Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka to pojęcie, które nie powinno być tajemnicze dla rodziców posiadających potomka płci męskiej. Ten termin medyczny jest jednak często błędnie interpretowany, ponieważ nie każdy wąski i nieodprowadzalny napletek jest stulejką. Czym charakteryzuje się patologiczne zwężenie? Jakie metody leczenia są najczęściej wykorzystywane?

Stulejka – co to jest?

Stulejka – czym jest?

Stulejka to patologiczne zwężenie ujścia napletka. Najczęściej, związane jest z jego zwłóknieniem i zbliznowaceniem, które są konsekwencją stanów zapalnych lub uszkodzeń mechanicznych i prowadzą do objawów klinicznych.

Najczęstsze objawy stulejki 

Do najczęstszych objawów stulejki należą: 

  • ból,
  • krwawienia,
  • miejscowy stan zapalny,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • zatrzymanie moczu.

Stulejka fizjologiczna a dojrzewanie napletka

U noworodka blaszka wewnętrzna napletka całkowicie przylega do żołędzi prącia. Odciągnięcie napletka niemożliwe jest u zdecydowanej większości chłopców, ponieważ nie mają oni żadnej przestrzeni podnapletkowej. Jednak wraz z upływem czasu napletek dojrzewa i poszerza się wtedy jego ujście. Przyczynia się do tego przede wszystkim złuszczanie nabłonka blaszki wewnętrznej, ale również występujące w okresie noworodkowym i niemowlęcym spontaniczne wzwody. Umożliwia to wytworzenie się powoli przestrzeni podnapletkowej. U większości 4 letnich chłopców napletek jest już całkowicie odprowadzalny.

Prawidłowa higiena chłopca – zapobiega stulejce?

Najprostszą formą prewencji wystąpienia problemów w okolicy intymnej chłopców jest codzienna higiena. Należy myć tę okolicę tym samym preparatem co resztę ciała. Trzeba pamiętać, aby był to łagodny środek myjący, przeznaczony dla dzieci. Sprawdzi się również dobrze znane od pokoleń szare mydło. Inne środki myjące mogą niepotrzebnie podrażniać delikatną skórę w tamtych obszarach. Podczas kąpieli można delikatnie naciągnąć napletek, ale tylko i wyłącznie do pierwszego oporu. Myjemy wtedy część, która się ukaże. Zawsze trzeba pamiętać o ponownym naciągnięciu napletka. Nigdy nie należy go forsownie odciągać. Może to być dla chłopca nieprzyjemne, a wręcz bolesne. Może również spowodować pęknięcia, których konsekwencją będzie bliznowacenie i powstawanie stulejki.

Postępowanie przy stulejce w 3 krokach

Ewentualna interwencja powinna być zalecona przez lekarza pediatrę, chirurga dziecięcego lub urologa. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez stronę LekarzeBezKolejek.pl

Pierwszy krok – odciąganie napletka

Najlepiej robić to po kąpieli, ponieważ skóra jest wtedy bardziej miękka i podatna na rozciąganie. Najważniejszą zasadą jest, aby odciągać napletek tylko tyle, ile jest to możliwe i nie robić tego na siłę! Taki odciągnięty napletek trzeba posmarować tłustą maścią np. wazeliną. To postępowanie wynika z tego, że po kąpieli zazwyczaj udaje się odciągnąć napletek bardziej niż udałoby się to na sucho. Niestety może to powodować mikrouszkodzenia, które nie będą widoczne dla rodzica ani możliwe do wyczucia u dziecka, ale ich ponowne naciągnięcie spowoduje ich powtórne sklejenie. Natomiast po zastosowaniu maści, blaszka wewnętrzna napletka będzie się ślizgać po żołędzi i spowoduje to, że za każdym razem będzie można odciągnąć napletek trochę dalej. Efekty takiego postępowania można zaobserwować po około miesiącu. Komu jest to polecane?

  • przy łagodnych zwężeniach,
  • u najmłodszych chłopców,
  • przy zwężeniach fizjologicznych występujących u starszych chłopców.

Drugi krok – maści sterydowe 

Drugim krokiem, gdy dotychczasowe działania nie przynoszą rezultatów jest zastosowanie maści sterydowych. Sterydy działają miejscowo powodując ścieńczenie skóry i zwiększając elastyczność napletka. Najczęściej kurację stosuje się przez 1-2 miesiące, 2x dziennie lub 2x dziennie przez pierwszy miesiąc, a potem 1x dziennie przez drugi miesiąc. Maść należy nakładać cienką warstwą na delikatnie odciągnięty napletek, tylko w obrębie zwężonego ujścia. Skuteczność takiej terapii w wielu przypadkach jest zadowalająca i pozwala na rozwiązanie problemu. Jednak należy pamiętać, aby równolegle cały czas dbać o higienę i wykonywać krok pierwszy, czyli regularnie myć i odciągać napletek, ponieważ czasem po kuracji sterydowej dochodzi do ponownego zwężenia i cały cykl trzeba po kilku miesiącach powtórzyć.

Trzeci krok – leczenie chirurgiczne

Najczęściej wystarczają wcześniejsze metody i mali pacjenci ze stulejką rzadko są kierowani na zabieg operacyjny. Jednak gdy okaże się on konieczny, to może polegać na plastyce napletka lub jego usunięciu. Oczywiście o rodzaju zabiegu decyduje urolog lub chirurg dziecięcy. Operacją wykonuje się najwcześniej po 2. roku życia dziecka.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Urologia

Więcej artykułów