Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) – skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn?

2020-03-24 10:16
Wazektomia - skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn?

Wazektomia to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji wśród mężczyzn. Zabieg ten przeprowadza się na całym świecie już od wielu, wielu lat, a pomimo to wciąż pozostaje wokół niego cały szereg pytań związanych przede wszystkim z jego skutecznością, ewentualnymi komplikacjami, możliwością odwrotu czy najbardziej odpowiednią techniką wykonywania. W jakich sytuacjach warto poddać się temu zabiegowi? Dla kogo wazektomia będzie najlepszą metodą antykoncepcji i czy jej wykonanie gwarantuje 100% ochronę przed posiadaniem dzieci?

Wazektomia – na czym to właściwie polega?

Wazektomia to chirurgiczna procedura przeprowadzana u mężczyzn, której celem jest zapobieganie posiadaniu potomstwa. Podczas zabiegu lekarz podcina i podwiązuje nasieniowody. Skutkiem takiego działania jest brak możliwości wydostania się nasienia na zewnątrz organizmu i połączenia się z komórką jajową, czyli zapłodnienia. Mężczyzna po przeprowadzonej wazektomii może osiągać wzwód i być w pełni aktywny seksualnie. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym. Najczęściej wykonuje go lekarz urolog w gabinecie lekarskim, bądź na sali operacyjnej. Istnieje wiele technik wykonywania wazektomii, jednak zasady i efekt końcowy każdej z nich pozostają takie same. Sam zabieg jest procedurą trwającą około 30 minut. Po jego wykonaniu należy powstrzymać się od współżycia do czasu zagojenia się ran tj. przez okres około 1-2 tygodni. Dodatkowo lekarze zalecają stosowanie dodatkowej, wspomagającej metody antykoncepcji przez około 4 miesiące, aż do momentu całkowitego „oczyszczenia” nasienia. Pewność tą można uzyskać poprzez wykonanie analizy potwierdzającej brak plemników w ejakulacie.

Dla kogo przeznaczona jest wazektomia?

Decyzja o poddaniu się wazektomii musi być dokładnie przeanalizowana i przemyślana. Powodem do jej wykonania nie powinna być trudna sytuacja finansowa, chwilowa zachcianka, choroba czy brak chęci posiadania potomstwa w danym momencie. Należy pamiętać, że ponowne przywrócenie drożności nasieniowodów jest praktycznie nieodwracalne, a ponadto sam zabieg jest skomplikowany, bardzo kosztowny i nie dający gwarancji powodzenia.

Wazektomia może okazać się skutecznym rozwiązaniem przede wszystkim dla par, u których ciąża stanowi zagrożenie życia dla partnerki, bądź w przypadku występowania w rodzinie ciężkiej choroby genetycznej.

WAŻNE!

Każdy powód, przez który rozważany jest zabieg wazektomii, powinien być skonsultowany i dokładnie omówiony z urologiem!

Umów wizytę u urologa

Wazektomia i jej skuteczność

Wazektomia to obecnie jedna z najbardziej niezawodnych, dostępnych metod antykoncepcji, a jej skuteczność jest uzależniona od czasu, jaki upłynął od momentu wykonania zabiegu.

Ważne jest, aby pamiętać, że pomimo, iż uważa się tą metodę za niezwykle efektywną, to jak każdy inny zabieg chirurgiczny, nie gwarantuje 100% skuteczności, a ostrzeganie par przed niepowodzeniem wazektomii stanowi jedną z podstawowych zasad całej procedury!

Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wazektomii może prowadzić do rekanalizacji, czyli ponownego  pojawienia się ruchomych plemników w nasieniu. Może dojść do tego zaraz po wazektomii lub nawet kilka lat później.

Wazektomia a możliwość wystąpienia powikłań

Wazektomia, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, może nieść za sobą pewne ryzyko powikłań. Jego wykonanie jest stosunkowo bezpieczne, a możliwość pojawienia się komplikacji to zaledwie kilka procent szans. Częstość ich występowania może w dużej mierze zależeć od techniki chirurgicznej, doświadczenia lekarza oraz liczby wazektomii rocznie przez niego wykonywanych.

Do wczesnych powikłań pooperacyjnych zaliczamy krwawienia, krwiaki w miejscu wykonania operacji, infekcje oraz ostre zapalenie najądrza, które może skończyć się nawet koniecznością hospitalizacji. Do komplikacji długotrwałych wazektomii należy również zespół przewlekłego niezakaźnego bólu najądrzy o zmiennym nasileniu. Może on wystąpić nawet u 13-25% pacjentów. 

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów