Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania

2020-10-01 16:29
Bronchoskopia

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym polegającym na wprowadzeniu wziernika przez nos lub usta i zbadaniu dróg oddechowych pacjenta. W badaniu wykorzystuje się kamerkę wideo, która umieszczona jest na bronchoskopie, dzięki czemu lekarz ma pełny obraz badanych struktur (ich wyglądu, a także drożności). Poprzez badanie lekarz jest w stanie zdiagnozować krtań, tchawicę lub oskrzela. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Podczas bronchoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem ciała obcego do dróg oddechowych.

Bronchoskopia płuc – historia

Bronchoskopia płuc to badanie, które wykonuje się od końca XIX wieku. Dzięki rozwojowi nauki, badanie wciąż jest udoskonalane tak, aby można było wykryć powstałe zmiany na coraz wcześniejszym etapie. Początkowo badanie nosiło nazwę: bronchoskopia sztywna i wykonywane było za pomocą sztywnej rurki. Następnie zostało nieco zmodyfikowane i wprowadzany do organizmu pacjenta przewód zmieniono na giętką rurkę. W tym przypadku można mówić o tzw. bronchofiberoskopii.

Kolejne lata przyniosły dalsze postępy w nauce i obecnie możemy wyróżnić między innymi bronchoskopię fluorescencyjną. Polega ona na wprowadzeniu bronchoskopu zaopatrzonego w urządzenie z promieniowaniem lasera. Dzięki obecności lasera podczas oświetlania różnych tkanek (zdrowych lub chorych) nadawane są im zróżnicowane kolory. Bronchoskopia płuc jest niezwykle ważnym badaniem w kontekście diagnozowania i wykrywania u pacjentów wczesnych zmian nowotworowych.

Wskazania do bronchoskopii

Wykonanie bronchoskopii zleca lekarz pulmonolog na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem (dotyczącego m.in. niepokojących objawów) oraz po przeprowadzeniu właściwej, wstępnej diagnostyki. Wizytę u pulmunologa oraz innego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Wskazania do wykonania badania można podzielić na: diagnostyczne, terapeutyczne oraz radiologiczne.

Badania w kierunku diagnostycznym wykonuje się w momencie, gdy u pacjenta występują pewne objawy, które nie mają ustalonych przyczyn lub ich powody ich powstania są trudne do zdiagnozowania. Do wskazań diagnostycznych należą:

 • krwioplucie,
 • uporczywy kaszel z obecnością plwociny,
 • częste i nawracające infekcje,
 • podejrzenie uszkodzenia struktur układu oddechowego (np. tchawicy lub oskrzeli),
 • duszności o niezidentyfikowanym pochodzeniu,
 • oparzenia dolnych dróg oddechowych,
 • spożycie substancji drażniących/żrących,
 • chęć wykonania biopsji lub wymazu.

Kolejnym rodzajem wskazań do wykonania bronchoskopii są wskazania terapeutyczne, czyli takie, które związane są z konkretnym celem terapeutycznym. Zalicza się do nich m.in.:

 • usunięcie ciała obcego,
 • udrożnienie dróg oddechowych,
 • tamowanie krwawienia,
 • konieczność wyssania nadmiaru wydzieliny.

O wskazaniach radiologicznych mówimy natomiast, gdy w badaniu obrazowym występuje pewna niejasność i należy pogłębić lub zweryfikować ją poprzez badanie bronchoskopem. Należą tu np.:

 • zmiany w klatce piersiowej widoczne na badaniu RTG,
 • podejrzenie guza lub innych zmian rozsianych w płucach,
 • przewlekłe zapalenie opłucnej z obecnym płynem w jamie opłucnej,
 • powiększenie węzłów chłonnych śródpiersia.

Wskazań do podjęcia bronchoskopii jest jednak wiele więcej, niż te, które zostały opisane powyżej w ramach przykładu.

Bronchoskopia – przeciwwskazania

Istnieje parę przeciwwskazań uniemożliwiających zlecenie i wykonanie badania. Zalicza się do nich między innymi:

 • brak zgody ze strony pacjenta na wykonanie badania,
 • poważną niewydolność oddechową,
 • zaburzenia rytmu serca lub niewydolność serca.

Umów wizytę u pulmonologa

Przygotowanie do badania i przebieg bronchoskopii

Do bronchoskopii płuc pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze, aby zgłosić się na badanie na czczo. Utrudnieniem dla przebiegu badania może być zażywanie przez pacjenta niektórych leków, szczególnie preparatów wpływających na krzepnięcie krwi. O wszystkich stosowanych środkach leczniczych należy poinformować lekarza kierującego na bronchoskopię. Dzięki temu specjalista będzie mógł zdecydować, czy należy odstawić leki na krótki, poprzedzający badanie czas.

Przebieg bronchoskopii płuc

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Badanie nie jest bolesne. Pacjenci opisują je jednak zazwyczaj jako mało komfortowe. Na początku bronchoskopii wziernik wprowadzany jest przez nos lub przez usta. Następnie lekarz ocenia po kolei stan: krtani, tchawicy oraz oskrzeli. Podczas badania możliwe jest wykonanie biopsji. Bronchoskopia może trwać od kilku do kilkunastu minut. Po badaniu u pacjenta może wystąpić chrypka, przejściowy kaszel, a także uczucie dyskomfortu związanego z podrażnieniem struktur układu oddechowego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów