- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Krzywa przegroda nosowa − jak się objawia? Jak przebiega zabieg na krzywą przegrodę nosową?
Problemy z oddychaniem, uczucie częstego zatkania nosa czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, to objawy, które mogą nam przeszkodzić w codziennych czynnościach. Dolegliwości te są często następstwem skrzywionej przegrody nosowej. Na szczęście jest septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej. Jak wygląda operacja skrzywionej przegrody nosowej oraz jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Co to jest przegroda nosowa?
Przegroda nosowa to część pierwszego odcinka drogi oddechowej, czyli nosa, który bierze udział w oddychaniu. Powietrze, które dostaje się tam z zewnątrz, jest oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń oraz nawilżane, zanim przejdzie do dalszych odcinków dróg oddechowych. Przegroda nosowa to ścianka, która dzieli jamę nosową na dwie części. Rozciąga się na całej długości nosa aż po część nosową gardła. Na przegrodę nosową składają się trzy części: błoniasta, chrzęstna i kostna.
Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej
Krzywa przegroda nosowa jest dość częstym problem, z którym pacjent zgłasza się do laryngologa. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu chrzęstnej, jak i kostnej tkanki wewnątrz nosa. Natomiast częściej mamy do czynienia z wadą nabytą. Defekt taki może pojawić się od momentu narodzin (np. w wyniku złego ułożenia się płodu podczas porodu), jak i wystąpić w późniejszych latach życia w wyniku upadku, wypadku lub bójki.
Skrzywienie przegrody nosowej bardzo często nie jest widoczne gołym okiem. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości już przy niewielkim skrzywieniu, a u niektórych duża asymetria nie daje żadnych objawów.
Umów wizytę u laryngologa
Objawy skrzywionej przegrody nosowej
Skrzywiona przegroda nosowa daje często wiele mało charakterystycznych objawów:
- uczucie ciągłego zatkania nosa (jednostronne lub obustronne),
- częste krwawienia z nosa,
- częste bóle głowy,
- częste infekcje górnych dróg oddechowych − zapalenia gardła czy infekcje zatok przynosowych,
- chrapanie,
- pogorszenie w odczuwaniu zapachów.
Zdiagnozowanie krzywej przegrody nosowej
W celu postawienia prawidłowej diagnozy warto umówić się na wizytę do otolaryngologa, który przeprowadzi z nami wywiad dotyczący objawów, jak i ewentualnych urazów, do których mogło dojść w ostatnim czasie, w obrębie nosa czy twarzy. Po przeprowadzonej rozmowie lekarz przeprowadzi bardzo dokładne badanie za pomocą rynoskopu, dzięki któremu stwierdzi ewentualne nieprawidłowości w obrębie przegrody nosa. Ponadto, specjalista w niektórych przypadkach może zlecić wykonanie innych badań (np. tomografii komputerowej twarzoczaszki), w celu potwierdzenia przypuszczalnej diagnozy.
Jak wygląda zabieg na krzywą przegrodę nosową?
Krzywa przegroda nosowa jest schorzeniem, którego nie da się wyleczyć za pomocą leków. Leczeniem z wyboru jest operacja, którą laryngolog zleca po postawieniu diagnozy. Prostowanie przegrody nosowej ma na celu przywrócenie drożności nosa oraz poprawę wentylacji zatok, dzięki czemu zwiększa się efektywność farmakoterapii przy często nawracających infekcjach bakteryjnych zatok.
Operacja przegrody nosowej
Septoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Sam zabieg trwa około 1 godziny i jest przeprowadzony pod znieczuleniem ogólnym (bardzo rzadko stosuje się znieczulenie miejscowe).
Zabieg wykonywany jest przez jamę nosową i polega wpierw na nacięciu błony śluzowej przegrody nosa. Następnie korygowana bądź usuwana jest część chrzęstna lub kostna przegrody, która powoduje asymetrię. Później te wszystkie elementy ustawiane są w poprzednim położeniu, a pod koniec zakładane są szwy w miejscu nacięcia. Konieczne staje się zastosowanie tamponady, która ma za zadanie stabilizować przegrodę. Tamponadę usuwa się od 24 do 48 godzin po zabiegu.
Zabieg septoplastyki przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia, tzn. tego samego dnia pacjent może zostać już wypisany do domu. Po zabiegu zaleca się, aby dużo odpoczywać oraz unikać saun czy gorących kąpieli. Intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany przez co najmniej miesiąc.
Septoplastyka jest skuteczną oraz bezpieczną metodą eliminacji dokuczliwych objawów skrzywionej przegrody nosowej.
Pamiętaj, że wizytę u specjalisty możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.