Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kolposkopia - wskazania i przebieg badania. Jak się przygotować do kolposkopii?

2020-09-16 11:22
Kolposkopia - wskazania i przebieg badania.

Kolposkopia jest (obok cytologii) jednym z ważniejszych badań ginekologicznych. Jest nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym na wykrycie wszelkich patologicznych zmian w dolnej części układu rozrodczego kobiety. Jakie są wskazania do badania oraz jak przebiega samo badanie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Kolposkopia – co to za badanie?

Kolposkopia jest badaniem, które polega na dokładnym obejrzeniu szyjki macicy (jej dolnej części) oraz pochwy i sromu. Ma to na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz trwa krótko – do ok. 15 min. Badanie może zostać zlecone przez ginekologa u pacjentki w każdym wieku. Także ciąża oraz karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do wykonania kolposkopii.

Wskazania do kolposkopii

Ginekolog zaleca kolposkopię najczęściej w momencie, gdy pacjentka ma nieprawidłowy wynik badania cytologicznego. Także zmiany chorobowe w obrębie pochwy, zmiany polipowate szyjki macicy, plamienia kontaktowe czy nasilone stany zapalne, mogą być wskazaniem do badania. Kolposkopia pozwala również stwierdzić obecność wirusa HPV –  wirusa brodawczaka ludzkiego, który bywa potencjalną przyczną raka szyjki macicy. Na badanie kierowane są kobiety również w celach kontrolnych (po wcześniej przeprowadzonej kolposkopii czy po operacji narządów rodnych przeprowadzonej ze względu na nowotwór). Kolposkopia pozwala także określić, czy mamy do czynienia z bakteryjnym, grzybiczym czy pasożytniczym zakażeniem dróg rodnych.

Jak przebiega kolposkopia?

Przed kolposkopią bardzo często wykonuje się cytologię – dla zwiększenia czułości badania. Samo badanie jest krótkie oraz mało skomplikowane i jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Specjalista zakłada wziernik samotrzymający w celu uwidocznienia części pochwowej szyjki macicy, a następnie zbliża urządzenie optyczne (kolposkop) do pochwy, by dokładnie obejrzeć nabłonek oraz naczynia krwionośne (w tym ich budowę i przejrzystość). Ginekolog bardzo dokładnie ogląda narządy płciowe kobiety i na podstawie wyglądu wydzieliny jest w stanie określić, czy jest ona prawidłowa, czy mamy do czynienia z infekcją: grzybiczą, bakteryjną lub pierwotniakową.

W kolejnym etapie kolposkopii ginekolog przemywa szyjkę macicy 0,9% roztworem soli fizjologicznej (w celu usunięcia śluzu pochwowego) i dokonuje drugiego oglądu. W trakcie badania wykonywana jest także próba octowa oraz jodowa, polegająca na przemyciu szyjki macicy 3% roztworem kwasu octowego oraz płynem Lugola. Ma to na celu wykrycie niewidocznych gołym okiem zmian, co pozwoli na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, jak i określenie lokalizacji ewentualnych zmian. 

Jeżeli podczas badania ginekolog zauważy coś niepokojącego, może pobrać wycinek (po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym) do badania histopatologicznego. Jeżeli podczas badania lekarz nie zdecydował się na biopsję, kobieta otrzymuje wynik bezpośrednio po zakończeniu badania, które trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących postępowania po kolposkopii, ponieważ jest ona nieinwazyjna i bezbolesna.

Jak się przygotować do kolposkopii?

Zaleca się wykonanie kolposkopii najlepiej między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. Należy jedynie pamiętać, by termin badania nie przypadł na czas krwawienia. Dodatkowo, na kilka dni przed badaniem, kobieta nie powinna dokonywać irygacji pochwy oraz współżyć seksualnie. Dzięki dostosowaniu się do tych zaleceń, wynik kolposkopii będzie miarodajny. Także przed badaniem powinno się poinformować swojego lekarza ginekologa o ewentualnym uczuleniu na jod i kwas octowy.   

W dniu badania pacjentka powinna przyjąć wszystkie stale przyjmowane leki, z wyjątkiem tych stosowanych dopochwowo. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do badania.

Kolposkopia – podsumowanie

Kolposkopia jest zabiegiem, który ma wiele zalet. Jest to badanie szybkie, niewymagające szczególnych przygotowań oraz niezwykle dokładne. Może być wykonane wielokrotnie u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet ciężarnych. 

Pamiętaj, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów, wizytę u ginekologa możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów