Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Częste oddawanie moczu - jakie mogą być przyczyny?

2019-07-31 14:11
Częste oddawanie moczu - jakie mogą być przyczyny?

Wielokrotne wizyty w toalecie rzadko bywają powodem niepokoju. To naturalne, że z toalety korzystamy częściej, gdy pijemy w ciągu dnia dużo wody lub stosujemy leki o działaniu moczopędnym. Jednak częstomocz może też być sygnałem, że w organizmie toczy się jakiś proces chorobowy. Kiedy częste oddawanie moczu powinno wzbudzić nasz niepokój?

Czym jest częstomocz?

U zdrowego człowieka dzienna ilość wydalanego moczu waha się od 600 do 2500 ml. Jego rzeczywista ilość to oczywiście kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, w tym diety, ilości spożywanych płynów, przyjmowanych leków, a także temperatury otoczenia. Jeśli więc w ciągu dnia pijemy dużo wody i innych napojów, częstsze wizyty w toalecie nie powinny być powodem do zmartwień.

O częstomoczu możemy mówić, gdy potrzeba mikcji zdarza się częściej niż 7-8 razy dziennie (częstomocz dzienny) i więcej niż 2 razy w ciągu nocy (częstomocz nocny, inaczej nykturia). Porcje moczu przeważne są skąpe, a parcie na pęcherz nie ustępuje mimo częstych wizyt w toalecie, co wyklucza, jako przyczynę, spożycie dużej ilości płynów. Jeżeli stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu, należy zgłosić się na konsultację do urologa, który przeprowadzi wywiad medyczny i zaleci odpowiednie badania. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie pacjenci mogą wybierać między terminami na NFZ lub prywatnymi.

Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej rozpoznawaną przyczyną wielokrotnych wizyt w toalecie są infekcje układu moczowego. Pacjenci dosyć szybko orientują się, gdzie leży problem, ponieważ objawy zakażenia układu moczowego są charakterystyczne i trudne do przeoczenia. Infekcji zwykle towarzyszy pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu oraz skąpe i bolesne mikcje. Jeżeli infekcja jest bardziej zaawansowana, może dawać ogólne objawy - złe samopoczucie, gorączkę, ból pleców. Mocz może mieć nieprzyjemny zapach, niejednokrotnie obecna jest w nim krew. Z takimi objawami najlepiej od razu zwrócić się do lekarza rodzinnego, który zleci badanie moczu oraz wdroży terapię farmakologiczną.

Infekcje układu moczowego to nie jedyna przyczyna częstego oddawania moczu. Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą się objawiać w ten sposób. Zalicza się do nich m.in.:

  • cukrzycę - poprzez częste oddawanie moczu organizm próbuje pozbyć się z organizmu nadmiaru glukozy. Częstomocz przy cukrzycy typu 1 oraz 2,
  • przepuklinie pęcherza moczowego - efektem są problemy z utrzymaniem moczu,
  • nadreaktywność pęcherza moczowego – przyczyną częstego oddawania moczu są zaburzenia funkcji mięśni pęcherza i ich nadmierna reaktywność na bodźce. Częstomoczowi towarzysz nietrzymanie moczu i mimowolne oddawanie moczu podczas snu,
  • kamicy moczowej - oprócz częstomoczu chory zmaga się z uciążliwymi bólami kolkowymi,
  • chlamydioza - przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. U kobiet może objawiać się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból i uczucie pieczenia w cewce moczowej.

Schorzeń, przy których dochodzi do częstomoczu jest więcej, dlatego nie należy bagatelizować tego objawy i omówić swoje obawy z lekarzem rodzinnym.

Czym jest częstomocz? LekarzeBezKolejki.pl

Umów wizytę u urologa

Częstomocz a leki

Jeżeli częste wizyty w toalecie zaczynają nas niepokoić, warto sprawdzić, jakie leki przyjmujemy. Część farmaceutyków zwiększa objętość wydalanego moczu, należą do nich preparaty stosowane w chorobach układu krążenia (leki hipotensyjne), marskości wątroby, czy schorzeniach układu moczowego.

Wielu pacjentów chętnie sięga po napary ziołowe. One również mogą być przyczyną wielomoczu. Takie działanie wykazuje ziele pokrzywy i skrzypu, a także napary na bazie owoców żurawiny. Właściwości diuretyczne ma także kawa, czarna herbata oraz inne napoje zawierające kofeinę.

Częste oddawanie moczu w ciąży

Wszystkie przyszłe mamy stykają się z problemem częstego oddawania moczu i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pierwsze objawy występują już około 6. tygodnia ciąży i utrzymują się do jej rozwiązania. Przyczyną częstomoczu u ciężarnych jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem ciąży coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy. Jeżeli częstszym wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie, może to wskazywać na infekcję dróg moczowych, co jest dosyć powszechnym zjawiskiem. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa.

Częstomocz u mężczyzn

U mężczyzn częstomocz przeważnie bywa objawem kłopotów z prostatą, na które narażone są osoby po 50. roku życia. Rozrastający się gruczoł krokowy zaczyna uciskać na cewkę moczową, czego efektem jest częstomocz oraz nykturia, a także kłopoty z rozpoczęciem mikcji. Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) dotyczy nawet połowy mężczyzn po pięćdziesiątce i blisko 90% mężczyzn, którzy ukończyli 80 lat.

Częstomocz może być objawem znacznie poważniejszego schorzenia - raka gruczołu krokowego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie wraz z wiekiem. Początkowe objawy podobne są do tych przy BPH, dlatego nie należy ich lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy omówić z urologiem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów