Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Obrzezanie – co to i jak przebiega? Dlaczego wykonuje się obrzezanie i czy jest bezpieczne?

Obrzezanie jest najczęściej wykonywanym zabiegiem na świecie, dotyczy aż 30% mężczyzn. Przeprowadza się je ze względów społecznych, głównie religijnych oraz medycznych. Na czym właściwie polega obrzezanie? I czy jest to bezpieczny zabieg?

Mężczyzna w gabinecie lekarskim, rozmawia z urologiem na temat obrzezania.

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie inaczej nazywane jest cyrkumcyzją. Jest zabiegiem polegającym na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka, czyli fałdu skórnego pokrywającego żołądź prącia.

Umów się do lekarza rodzinnego

Dlaczego wykonuje się obrzezanie?

Względy kulturowe, głównie religijne wciąż są najczęstszym powodem wykonywania obrzezania. Wyznawcy judaizmu przeprowadzają ten zabieg w ósmym dniu życia chłopca, wyznawcy islamu u nastolatków. Jednak obrzezanie wykonuje się również ze względów medycznych, estetycznych i higienicznych. 

Najczęstsze wskazania medyczne do wykonania obrzezania to:

  • stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego odprowadzenie poniżej żołędzi;
  • podejrzenie zmian nowotworowych napletka;
  • utrzymujący się obrzęk limfatyczny prącia;
  • nawrotowy załupek, gdy nie można sprowadzić na żołądź wcześniej;
  • odprowadzenie napletka – wywołuje to ucisk i może prowadzić do martwicy żołędzi;
  • ostre, nawracające zapalenia napletka i/lub żołędzi;
  • częste zapalenia dróg moczowych.

Obrzezanie ma również duże znaczenie w profilaktyce chorób wirusowych przenoszonych drogą płciową. Zmniejsza ryzyko zakażenia HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), który jest jedna z przyczyn nowotworów szyjki macicy u partnerek seksualnych. Obniża też ryzyko infekcji HSV-2, czyli wirusem opryszczki narządów płciowych. Zabieg obrzezania zmniejsza częstotliwość zakażeń wirusem HIV. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obrzezanie jako element profilaktyki HIV w rejonach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie tego wirusa.

Jak przeprowadza się obrzezanie?

Jest to zabieg operacyjny przeprowadzany najczęściej w znieczuleniu miejscowym - przewodowym. Środek znieczulający podaje się u podstawy prącia, po kilkunastu minutach dochodzi do całkowitego znieczulenia i lekarz może usunąć napletek. Pacjent zachowuje przytomność i nie jest wymagana obecność anestezjologa. Czasami występuje konieczność znieczulenia ogólnego, ale o tym decyduje lekarz. Zabieg ten może przeprowadzić urolog, chirurg lub chirurg plastyk. Obrzezanie przeprowadza się używając skalpela, metodą elektrokoagulacji lub z wykorzystaniem lasera. Najczęściej wykonuje się ten zabieg w ramach jednodniowej procedury, a pacjent przechodzi rekonwalescencję w domu. Ranę po usunięciu napletka zszywa się za pomocą szwów rozpuszczalnych. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza czy rana dobrze się goi. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Metody obrzezania.

Obrzezanie dzielimy na częściowe lub całkowite w zależności od ilości usuniętego napletka. Określa się je jako:

  • loose – usunięcie krótkiego odcinka, po zabiegu napletek częściowo przykrywa żołądź w stanie spoczynku,
  • tight – rozległe usunięcie napletka, żołądź prącia jest całkowicie odsłonięta.

Ze względu na miejsce wykonywanego cięcia skóry prącia wyróżniamy obrzezanie typu:

  • high – daleko od żołędzi,
  • low – nacięcie blisko korony żołędzi.

Czy obrzezanie jest bezpieczne?

Obrzezanie jeśli jest przeprowadzane przez lekarza, w sterylnych warunkach, z użyciem przeznaczonych do tego narzędzi chirurgicznych jest zabiegiem bezpiecznym i rzadko dochodzi do powikłań. Mogą pojawić się niewielkie krwawienia, krwiaki czy zakażenia rany, które można skutecznie leczy.

Czy obrzezanie jest bolesne?

Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu. Po obrzezaniu lekarz zaleca odpowiednie środki przeciwbólowe, najczęściej stosuje się paracetamol lub ibuprofen. Może pojawić się obrzęk lub krwiak w miejscu wykonanego zabiegu, które stopniowo ustępują, zwykle w ciągu 2 tygodni. 

Jakie są zalecenia dla pacjenta po zabiegu obrzezania?

Pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Ważna jest odpowiednia higiena, przemywanie rany, unikanie gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego. Przez okres 4 tygodni pacjent powinien powstrzymać się przed wszelką aktywnością seksualną. 

Czy obrzezanie jest legalne?

Obrzezanie mężczyzn jest zabiegiem medycznym wykonywanym legalnie w szpitalach i prywatnych klinikach. Wątpliwości budzi przeprowadzanie obrzezania przez niewykwalifikowane osoby, przy użyciu niewłaściwych, brudnych narzędzi, co może prowadzić do groźnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Należy też pamiętać, że obrzezanie kobiet nie ma żadnego uzasadnienia medycznego i stanowi okaleczanie ciała, jest zakazane w większości krajów na świecie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Urologia

Więcej artykułów