Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dolegliwości i zagrożenia w 3. trymestrze ciąży

2020-05-25 16:07
Dolegliwości i zagrożenia w 3. trymestrze ciąży

Ciąża to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzą bardzo intensywne zmiany. Prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni, na które składają się trzy trymestry - każdy trwający około trzech miesięcy. Ostatni, 3. trymestr to czas wyczekiwania na przyjście dziecka na świat. Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć kobiecie w trzecim trymestrze ciąży? Na jakie zagrożenia powinna szczególnie uważać przyszła mama?

Jak wygląda 3. trymestr ciąży?

Trzeci trymestr rozpoczyna się od 28. tygodnia i trwa aż do jej rozwiązania. Coraz bardziej rosnący brzuszek kobiety jest sygnałem, że termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Jest to również czas, w którym mogą pojawiać się, bądź nasilać, pewne dokuczliwe dolegliwości typowe dla ostatnich miesięcy ciąży. 

Nasilający się ból kręgosłupa

Nasilający się ból kręgosłupa jest jedną z bardziej odczuwalnych dolegliwości ciążowych. Kręgosłup ciężarnej jest bardziej narażony na obciążenie - to ze względu na powiększającą się macicę i rosnący brzuszek. Niektóre kobiety odczuwają ból bardziej, inne mniej. Najbardziej narażone na ból pleców są kobiety otyłe, wysokie oraz te mało aktywne fizycznie. Świetną formą radzenia sobie z bólem kręgosłupa jest regularny ruch. Joga, fitness dla kobiet ciężarnych oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia na kręgosłup pozwolą zmniejszyć bóle pleców. Kręgosłup może dać o sobie znać przy wykonaniu gwałtownych ruchów, dłuższym staniu w jednej pozycji, a także przy dźwiganiu, dlatego staraj się tego unikać.

Zgaga

Zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem pieczenia za mostkiem lub w gardle i występuje po spożyciu pewnym produktów spożywczych. Aby uniknąć zgagi należy wyeliminować z diety pewne produkty, które mogą ją nasilać. Owoce cytrusowe, napoje gazowane, tłuste posiłki, zbyt ostre przyprawy, zbyt gorące dania mogą zgagę wywołać lub ją nasilać. Spożywanie małych posiłków, ale za to częstych pozwala uniknąć zgagi. Natomiast jeśli objawy są bardzo dokuczliwe można skorzystać z bezpiecznych preparatów dostępnych w aptece.

Wzdęcia, zaparcia i hemoroidy

Zwiększający się ucisk na jelita może być przyczyną wystąpienia zaparć, wzdęć i hemoroidów. Choć zaparcia i wzdęcia to dość powszechny problem ciężarnych, istnieje kilka sposobów, aby je złagodzić:

  • wprowadzenie do diety błonnika pokarmowego (otręby, pieczywo razowe, kasze gruboziarniste);
  • picie 2-3 litrów płynów dziennie;
  • spożywanie warzyw i owoców;
  • rezygnacja ze słodyczy, czekolady, ciemnej herbaty;
  • odpowiednia, codzienna dawka ruchu.

Szczególnie dokuczliwym problemem mogą być hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Ich pojawienie może powodować ból i dyskomfort. Hemoroidy są dość powszechne u ciężarnych i warto zapobiegać ich występowaniu. Prawidłowa dieta, ruch oraz regularność wypróżnień pozwolą złagodzić dolegliwość. Hemoroidy nie są niebezpieczne dla płodu.  

Inne dolegliwości towarzyszące kobiecie w III trymestrze ciąży 

W trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się obrzęki - zarówno na kostkach, jak i dłoniach. Jest to całkiem naturalne i wynika z zatrzymania wody w organizmie. Aby zmniejszyć obrzęki zaleca się moczenie stóp w chłodnej wodzie, a także wypoczynek z uniesionymi do góry nogami. Trzeci trymestr Ciąży to czas, kiedy dziecko intensywnie rośnie, brzuszek staje się coraz większy i pojawiają się problemy ze snem, ponieważ kobiecie ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję do spania. Warto zaopatrzyć się wówczas w odpowiednią poduszkę (tzw. rogal), która ułatwi zmianę pozycji podczas snu. Zaleca się spanie na lewym boku. 

Zagrożenia w trzecim trymestrze ciąży

Trzeci, ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy coraz bardziej wyczekujemy dziecka. Jest to również okres, w którym musimy dbać o siebie i obserwować organizm. Wszelkiego rodzaju niepokojące sytuacje powinniśmy omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawienia z dróg rodnych, odejście wód płodowych jeszcze na długo przed terminem porodu, wszelkiego rodzaju upławy z pochwy wymagają kontaktu z ginekologiem. Aby zapobiegać stanom zagrożenia zaleca się częste wizyty u ginekologa, stosowanie się do zaleceń lekarskich a także wykonywanie wszelkich badań lekarskich.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów