Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Sposoby na poprawę erekcji

2024-02-26 16:01
Zmartwiony zaburzeniami erekcji mężczyzna siedzi na skraju łóżka.

Zaburzenie erekcji zazwyczaj dotyka mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia. Może ono być spowodowane przez różne czynniki; zarówno niezdrowy tryb życia, jak i poważniejsze choroby. W zależności od przyczyny istnieją różne sposoby na poprawę erekcji.

Najczęstsze przyczyny braku erekcji

O problemach z erekcją mówimy, gdy pomimo stymulacji i podniecenia nie dochodzi do wzwodu lub, gdy erekcja występuje, ale niewystarczająco długo. Jakie sa główne przyczyny problemów ze wzwodem?

Niektóre choroby

Brak wzwodu u niektórych mężczyzn jest efektem chorób lub schorzeń. Zaliczamy do nich: cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, przewlekłą chorobę nerek, choroby sercowo-naczyniowe, chorobę Peyroniego, stwardnienie rozsiane, urazy wynikające z leczenia raka prostaty czy mechaniczne urazy prącia.

Przyjmowane leki

Działaniem niepożądanym niektórych leków są zaburzenia erekcji. Należą do nich: leki na nadciśnienie, leki moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, leki na chorobę Parkinsona i opioidowe leki przeciwbólowe. Jeśli pacjent doświadcza problemów z erekcją, spowodowaną wcześniej wspomnianymi lekami, może udać się po pomoc do lekarza w celu dobrania preparatu, który nie spowoduje negatywnych skutków w postaci braku wzwodu.

Używki i niezdrowy styl życia

Stosowanie wyrobów tytoniowych, narkotyków np. marihuany, a także spożywanie alkoholu u wielu mężczyzn powoduje zaburzenia erekcji. Dodatkowo brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, a w konsekwencji nadwaga, mogą przyczynić się do problemów z erekcją. Ważne jest, aby wziąć te czynniki pod uwagę i ograniczyć je w możliwie jak największym stopniu.

Problemy psychologiczne

Niektóre stany psychologiczne, takie jak depresja, nerwica, smutek, niepokój, a także stres, zakłócają codziennie funkcjonowanie. Dotyczy to też wzwodu. Innymi przyczynami są niska samoocena i różnego pochodzenia obawy dotyczące stosunku. Jeśli podejrzewamy u siebie, któreś z wyżej wymienionych przypadłości, warto zwrócić się do psychologa, seksuologa lub lekarza internisty, który może skierować do psychiatry. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Umów termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jak poprawić erekcję?

Jeśli zaburzenia erekcji nie wynikają z przyjmowanych stale leków, istnieje kilka sposobów na jej poprawę. Przede wszystkim zaleca się zmianę stylu życia. Pod tym pojęciem rozumiemy: stosowaną dietę, ograniczenie spożycia alkoholu i wyrobów tytoniowych, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, rozmowę z partnerem na temat obaw i potrzeb podczas stosunku, a także picie odpowiedniej ilości wody i zadbanie o higienę snu. 

Jeśli żaden z wymienionych wyżej sposobów nie pomoże, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, takie jak sildenafil czy tadalafil. Przed ich przyjęciem należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia wywiadu, a także dobrania odpowiedniego preparatu i dawki.

W poważniejszych przypadkach, gdy farmakoterapia nie jest skuteczna, lekarz może zlecić przeprowadzenie operacji odbudowującej tętnicę, aby zwiększyć przepływ krwi do prącia. Alternatywną metodą jest stosowanie urządzenia próżniowego, które poprzez wciągnięcie krwi do prącia spowoduje erekcję. 

Problem ze wzwodem - jaki lekarz? 

Jeśli pacjent zauważy u siebie problemy ze wzwodem, to powinien zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu zleci badania krwi i moczu, celem wykluczenia cukrzycy lub chorób dróg moczowych. Dodatkowo skieruje pacjenta do specjalisty, którym jest urolog lub androlog. Lekarz ten przeprowadzi badania pod kątem powiększonej prostaty, raka, a także innych schorzeń powodujących zaburzenia erekcji.

Sposoby na wzmocnienie erekcji

Istnieje kilka naturalnych sposobów na poprawę wzwodu. Zaliczamy do nich ćwiczenia mięśni kegla, suplementację witaminami z grupy B, witaminą E, cynkiem, argininą i selenem. Dodatkowo istotna jest dieta bogata w warzywa, owoce, ryby, a także produkty pełnoziarniste. Należy unikać tłustych i słonych potraw typu fast food, które przyczyniają się do zaburzeń erekcji. 

Do naturalnych produktów zaliczamy takie surowce roślinne jak: imbir, korzeń lubczyka, ziele Damiana czy korzeń eleuterokoka kolczastego

Bibliografia:

  1. Symptoms & Causes of Erectile Dysfunction. (2017). National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Dostępne na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/symptoms-causes (Dostęp 27.11.23)
  2. Rew, K. T., & Heidelbaugh, J. J. (2016). Erectile Dysfunction. American family physician, 94(10), 820–827

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów