzeń słuchu, a nawet głuchoty u noworodków.

Witamina D3 

Zaleca się jej stosowanie w dawce 2000 j.m./ dobę i jest to wartość pochodząca ze wszystkich dostępnych źródeł, włączając w to syntezę skórną. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D najlepiej wykonać badanie poziomu witaminy D, które polega na oznaczeniu jej metabolitu 25(OH)D w surowicy krwi. Niedobór witaminy D3 może doprowadzić do zaburzeń gospodarki mineralno-wapniowej i fosforowej, hipokalcemii, a w konsekwencji do krzywicy u niemowląt i małych dzieci. Odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a także występowania bacterial vaginosis, przyczyniającej się do niektórych powikłań ciąży.

Żelazo

Zalecane się stosowanie w dawce 26-27 mcg/ dobę, a suplementację rozpoczyna się od 8. tygodnia ciąży. To bardzo ważny składnik, który zapobiega anemii z niedoboru żelaza, zagrażającej wystąpieniem przedwczesnego porodu oraz zmniejszoną masą urodzeniową dziecka. 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Największe znaczenie ma suplementacja należącego do kwasów omega-3 - DHA. Przy diecie ubogiej w ryby zaleca się przyjmowanie minimum 600 mg DHA/ dobę, a w przypadku ryzyka porodu przedwczesnego dawka ta może wzrosnąć nawet do 1000 mg/ dobę. DHA wydłuża czas trwania ciąży i zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego, powoduje wzrost masy urodzeniowej noworodka bez wzrostu ryzyka makrosomii oraz odpowiada za prawidłowy rozwój siatkówki oka. Zapewnia prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka. Zmniejsza ryzyko alergii, cukrzycy typu I i nadciśnienia w wieku dorosłym, a u matki wystąpienia depresji poporodowej.

Jak rozpocząć suplementację w ciąży?

Do suplementacji w ciąży należy dobrze się przygotować. Trzeba pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar każdego ze składników może zaszkodzić. Już w okresie planowania ciąży warto porozmawiać ze swoim ginekologiem o ewentualnym włączeniu do diety dodatkowych suplementów. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie dawki tak, by nie przekroczyć bezpiecznej granicy i cały proces przebiegał z korzyścią zarówno dla dziecka jak i przyszłej mamy. Wizytę do tego specjalisty zarezerwujemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów