- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wielomocz (poliuria) – przyczyny, objawy, leczenie
Zwiększenie dobowej objętości wydalanego moczu tzw. poliuria wiąże się z krępującym problemem częstych wizyt w toalecie. Występowanie wielomoczu może być objawem wielu poważnych chorób. Jakie są przyczyny oraz objawy poliurii? Czy w łatwy sposób można wyleczyć wielomocz?
Objawy wielomoczu
Wielomocz charakteryzuje się zwiększeniem ilości oddawanego moczu. Objętość przekraczające 2500 ml na dobę wskazywać może na poliurię. Jeżeli wraz ze wzrostem ilości przyjmowanych płynów zwiększa się ilość oddawanego moczu – jest to reakcja fizjologiczna. Nieprawidłowa sytuacja jest wówczas, gdy bez względu na ilość przyjętych płynów objętość wydalanego moczu jest zbyt duża. Prawidłowa ilość wydalanego moczu powinna wynosić od 2 do 2,5 l na dobę.
Umów się do urologa
Jakie są przyczyny występowania wielomoczu?
Najczęściej z poliurią mamy do czynienia w przypadku:
- cukrzycy (diureza osmotyczna),
- przyjmowania leków moczopędnych – diuretyków,
- ciąży,
- moczówki prostej,
- moczówki nerkowej,
- polidypsji psychogennej (moczówka rzekoma),
- ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek (upośledzenie zagęszczania moczu),
- niskiej temperatury,
- przebywania na dużych wysokościach,
- polidypsji – nadmiernego przyjmowania płynów.
Częste oddawanie moczu może być również związane z przyjmowaniem suplementów diety zawierające zioła moczopędne takie jak: liść brzozy brodawkowatej, pokrzywa, skrzyp polny, nawłoć, owoc jałowca, mniszek lekarski, czarny bez, pietruszka oraz lubczyk. Ponadto zbyt duża ilość kofeiny lub teiny może wpływać pobudzająco na układ moczowy. Ostre przyprawy, kwaśne napoje oraz alkohol sprzyjają zwiększeniu wydalaniu moczu z organizmu.
Wazopresyna – najważniejszy hormon gospodarki wodnej
W regulacji gospodarki wodnej w organizmie człowieka kluczową rolę odgrywa wazopresyna. Jest to hormon antydiuretyczny, produkowany w podwzgórzu, którego działanie polega na nasileniu wchłaniania zwrotnego wody z moczu pierwotnego, co prowadzi do ponownej filtracji i zagęszczenia uryny. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na odwodnienie. Nieprawidłowe wydzielanie lub zaburzenia wytwarzania wazopresyny prowadzą do niekontrolowanej utraty wody – moczówki prostej ośrodkowej (neurohormonalnej). Moczówka prosta nerkopochodna rozwija się w momencie braku wrażliwości cewek nerkowych na wazopresynę. Obie postaci choroby powiązane są z nadmiernym oddawaniem moczu.
Nocna poliuria – czym jest?
Poliuria nocna jest określana jako wydalanie w nocy objętości moczu przekraczającej 20% dobowej zbiórki moczu u osób młodych oraz 33% u osób powyżej 65. roku życia. Spowodowana jest głównie zmniejszeniem wydzielania wazopresyny w godzinach nocnych. Jest to uciążliwy problem, gdyż zamiast regenerującego snu spacerujemy często do toalety w celu oddania moczu.
Wielomocz w cukrzycy
W momencie niewyrównanej lub nieleczonej cukrzycy często mamy do czynienia z poliurią. Związane jest to z wysokim stężeniem glukozy w cewkach nerkowych. Dochodzi wówczas do wtórnego transportu biernego wody do cewki przez co ilość wydalanego moczu znacznie się zwiększa.
Jak zdiagnozować i jak leczyć wielomocz?
Aby skutecznie wyleczyć wielomocz należy zdiagnozować poprawnie jego przyczynę. W przypadku wzmożonego przyjmowania płynów, należy ograniczyć ich podaż. Jeżeli problem jest głębszy niezbędne będą badania, dzięki którym precyzyjnie można określić gdzie znajduje się przyczyna. Przy podejrzeniu moczówki prostej wykonuje się test odwodnieniowy. Polega on na pobraniu moczu od pacjenta, a następnie określeniu ciężaru właściwego uryny – ciężar właściwy moczu powinien wzrosnąć. W przypadku niedoboru wazopresyny nie dojdzie do zwiększenia ciężaru właściwego, a mocz nie zostanie zagęszczony.
Gospodarka wodna jest ściśle powiązana z równowagą elektrolitową – głównie sodowo-potasową. Gdy zauważymy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego koniecznie skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym.. Żadnego problemu zdrowotnego nie należy lekceważyć tym bardziej tak uciążliwego jak wielomocz.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.