Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból jąder - co może oznaczać? Jakie są jego przyczyny?

2019-12-02 15:21
Ból jąder - co może oznaczać?

Ból jądra mieć różne przyczyny. Jest on niepokojącym objawem, z którym każdy mężczyzna jak najszybciej powinien zwrócić się do lekarza, ponieważ może być zwiastunem poważnych dolegliwości. Jakie są przyczyny bólu jądra? Co robić w momencie wystąpienia silnego bólu jąder?

Ból jądra - co może oznaczać?

Jądra znajdują się w worku mosznowym. U zdrowego mężczyzny odpowiadają za produkcję testosteronu oraz plemników. Ból jąder może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku. I w żadnym wypadku nie można go ignorować. 

Ból jądra - czy to prawego lub lewego, może zwiastować poważne choroby w tym:

  • skręt jądra
  • zapalenie najądrzy
  • żylaki powrózka nasiennego
  • przepuklinę pachwinową, mosznowa
  • kamicę dróg moczowych
  • nowotwór jądra.

Ból jądra może pojawić się także w konsekwencji urazu w okolicach krocza, zwykłego uderzenia lub wynikać z ucisku jądra przez dłuższy czas i zaburzenia jego ukrwienia, np. przy długiej jeździe na rowerze ze źle dopasowanym siodełkiem lub może być wynikiem noszenia zbyt ciasnej bielizny.

Każdy ból stanowi dla nas informację, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i dlatego nie powinniśmy go ignorować - więc nie zwlekajmy z wizytą u lekarza rodzinnego lub urologa. Najbliższy termin u specjalisty zarezerwujemy on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Skręt jądra

Wymaga natychmiastowej interwencji chirurga! Objawia się nagłym silnym bólem, promieniującym aż do pachwiny, obrzękiem i zaczerwienieniem. Długo utrzymujący się skręt jądra prowadzi do niedotlenienia tkanek i martwicy, konsekwencją której może być konieczność chirurgicznego usunięcia jądra.

Skręt jądra częściej występuje u dzieci niż u dorosłych mężczyzn. Temat jest szczególnie krępujący w grupie nastolatków, którzy wolą nie mówić o swoim problemie. Dlatego bardzo ważne jest by rodzic pozostawał czujny na wszystkie skargi bólowe dziecka dotyczące jąder.

Zapalenie jądra, zapalenie najądrza LekarzeBezKolejki.pl

Umów wizytę u urologa

Zapalenie jądra, zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza może być spowodowane przez różne drobnoustroje. Najczęściej ma podłoże bakteryjne i jest powikłaniem zakażenia układu moczowego. Ta postać zapalenia najczęściej występuje u starszych mężczyzn. Inną przyczyną zapalenia najądrza są choroby przenoszone drogą płciową, jak chlamydioza czy rzeżączka. Zabiegi urologiczne, zakażenia wirusowe również mogą być przyczyną wystąpienia zapalenia.

Z kolei zapalenie jądra rozwija się najczęściej jako powikłanie zapalenia najądrza. Objawami jakie najczęściej towarzyszą zapaleniu najądrza i jądra są obrzęk moszny, zaczerwienienie, bolesność. Mogą występować objawy charakterystyczne dla zapalenia układu moczowego tj. parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu. Może również pojawić się gorączka, ból głowy i złe samopoczucie. 

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek objawu najlepiej jest się zgłosić do lekarza rodzinnego, który postawi odpowiednią diagnozę oraz wdroży odpowiedni schemat leczenia.

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyną żylaków powrózka nasiennego są poszerzone żyły sploty wiciowego, które zbierają krew z jąder. Przypadłość ta objawia się silnym bólem, który pojawia się po np. aktywności fizycznej. Nieleczona może prowadzić do niepłodności. Żylaki powrózka nasiennego, które zwykle występują po lewej stronie, leczy się operacyjnie poprzez podwiązanie żyły jądrowej.

Przepuklina pachwinowa, mosznowa

Panowie mogą odczuwać uciążliwy ból w okolicach pachwiny promieniujący aż do moszny, zwłaszcza podczas intensywnych ćwiczeń czy napadów kaszlu. Przepuklinę najczęściej leczy się operacyjnie.

Kamica dróg moczowych

Panowie skarżący się na silny ból, powinni zostać zbadani pod kątem kamicy dróg moczowych. Dlaczego? Ponieważ silny ból jądra może być spowodowany wydalaniem drobnych złogów. Dodatkowo stwierdza się również silne parcie na mocz w wyniku przesuwania się kamienia w moczowodzie w kierunku pęcherza. 

Nowotwór jądra

Jeden z częstych nowotworów u mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Nowotwór jądra na samym początku nie daje objawów bólowych. Najczęściej powiększone jądro jest cięższe i twarde. Wczesne wykrycie, poprzez badanie palcami pozwala na całkowite wyleczenie. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów nie należy zwlekać z wizytą u urologa! Nie czekajmy aż jądro zacznie boleć!

Pamiętajmy, ból jądra może mieć różne przyczyny dlatego tak bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę, co pozwoli nam wówczas uniknąć przykrych konsekwencji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów