- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wirus HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) – badanie, zakażenie, objawy, leczenie
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (w skrócie: WZW C) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HCV. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, ze względu na możliwość bezobjawowego nosicielstwa, można nie wiedzieć o zakażeniu i nieświadomie zarażać inne osoby. Do czego może prowadzić zakażenie wirusem HCV? Jak je wykryć i leczyć? Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniu?
Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby
Istnieją trzy typy wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby – HAV, HBV oraz HCV. Nietrudno się domyślić, iż wywołują one odpowiednio zapalenie wątroby typu A, typu B i typu C. W zależności od typu wirusa, który wywołuje chorobę, jej przebieg i powikłania mogą być różne.
W jaki sposób można zarazić się wirusem HCV?
Człowiek to jedyny gatunek stanowiący rezerwuar dla wirusa HCV. Jest on transmitowany poprzez krew, np. kontakt bezpośredni zranionej skóry z krwią osoby zakażonej lub pośrednio, m.in. poprzez niesterylne sprzęty medyczne, a także drogą płciową. Możliwe jest także zakażenie okołoporodowe.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – postać ostra i przewlekła
Bezpośrednio po zakażeniu i w okresie wylęgania wirusa mamy do czynienia z postacią ostrą choroby. Łagodny przebieg tej postaci warunkuje jej przejście w postać przewlekłą – trudną do wykrycia i rozwijającą się długo, nawet latami. Postać przewlekła WZW C może prowadzić do poważnych powikłań i uszkodzenia wątroby.
Postać ostra WZW C
W porównaniu z pozostałymi typami wirusowego zapalenia wątroby, WZW typu C charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem. Już postać ostra może przebiegać bezobjawowo. Jeśli towarzyszą jej objawy, przypominają one pozostałe typy, tzn. występuje:
- osłabienie i męczliwość,
- bóle brzucha, wymioty, nudności,
- bóle mięśniowe i stawowe,
- niewielkie powiększenie wątroby,
- ewentualna żółtaczka typu C – najczęściej widoczna poprzez ciemnienie moczu i rozjaśnienie stolca.
Postać przewlekła i powikłania WZW C
Nieleczone zakażenie wirusem HCV przechodzi w postać przewlekłą. Następuje wygaszenie uchwytnych objawów, jednak proces zapalny i immunologiczny postępuje, doprowadzając do trwałych zmian martwiczo-zapalnych wątroby. W wyniku tych uszkodzeń rozwijają się poważne powikłania. Zaliczamy do nich m.in.:
- marskość wątroby,
- raka wątrobowokomórkowego,
- wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek,
- krioglobulinemię mieszaną.
Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu C
W celu rozpoznania WZW C, przeprowadza się badania krwi w laboratorium diagnostycznym. Można wykonać je prywatnie lub udać się do lekarza POZ w celu uzyskania skierowania.
Wizytę u wybranego lekarza można w łatwy i szybki sposób umówić z użyciem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Pierwszym badaniem, które wykonuje się profilaktycznie po narażeniu na czynniki ryzyka WZW C, jest badanie na obecność przeciwciał anty-HCV. Jeśli znajdują się we krwi, oznacza to, że nastąpił kontakt z wirusem, nie wiadomo jednak, czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem. Aby potwierdzić konieczność leczenia, potrzeba dalszej diagnostyki w postaci badań na obecność materiału genetycznego wirusa (RNA HCV). Sprawdza się także poziom ALT, a w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie biopsji.
Leczenie WZW C
Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C wdrażane jest w momencie, kiedy mamy pewność, iż zakażenie powoduje zmiany zwłóknieniowe w wątrobie. Ponieważ istnieje możliwość bycia bezobjawowym nosicielem wirusa, może okazać się, że mimo potwierdzonego zakażenia nie ma zmian w komórkach wątroby, a poziom enzymów wątrobowych jest w normie. Wtedy wystarczy częste monitorowanie wskaźników wątrobowych. W przypadku zaobserwowania zmian chorobowych wątroby, wdraża się leczenie przeciwwirusowe (w przypadku WZW typu C najczęściej terapię bezinterferonową) skojarzone z leczeniem objawowym. Zlecenie farmakoterapii u pacjenta z WZW C zajmuje się zazwyczaj internista lub specjalista chorób zakaźnych.
Jeśli wirusowe zapalenie wątroby typu C wykryto późno i ma charakter przewlekły, a uszkodzenie wątroby jest znaczne, obok leczenia lekarz prowadzący może wprowadzić zalecenia dietetyczne.
Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby
Ponieważ wirusy HAV, HBV I HCV przenoszone są tymi samymi drogami (krew, droga płciowa i okołoporodowa), najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed zakażeniem każdym z nich jest eliminacja czynników ryzyka, takich jak:
- kontakty seksualne bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, z częstą zmianą partnera,
- akupunktura, zabiegi kosmetyczne, przekłuwanie ciała w gabinetach o wątpliwej reputacji, gdzie istnieje podejrzenie nieużywania jednorazowych lub sterylnych narzędzi,
- przyjmowanie narkotyków dożylnych,
- kontakt z krwią, np. poprzez zranienia w bójkach, kontuzje sportowe, udzielanie pierwszej pomocy bez rękawiczek i odpowiedniego zabezpieczenia.
Jeśli mimo wszystko nastąpiła któraś z powyższych sytuacji, pracujesz w ochronie zdrowia lub planujesz ciążę, należy profilaktycznie wykonać badanie na przeciwciała anty-HCV.
Niestety, nie dysponujemy szczepionką na HCV. Można natomiast zaszczepić się przeciwko HBV.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.