Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Witaminy z grupy B – jakie mają właściwości? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem wit. B?

2023-03-31 17:40
Słoiczek zawierający tabletki z witaminami z grupy B.

Witaminy są nieodłącznym elementem codziennego żywienia. Odpowiednia ich ilość zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór może mieć wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z grup witamin, jakie należy każdego dnia dostarczać do organizmu są witaminy z grupy B. Jakie właściwości posiadają? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B – właściwości

Witaminy z grupy B należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ich nadmiar nie kumuluje się w organizmie, a wydalany jest wraz z moczem. Witaminy z grupy B stanowią dużą grupę witamin, do której zaliczamy:

Do najważniejszych funkcji witamin należy ochrona przed wolnymi rodnikami, powstającymi na skutek zachodzących przemian metabolicznych. Konsekwencją niedoboru witamin jest rozwój chorób, w tym: cukrzycy, nowotworów, chorób układu pokarmowego oraz nerwowego. Prawidłowy poziom witamin z grupy B wspiera pracę mózgu - poprawia jego funkcje poznawcze, podnosi poziom energii witalnej oraz znosi skutki ogólnego zmęczenia. Odpowiada również za walkę z patogenami, wspierając pracę układu odpornościowego. Witamy te odpowiedzialne są również za zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Jakie produkty są najlepszym źródłem witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B występują w wielu produktach spożywanych na co dzień. Duże ilości witamin z grupy B występują w: orzechach, pestkach, warzywach kapustnych, strączkach, nabiale, zbożach, drożdżach, jajach, mięsie oraz podrobach i rybach. Jeśli nasza codzienna dieta jest uboga w produkty będące naturalnym źródłem tych witamin, warto po konsultacji z lekarzem rodzinnym wprowadzić suplementację zestawem witamin z grupy B. Dzięki temu dostarczymy do organizmu każdego dnia zalecaną dawkę witamin, przez co ich niedobór zostanie uzupełniony.

Czy nadmiar witamin z grupy B szkodzi?

Nadmiar witamin z grupy B wydalany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego ich nadmiar w organizmie jest mało prawdopodobny. Do sytuacji przedawkowania może dojść w momencie zażywania bardzo dużych dawek witamin z grupy B. Takie sytuacje mogą doprowadzić do:

  • obniżenia ciśnienia tętniczego;
  • rozdrażnienia;
  • nudności;
  • biegunek;
  • wahań nastroju;
  • wysypki.

Interakcje witamin z grupy B z antybiotykami

Antybiotyki należą do specyficznej grupy leków. Podczas kuracji antybiotykami, część dobroczynnej mikroflory jelitowej zostaje dezaktywowana. Wpływać to może na zmniejszone wchłanianie witamin z pożywienia. Jednocześnie należy pamiętać, że kuracje antybiotykami zazwyczaj trwają kilka dni, przez co na czas zażywania antybiotyków można zaprzestać stosowania suplementów diety zawierających duże dawki witamin z grupy B. Sporą ilość tych witamin dostarczymy do organizmu wraz z jedzeniem, a po zakończonym leczeniu i konsultacji z lekarzem rodzinnym, najprawdopodobniej będziemy mogli na nowo wrócić do suplementacji witaminy z grupy B.

Jak wygląda badanie poziomu witaminy B?

Badanie poziomu witamin z grupy B można wykonać w laboratorium analitycznym z pobranej próbki moczu. Takie badanie pozwala nam sprawdzić zawartość witamin z grupy B w organizmie i ocenić skalę niedoboru lub nadmiaru. Dzięki takiej diagnostyce możliwe jest również określenie poprawności metabolizmu witamin z grupy B.

Witaminy z grupy B stanowią bardzo obszerną grupę witamin, bez których homeostaza organizmu człowieka nie będzie odpowiednio zachowana. Odpowiednia ich podaż każdego dnia zabezpieczy nas przed niechcianymi skutkami ich niedoborów. Pamiętajmy, że przed wprowadzeniem dodatkowej suplementacji należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby zapobiec przedawkowaniu witamin. Zarówno niedobór jak i nadmiar witamin są szkodliwe dla organizmu, dlatego nadzór nad ich przyjmowaniem powinien mieć lekarz. 

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Gryszczyńska A. Witaminy z grupy B - naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy. Postępy Fitoterapii, 4: 229-238.
  2. Lizoń M., Bieżanowska-Kopeć R., Leszczyńska T., Bodziarczyk I. (2007). Zawartość witamin z grupy B w całodziennych racjach pokarmowych młodzieży gimnazjalnej. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6 (55), 343-351.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów