- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czy dieta przed ciążą ma znaczenie?
W świadomym planowaniu ciąży niebagatelną rolę odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta. Sposób odżywiania wpływa nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale także - o czym przekonuje coraz większa ilość badań - na płodność. W takim razie co jeść, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie?
Dieta lekiem na niepłodność?
Problem niepłodności przybrał już charakter choroby cywilizacyjnej. Stres, natłok obowiązków, zanieczyszczenia powietrza i niewłaściwa dieta - wszystkie te czynniki mogą wpływać na coraz powszechniejszy problem z zajściem w ciążę. Szczególnie narażone są kobiety z nieodpowiednią masą ciała - zarówno z niedowagą, jak nadwagą i otyłością. U tych pierwszych z powodu zbyt małej zawartości tkanki tłuszczowej spada stężenie żeńskich hormonów płciowych, zanika jajeczkowanie i miesiączka. Z kolei u drugich pojawiają się cykle bezowulacyjne. Dlatego na początku walki z bezpłodnością warto zadbać o swoją dietę i zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Porozmawiaj o swoich planach zajścia w ciążę ze swoim ginekologiem - pomoże Ci jak najlepiej przygotować się do tego okresu. Z kolei jeśli prowadzisz dietę eliminacyjną lub nie jesteś pewna czy Twoja dieta jest prawidłowa skonsultuj się z dietetykiem - specjalistą od odżywiania.
Planujesz ciążę? Odżywiaj się zdrowo!
Jedz regularnie
Złota zasada dobrego odżywiania bazuje na 5 posiłkach dziennie: 3 głównych i 2 mniejszych, jedzonych w równych odstępach czasu - najlepiej nie rzadziej niż 3-4 godziny. Jest to bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniego metabolizmu, zapobiegania nagłym skokom poziomu cukru we krwi oraz napadom głodu. Dzięki wprowadzeniu do swojego jadłospisu systematyczności łatwiej będzie Ci zapanować nad swoją wagą i uniknąć nadmiarowych kilogramów. Jednak wspomniane 5 posiłków dziennie nie stanowi reguły. Jeśli Twój organizm domaga się większej lub mniejszej ilości posiłków w ciągu dnia, nic nie stoi na przeszkodzie. Każdy organizm jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby. Najważniejsze, aby posiłki spożywać o stałych porach.
Nie zapominaj o śniadaniu
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego nie wychodź bez niego z domu. Pamiętaj, że powinno być spożyte w pierwszej godzinie po przebudzeniu. To zastrzyk energii z samego rana, który pobudzi Twój metabolizm do pracy.
Zdrowo-kolorowo
Warzywa i owoce to prawdziwe bomby witaminowe i zgodnie z aktualną piramidą żywieniową powinny stanowić podstawę diety. Odpowiednia podaż witamin jest bardzo ważna dla przyszłej mamy - zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, zapobiega niedokrwistościom. Szczególną rolę w okresie przedkoncepcyjnym przypisuje się witaminie B6 i B12, które pozytywnie wpływają na produkcję hormonów płciowych i zwiększają szanse na zapłodnienie.
Unikaj tłuszczów trans
Spożywanie dużej ilości tłuszczów trans zwiększa ryzyko bezpłodności u kobiet. Najlepiej całkowicie wyeliminować je ze swojej diety - ale nie będzie to łatwe, bo są obecne w wielu produktach, z czego możesz nie zdawać sobie sprawy. Dlatego robiąc zakupy dokładnie czytaj etykiety z informacją o składzie. Tłuszcze trans są tanie i bardzo powszechnie używane przez producentów żywności. Znajdziesz je w składzie margaryn, żywność typu “fast food”, produktów w proszku, słodyczy.
Zwróć uwagę na kwasy omega-3
W przeciwieństwie do tłuszczów trans - nazwanych złymi tłuszczami - spożywanie niedostatecznej ilości tych dobrych, także niekorzystnie wpływa na płodność. Zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w kwasy omega-3, a zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA), którego źródłem są tłuste ryby takie jak makrela, łosoś, śledź, sardynki, a także orzechy włoskie, migdały, pestki dyni, olej rzepakowy i lniany.
Suplementuj kwas foliowy
Jego obecność jest konieczna do prawidłowego rozwoju łożyska i płodu. Zmniejsza szansę na poronienie, chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej, wadami serca, rozszczepem wargi i podniebienia. Jego suplementowanie warto rozpocząć już na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem.
Nie zapominaj o wodzie
Staraj się wypijać dziennie 1 l wody na każde 30 kg masy ciała. To ilość potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Postaw na dobrej jakości wody wysoko- i średniozmineralizowane - nie tylko nawodnią organizm, ale także dostarczą mu składników mineralnych.
Rzuć palenie
Palenie tytoniu stanowi przyczynę bezpłodności, a także zwiększa szanse na poronienie oraz ciążę pozamaciczną.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.