Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Mięśniaki macicy - czy mogą prowadzić do bezpłodności?

2020-01-22 11:00
Mięśniaki macicy - czy mogą prowadzić do bezpłodności?

Mięśniaki macicy są łagodnym nowotworem i bardzo rzadko przechodzą w nowotwory złośliwe - mięsaki. Problem może pojawić się u każdej kobiety, bez względu na wiek. Rozpoznanie mięśniaków macicy w młodym wieku nie wyklucza możliwość zostania mamą w późniejszym czasie. Wizyty u ginekologa, wczesna diagnostyka oraz liczne metody leczenia pozwalają na wczesne wykrycie zmian i dobranie odpowiedniej metody kontroli i leczenia. Czy mięśniaki dają jakieś objawy? Co powinno skłonić nas do wizyty u ginekologa? Czy mogą prowadzić do bezpłodności?

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są łagodnymi nowotworami, które wywodzącą się z tkanki mięśniowej gładkiej macicy - powstają w wyniku namnażania się komórek mięśnia macicy. Bardzo rzadko przechodzą w postać złośliwą, czyli mięsaka. 
W zależności od usytuowania możemy wyróżnić mięśniak:

  • podsurowicówkowy
  • śródścienny
  • podśluzówkowy.

Z kolei bardzo rzadko spotyka się inne postacie mięśniaka - szyjkowy i uszypułowany. Zmiany bardzo rzadko występują jako pojedyncze guzy - najczęściej są liczne i zróżnicowane pod względem wielkości czy lokalizacji, w postaci kulistych zmian o wielkości kilku milimetrów, a czasem rozrastają się dużych rozmiarów. Przyczyny ich powstania nie są jeszcze dokładnie poznane, jednak uważa się, że bardzo duży wpływ na ich pojawienie się ma wysoki poziom estrogenów w organizmie kobiety.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u ginekologa?

U niektórych kobiet mięśniaki mogą nie dawać żadnych szczególnych objawów, a u innych objawy mogą przybrać bardzo dokuczliwą formę. Dlatego tak bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa i regularne badanie się. Wczesne wykrycie zmian pozwala kontrolować przebieg choroby oraz nie dopuszczać do rozrostu mięśniaków.

Do częstych objawów mięśniaków zaliczamy:

  • bolesne krwawienia miesiączkowe
  • przedłużająca się miesiączka
  • obfite i długie krwawienia mogą prowadzić do anemii
  • bóle podbrzusza, silne skurcze macicy
  • bolesne współżycie płciowe
  • krwawienia między menstruacyjne
  • zakażenia dróg moczowych - rosnący mięśniak może uciskać moczowody, powodując zastój moczu i rozwój bakterii chorobotwórczych.

Mięśniaki mogą stać się również przyczyną niepłodności u kobiet, ponieważ utrudniają zagnieżdżenie się zarodka, oraz zwiększać prawdopodobieństwo poronień i przedwczesnych porodów. 

W przypadku wystąpienia powyższych objawów najlepiej zgłosić się do na wizytę do ginekologa. Wizytę można zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, wybierając wyzytę prywatną lub finansowaną przez NFZ.

Leczenie mięśniaków

Jeżeli mamy do czynienia z mięśniakami, które nie dają objawów bólowych, wtedy najczęściej nie ma konieczności ich usuwania. W takich przypadkach wystarczy poddawać się regularnej kontroli u swojego ginekologa. Jeżeli zmiany powiększą się, większy się ich ilość, bądź pojawią się inne objawy, wówczas lekarz może podjąć decyzję włączeniu odpowiedniego leczenia.

Mięśniaki a płodność kobiety

W momencie stwierdzenia mięśniaków macicy u kobiety, która jeszcze nie rodziła, a planuje macierzyństwo, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia - chirurgicznego bądź farmakologicznego. W zależności od umiejscowienia mięśniaka lekarz indywidualnie dobierze tę najlepszą. Jest to o tyle ważne, że mięśniaki mogą przyczynić się do problemów w staraniach o potomstwo - umiejscowione w okolicy jajowodów mogą doprowadzić do ich niedrożności, natomiast liczne mięśniaki podśluzówkowe mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka.

Mięśniaki macicy a rozwój ciąży

Często mięśniaki macicy nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Wiele ciężarnych kobiet dowiaduje się o ich istnieniu dopiero podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Wtedy bardzo ważne jest, aby pacjentka przebywała pod ścisłą kontrolą swojego lekarza. W czasie ciąży dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą doprowadzić do rozrostu zmian. Do tego mogą pojawić się częste i obfite krwawienia, czy przedwczesne skurcze, które mogą przyczynić się nawet do poronienia. Często u takich pacjentek lekarze zalecają poród przez cesarskie cięcie. Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży, a najwcześniej od 6. tygodnia po porodzie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów