Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wirus HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) – badanie, zakażenie, objawy, leczenie

2021-07-09 14:58
Niebieskie tło. Na złączonych dłoniach leży wycięty z papieru model wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (w skrócie: WZW C) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HCV. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, ze względu na możliwość bezobjawowego nosicielstwa, można nie wiedzieć o zakażeniu i nieświadomie zarażać inne osoby. Do czego może prowadzić zakażenie wirusem HCV? Jak je wykryć i leczyć? Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniu?

Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby

Istnieją trzy typy wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby – HAV, HBV oraz HCV. Nietrudno się domyślić, iż wywołują one odpowiednio zapalenie wątroby typu A, typu B i typu C. W zależności od typu wirusa, który wywołuje chorobę, jej przebieg i powikłania mogą być różne.

W jaki sposób można zarazić się wirusem HCV?

Człowiek to jedyny gatunek stanowiący rezerwuar dla wirusa HCV. Jest on transmitowany poprzez krew, np. kontakt bezpośredni zranionej skóry z krwią osoby zakażonej lub pośrednio, m.in. poprzez niesterylne sprzęty medyczne, a także drogą płciową. Możliwe jest także zakażenie okołoporodowe.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – postać ostra i przewlekła

Bezpośrednio po zakażeniu i w okresie wylęgania wirusa mamy do czynienia z postacią ostrą choroby. Łagodny przebieg tej postaci warunkuje jej przejście w postać przewlekłą  – trudną do wykrycia i rozwijającą się długo, nawet latami. Postać przewlekła WZW C może prowadzić do poważnych powikłań i uszkodzenia wątroby.

Postać ostra WZW C

W porównaniu z pozostałymi typami wirusowego zapalenia wątroby, WZW typu C charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem. Już postać ostra może przebiegać bezobjawowo. Jeśli towarzyszą jej objawy, przypominają one pozostałe typy, tzn. występuje:

 • osłabienie i męczliwość,
 • bóle brzucha, wymioty, nudności,
 • bóle mięśniowe i stawowe,
 • niewielkie powiększenie wątroby,
 • ewentualna żółtaczka typu C – najczęściej widoczna poprzez ciemnienie moczu i rozjaśnienie stolca. 

Postać przewlekła i powikłania WZW C

Nieleczone zakażenie wirusem HCV przechodzi w postać przewlekłą. Następuje wygaszenie uchwytnych objawów, jednak proces zapalny i immunologiczny postępuje, doprowadzając do trwałych zmian martwiczo-zapalnych wątroby. W wyniku tych uszkodzeń rozwijają się poważne powikłania. Zaliczamy do nich m.in.:

 • marskość wątroby,
 • raka wątrobowokomórkowego,
 • wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • krioglobulinemię mieszaną.

Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

W celu rozpoznania WZW C, przeprowadza się badania krwi w laboratorium diagnostycznym. Można wykonać je prywatnie lub udać się do lekarza POZ w celu uzyskania skierowania.

Wizytę u wybranego lekarza można w łatwy i szybki sposób umówić z użyciem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Pierwszym badaniem, które wykonuje się profilaktycznie po narażeniu na czynniki ryzyka WZW C, jest badanie na obecność przeciwciał anty-HCV. Jeśli znajdują się we krwi, oznacza to, że nastąpił kontakt z wirusem, nie wiadomo jednak, czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem. Aby potwierdzić konieczność leczenia, potrzeba dalszej diagnostyki w postaci badań na obecność materiału genetycznego wirusa (RNA HCV). Sprawdza się także poziom ALT, a w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie biopsji.

Leczenie WZW C

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C wdrażane jest w momencie, kiedy mamy pewność, iż zakażenie powoduje zmiany zwłóknieniowe w wątrobie. Ponieważ istnieje możliwość bycia bezobjawowym nosicielem wirusa, może okazać się, że mimo potwierdzonego zakażenia nie ma zmian w komórkach wątroby, a poziom enzymów wątrobowych jest w normie. Wtedy wystarczy częste monitorowanie wskaźników wątrobowych. W przypadku zaobserwowania zmian chorobowych wątroby, wdraża się leczenie przeciwwirusowe (w przypadku WZW typu C najczęściej terapię bezinterferonową) skojarzone z leczeniem objawowym. Zlecenie farmakoterapii u pacjenta z WZW C zajmuje się zazwyczaj internista lub specjalista chorób zakaźnych.

Jeśli wirusowe zapalenie wątroby typu C wykryto późno i ma charakter przewlekły, a uszkodzenie wątroby jest znaczne, obok leczenia lekarz prowadzący może wprowadzić zalecenia dietetyczne.

Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby

Ponieważ wirusy HAV, HBV I HCV przenoszone są tymi samymi drogami (krew, droga płciowa i okołoporodowa), najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed zakażeniem każdym z nich jest eliminacja czynników ryzyka, takich jak:

 • kontakty seksualne bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, z częstą zmianą partnera,
 • akupunktura, zabiegi kosmetyczne, przekłuwanie ciała w gabinetach o wątpliwej reputacji, gdzie istnieje podejrzenie nieużywania jednorazowych lub sterylnych narzędzi,
 • przyjmowanie narkotyków dożylnych,
 • kontakt z krwią, np. poprzez zranienia w bójkach, kontuzje sportowe, udzielanie pierwszej pomocy bez rękawiczek i odpowiedniego zabezpieczenia.

Jeśli mimo wszystko nastąpiła któraś z powyższych sytuacji, pracujesz w ochronie zdrowia lub planujesz ciążę, należy profilaktycznie wykonać badanie na przeciwciała anty-HCV. 

Niestety, nie dysponujemy szczepionką na HCV. Można natomiast zaszczepić się przeciwko HBV.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów