- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Impotencja (zaburzenia erekcji) - najczęstsze przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zaburzenia erekcji należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. U około 3-17% mężczyzn do 50. roku życia stwierdza się problem impotencji. Jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy zaburzenia erekcji? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie impotencji?
Impotencja – co to jest?
Impotencja, znana również jako zaburzenia erekcji jest częstym problemem dotykającym mężczyzn. Polega na niemożności uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Jest to dość powszechne zjawisko szczególnie u mężczyzn w starszym wieku, choć może pojawić się także u młodszych mężczyzn. Do podstawowych objawów impotencji zalicza się niemożność uzyskania oraz utrzymania erekcji podczas trwania stosunku płciowego, a także zmniejszenie jej intensywności. Objawy impotencji mogą wpływać na jakość życia, a także na relacje z partnerem/partnerką. Dlatego, jeśli pojawią się pierwsze niepokojące sygnały, należy udać się do lekarza urologa lub androloga, który pomoże w ustaleniu przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Umów się na wizytę u lekarza rodzinnego
Przyczyny impotencji
Przyczyny impotencji są różne i mogą obejmować zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Wśród przyczyn fizycznych można wyróżnić m. in. choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby neurologiczne i hormonalne. Do innych czynników wywołujących impotencję należą:
1. Czynniki predysponujące:
- ograniczenia wychowawcze;
- wcześniejsze doświadczenia seksualne powodujące uraz psychoseksualny;
- typ osobowości związany z ograniczeniem zachowań socjalnych;
- zakłócone związki rodzinne;
- niedostateczna wiedza o sprawach seksualnych.
2. Czynniki przyspieszające:
- reakcja na przyczyny organiczne;
- zaburzenia kontaktu u partnerki;
- traumatyczne doświadczenia seksualne;
- depresja i niepokój psychiczny;
- duża różnica wieku u partnerów;
- oczekiwania niemające motywacji.
3. Czynniki utrwalające:
- poczucie winy;
- niepokój związany z przewidywaniem niepowodzenia;
- utrata atrakcyjności pomiędzy partnerami;
- obniżone poczucie własnej wartości;
- zaburzenia psychiczne.
Czynniki takie jak palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy narkotyków, a także niezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej, również mogą przyczynić się do impotencji.
Diagnostyka impotencji
Diagnostyka zaburzeń erekcji rozpoczyna się od wywiadu, dzięki czemu lekarz może ustalić, czy impotencja ma przyczyny organiczne, czy psychogenne. Podczas badania fizykalnego lekarz ocenia stan układu krążenia oraz układu płciowego. Specjalista będzie mógł zlecić badania laboratoryjne, takie jak badania poziomu cukru, cholesterolu, hormonów oraz morfologii krwi. Podczas podejrzenia przyczyn psychogennych, lekarz może skierować pacjenta na badania psychologiczne. W niektórych przypadkach może zostać wykonane badanie obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Po wykonaniu diagnostyki lekarz będzie mógł określić przyczynę zaburzeń erekcji i zaproponować odpowiednie leczenie.
Jak leczyć impotencję?
Leczenie impotencji zależy od przyczyny. W przypadku przyczyn fizycznych często konieczne jest leczenie choroby podstawowej, zmiana stylu życia, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. W przypadku przyczyn psychicznych pomocne mogą być terapie psychologiczne oraz farmakoterapia. Terapia może mieć charakter grupowy, indywidualny, a także w formie terapii par. Ważne jest także podejmowanie działań profilaktycznych, takich jak utrzymywanie zdrowego stylu życia, regularne badanie lekarskie oraz unikanie czynników ryzyka do których zaliczamy m. in. palenie tytoniu oraz nadmierną konsumpcję alkoholu. W większości przypadków impotencja jest odwracalna i może być skutecznie leczona. U pacjentów doświadczających zaburzeń erekcji w wyniku pourazowej dysfunkcji tętniczej stosuje się chirurgiczną rewaskularyzację prącia. W przypadku pacjentów o zaburzeniach hormonalnych podaje się testosteron, jednak pod warunkiem wykluczenia endokrynnego funkcji jąder. Warto podkreślić, że szybka diagnoza i odpowiednie leczenie zaburzeń erekcji zwiększają szanse na odwrócenie objawów i poprawę jakości życia.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Lew-Starowicz Z. (2005). Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska, Via Medica, 3,2, s. 60-61.
- Woroń J., Kostka-Trąbka E. (2005). Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków. Seksuologia Polska, Via Medica, 3,1, s. 18-20.
- Gołubiński a., i in.(2003). Badania doplerowskie w diagnostyce zaburzeń erekcji. Via Medica, s. 39-41.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.