Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

EEG (elektroencefalografia) - na czym polega i kiedy lekarz może zlecić to badanie?

2023-06-14 16:21
Pacjentka w gabinecie lekarskim podczas badania EEG.

Badania neuroelektrofizjologiczne odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce zaburzeń i schorzeń układu nerwowego. Są to badania pozwalające na nieinwazyjną ocenę czynności układu nerwowego, dzięki analizie zachodzących w mózgu zjawisk bioelektrycznych. Ze względu na swoją nieinwazyjność, badania takie mogą być stosowane zarówno do diagnostyki schorzeń jak i w monitorowaniu przebiegu choroby. Służą one także do oceny skuteczności leczenia. EEG, czyli elektroencefalografia, jest niezwykle istotnym badaniem służącym do oceny pracy mózgu. Kiedy zleca się badanie EEG? Jakich informacji dostarcza wynik badania elektroencefalografii?

Na czym polega badanie EEG?

EEG (elektroencefalografia) jest nieinwazyjną metodą badania, pozwalającą na ocenę czynności mózgu poprzez rejestrację fal mózgowych. Badanie odbywa się przy użyciu powierzchownych elektrod rozmieszczonych na skórze głowy, które odbierają i rejestrują sygnały przekazywane między neuronami. Wynik badania pacjent otrzymuje w formie zapisu zwanego encefalogramem.

Umów wizytę u neurologa

Przebieg badania EEG

Najczęściej badanie EEG jest wykonywane w spoczynku - w pozycji siedzącej lub leżącej. Badanie dzieci poniżej 4. roku życia najczęściej wykonywane jest w trakcie snu. Wówczas w gabinecie, w którym odbywa się badanie, panują odpowiednie warunki, aby mały pacjent mógł usnąć. Wcześniej pacjent powinien zostać poinstruowany o tym, w jaki sposób będzie wykonywane badanie (w spoczynku, podczas snu), aby mógł się odpowiednio przygotować (np. nie spać w nocy). Powinien zostać poinformowany również o konieczności przyjęcia lub odstawienia leków, które stosuje na co dzień.

W dniu badania należy zgłosić się do placówki, w której zostanie przeprowadzone EEG. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie badania zakłada elektrody bezpośrednio na skórę głowy lub pacjent otrzymuje je w postaci czepka z elektrodami. Osoba wykonująca badanie instruuje o dalszym przebiegu badania oraz informuje, co i w jakim czasie ma wykonać pacjent (mogą to być ćwiczenia oddechowe, obserwowanie monitora czy próba zaśnięcia).

Badanie to jest stosunkowo krótkie, choć zdarza się, że neurolog zaleca obserwację czynności mózgu przez dłuższy czas. Taka sytuacja ma nieraz miejsce przy napadach drgawkowych lub innych zaburzeniach napadowych, które wymagają dłuższej obserwacji pracy czynności mózgu ze względu na trudność w “uchwyceniu” nieprawidłowości.

Wskazania do wykonania badania EEG

Decyzję o wykonaniu EEG podejmuje lekarz, najczęściej neurolog, który zauważa symptomy świadczące o nieprawidłowej czynności mózgu. Badanie elektroencefalografii wykonuje się również w sytuacji, gdy konieczne jest monitorowanie postępu wykrytej już choroby. 

Najczęstszymi wskazaniami do badania EEG są:

  • padaczka i jej diagnostyka, a także różnicowanie napadów drgawkowych, padaczkowych od innych zaburzeń napadowych;
  • monitorowanie infekcji bakteryjnej lub wirusowej mózgu (zapalenie mózgu);
  • różnicowanie śpiączki;
  • diagnostyka po urazie czaszkowym;
  • ocena stanu pacjenta z guzem mózgu;
  • uszkodzenie mózgu o przyczynie naczyniopochodnej (udar mózgu).

EEG może być również stosowane w diagnostyce:

  • omdleń;
  • nieustępujących zawrotów głowy i w nawracających bólach (migreny);
  • zaburzeń koncentracji i uwagi;
  • problemów z pamięcią i snem.

EEG pozwala również ocenić pracę mózgu po zatruciach neurotoksycznych.

Jak przygotować się do badania EEG głowy?

Badanie to jest nieinwazyjne i nie wymaga wiele przygotowań. Najczęściej pacjent proszony jest o umycie głowy dzień wcześniej oraz nie nakładanie produktów pielęgnacyjnych. Konieczne jest również niestosowanie używek minimum dzień przed zabiegiem (kofeina, alkohol) czy substancji pobudzających, takich jak napoje energetyczne. Lekarza kierującego na badanie EEG warto zapytać, czy przed badaniem możemy przyjąć stosowane przewlekle leki. Należy się również zastosować do zaleceń lekarza dotyczących snu przed badaniem, gdyż czasami konieczne jest powstrzymanie się od snu w nocy poprzedzającej badanie.

Wyniki EEG

Badanie EEG ma za zadanie zobrazować pracę mózgu (poprzez wytwarzanie fal mózgowych) i wykryć ewentualne zaburzenia tej pracy. Interpretacja uzyskanych wyników najczęściej jest przeprowadzana przez neurologa, który na ich podstawie decyduje o rozpoczęciu, kontynuowaniu czy modyfikacji dotychczasowego leczenia. Często samodzielne badanie EEG nie jest wystarczające, wówczas lekarz zaleca również inne badania, które stanowią ważne ogniwo w trakcie analizy problemu zdrowotnego, z jakim zmaga się pacjent. 

Nie interpretuj wyników samodzielnie! Zgłoś się do lekarza, który przeanalizuje wyniki badań i w razie konieczności zleci diagnostykę uzupełniającą w celu postawienia trafnej diagnozy.

W celu umówienia wizyty u wybranego specjalisty możesz skorzystać z witryny LekarzeBezKolejki.pl i zaplanować termin konsultacji bez konieczności wychodzenia z domu.

Bibliografia:

  1. Wiercińska, M. (2023). Badanie EEG (elektroencefalografia): jak się przygotować, jak przebiega badanie i co wykrywa. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/314780,badanie-eeg. (Dostęp: 05.2023).
  2. Koszewicz, M., Pokryszko-Dragan, A. (2008). Znaczenie badań elektrofizjologicznych w diagnostyce schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Polski Przegląd Neurologiczny, tom 4, nr 4.
  3. Badanie EEG głowy: elektroencefalografia (Dostęp: 05.2023)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów