- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wątroba – funkcje, choroby. Jak dbać o wątrobę?
Wątroba to największy gruczoł trawienny, który znajduje się w nadbrzuszu. Ten miąższowy narząd ma masę około 1,5 kg i posiada czerwono-brunatną barwę. Jakie funkcje pełni wątroba? Jakie schorzenia wątroby możemy wyróżnić? Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tego narządu?
Funkcje wątroby
Do głównych zadań wątroby należy:
- wytwarzanie żółci i udział w trawieniu tłuszczów;
- metabolizm toksyn i leków;
- glukoneogeneza – synteza glukozy z aminokwasów i lipidów;
- synteza białek krwi – albumin, protrombiny, fibrynogenu;
- utlenianie aminokwasów i syntezy mocznika;
- utlenianie nukleotydów i synteza kwasu moczowego;
- wydalanie bilirubiny;
- magazynowanie glikogenu, żelaza, białka, witaminy A, D i B12;
- utlenianie kwasu mlekowego;
- uczestniczenie w termoregulacji i procesie krzepnięcia krwi.
Wątroba zatem pełni wiele ważnych zadań, które mają istotne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu.
Umów się do lekarza rodzinnego
Choroby wątroby
Zapalenie wątroby może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej wywołują je: czynniki infekcyjne (wirusy), zaburzenia układu odpornościowego, spożywanie alkoholu, działanie różnych leków lub toksycznych substancji chemicznych. Zapalenie takie może mieć przebieg ostry, gdy objawy pojawiają się nagle, lub przewlekły. Wirusy są najbardziej powszechną przyczyną zapaleń wątroby, a najważniejsze z nich nazwano literami alfabetu:
- WZW A – rozpowszechnia się najczęściej drogą pokarmową przez zakażona wodę i żywność. Najczęściej chorują na niego dzieci i zazwyczaj ustępuje samoistnie.
- WZW B – jest najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia wątroby. Możemy się zainfekować poprzez bezpośredni kontakt z krwią chorego, kontakty seksualne oraz przechodzi z matki na dziecko podczas porodu. Może prowadzić do marskości wątroby lub stałego nosicielstwa.
- WZW C – rozprzestrzenia się przez skażona krew w trakcie procedur medycznych w wyniku używania, np. niesterylnych igieł. W większości przypadków zapalenie typu C przebiega bezobjawowo.
- WZW D – występuje u osób zakażonych wirusem typu B.
- WZW E – zakażenie bardzo rzadkie w Polsce. Występuje w populacjach o niskich standardach higienicznych.
Do innych zapaleń wątroby należą:
- Zapalenie spowodowane substancjami chemicznymi – w wątrobie zachodzi metabolizm wielu substancji takich jak alkohol, leki czy toksyny środowiskowe. W zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do uszkodzenia tego gruczołu.
- Wrodzone zapalenie wątroby – występuje w przebiegu niektórych chorób wrodzonych, np. hemochromatoza oraz choroba Wilsona.
- Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby – w wyniku tej przypadłości w wątrobie gromadzi się duża ilość tłuszczu. Obserwuje się głównie u osób otyłych z nadciśnieniem, zaburzeniami gospodarki lipidowej i cukrzycą.
- Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – dochodzi do niego gdy organizm zaczyna zwalczać swoją wątrobę. Często występuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Bardzo często zapalenie wątroby jest wykrywane przypadkowo przy okazji badań okresowych dlatego ważne jest aby regularnie wykonywać badania krwi. Parametry świadczące o stanie wątroby to m. in. ASPAT, ALAT, fosfataza zasadowa, wskaźnik protrombiny, bilirubina, poziom albumin oraz całkowity poziom białek we krwi. Jeśli mamy do czynienia z chorobą wątroby należy udać się do gastroenterologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Marskość wątroby – schorzenie to jest spowodowane wytwarzaniem w wątrobie bliznowatej tkanki łącznej. Zjawisko to prowadzi do utraty kontaktu pomiędzy komórkami wątroby, a najbliższym naczyniem krwionośnym lub kanalikiem żółciowym. Wskutek niedokrwienia dochodzi do martwicy komórek wątroby oraz do jawnych klinicznie zaburzeń gruczołu. Marskość tego narządu jest końcowym etapem bardzo wielu przewlekłych chorób wątroby.
ZOBACZ TEŻ: Jak objawiają się wrzody żołądka i jak je leczyć?
Jak dbać o wątrobę?
Bardzo ważną rolę do zachowania prawidłowej kondycji wątroby odgrywa odpowiednie odżywianie. Podstawowym krokiem jest zadbanie o odpowiednią masę ciała. Nie bez powodu obserwuje się zależność pomiędzy wzrostem BMI, a rozwojem niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Aby wspomóc wątrobę, należy zadbać o regularną i odpowiednio zbilansowana dietę. Należy uważać przede wszystkim na tłuste, przetworzone jedzenie i fast foody, ponieważ obciążają i zaburzają funkcjonowanie tego ważnego narządu. Warto udać się do specjalisty dietetyka, który wskaże odpowiednie nawyki żywieniowe, dzięki którym poprawisz funkcjonowanie nie tylko wątroby ale i całego organizmu. Należy również pamiętać o regularnej i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Ważne jest również unikanie czynników ryzyka zakażeń, które mogą prowadzić do rozwoju choroby. Głównym wrogiem tego gruczołu jest alkohol. Nadużywanie alkoholu może skutkować marskością wątroby. Niewydolność wątroby może być skutkiem długotrwałego niekontrolowanego przez lekarza przyjmowania leków. Uważać należy na leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz antybiotyki i preparaty przeciwgrzybicze. Najlepszym wyborem będzie wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni schemat leczenia.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.